کد خبر: ۱۵۷۷۶۵
تاریخ انتشار: ۰۹:۳۴ - ۲۸ دی ۱۴۰۱
مدیرعامل شرکت گاز استان فارس خبر داد:

اعمال گازبهای رایگان برای مشترکان خوش مصرف

مدیرعامل شرکت گاز استان فارس گفت: زمستانِ گرم با کاهش ۱۰ درصدی مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری محقق می‌شود.
به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی پایگاه تحلیلی خبری شیرازه،علی اکبر میدان شاهی با تشریح طرح پلکانی که در راستای مدیریت مصرف اعمال می شود، اظهار کرد: مشترکانی که در ماه‌های بسیار سرد سال، مصارف آنها حداکثر ۷۰ درصد الگوی متعارف مصرف (سقف پله ۳ جدول پلکانی) باشد، گازبهای آنها صددرصد رایگان خواهد بود.

وی تصریح کرد: تعرفه مشترکانی با مصرف متعارف که در سه پله نخست قرار دارند، نسبت به پارسال افزایشی نداشته و صورتحساب آنها مشابه سنوات گذشته است. تنها تعرفه مشترکان پرمصرف بخش خانگی، یعنی از پلکان ۴ به بعد افزایش یافته است، این تغییر تعرفه از ۱۶ آذرماه در صورتحساب‌های مشترکان محترم اعمال می‌شود.

این مقام مسئول ادامه داد: بر همین اساس، گازبهای مشترکانی که زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی قرار دارند و مصرف آنها در حد متعارف است (سقف مصرف مجاز پله ۳ در هر اقلیم)، رایگان خواهد بود، اما در عین حال، مشترکان عادی و حتی مشترکان کمیته امداد و سازمان بهزیستی اگر از این سقف مصرف عبور کنند، حجم مازاد مصرف آنها مشمول پرداخت تعرفه‌های پلکانی خواهد شد.

مدیرعامل شرکت گاز استان فارس با اشاره به اینکه اکنون ۶۵ درصد حجم گاز مصرفی بخش خانگی در دوره سرد سال از سوی مشترکان پرمصرف (پلکان ۴ تا ۱۲) مصرف می‌شود و در عین حال، بیشترین مقدار یارانه پنهان انرژی را مشترکان پرمصرف دریافت می‌کنند، یادآور شد: برای ایجاد عدالت اجتماعی و توزیع عادلانه یارانه انرژی، با مصوبه هیئت وزیران، برای مشترکان پرمصرف و بسیار پرمصرف گاز نیز جریمه‌هایی در نظر گرفته شده است.

به گفته میدان شاهی، بر اساس این آیین‌نامه، اماکن مذهبی، هتل‌ها، مساجد و ... اگر بیشتر از ۱۰ درصد نسبت به بازه مشابه پارسال، صرفه‌جویی در مصرف داشته باشند، به ازای هر یک درصد صرفه‌جویی، ۱۰ درصد بخشودگی در گازها و تا سقف ۴۰ درصد خواهند داشت.

وی درباره واحدهای صنعتی نیز توضیح داد: مشترکان صنعتی هم چنانچه بتوانند اورهال (تعمیرات اساسی) خود را به دوره سرد سال موکول کنند و حداقل ۵ روز پیاپی، ۳۰ درصد کاهش مصرف داشته باشند، گازبهای آنها متناسب با حجم گاز صرفه‌جویی شده، ۵ درصد بخشودگی خواهد داشت.

شایان ذکر است، بر اساس مصوبه ابلاغی، مصرف متعارف در پلکان اول تا سوم اقلیم ۳ (بیش از ۵۰ درصد مشترکان در این اقلیم قرار دارند)، به ترتیب، ۱۷۵، ۲۵۰ و ۳۲۵ مترمکعب به ازای هر واحد مسکونی در ماه و محاسبه گازبهای پلکان نخست تا سوم بدون افزایش نسبت به قبل و مشابه سنوات گذشته است، اما محاسبه تعرفه گازبهای پله‌های چهارم به بعد که با افزایش تعرفه روبرو خواهند شد، به این صورت است که پلکان ۴، ۵ و ۶، افزایش ۳۰ درصدی نسبت به تعرفه سال قبل، ۷، ۸، ۹ و ۱۰ افزایش ۵۰ درصدی نسبت به پارسال و پلکان ۱۱ و ۱۲ که بسیار پرمصرف هستند، به‌ترتیب، مترمکعبی ۵ و ۶ هزار تومان محاسبه خواهد شد، اما این افزایش تعرفه گازبها به‌صورت پلکانی و تعرفه هر پله به‌ازای مازاد مصرف پله‌های قبلی محاسبه می‌شود، ضمن آنکه این محاسبات از ۱۶ آذرماه امسال به بعد، اجرایی و تا پیش از آن، با همان نرخ مصوب پیشین محاسبه خواهد شد.

میدان‌شاهی در ادامه اظهار کرد: باید ناترازی در بحث انرژی را با فرهنگ‌سازی مدیریت و مهار کرد، گفت: براساس سیاست‌های موجود، در صورت مصرف بی‌رویه و خارج از استاندارد، محدودیت برای مشترکان پُر مصرف اعمال خواهد شد.

مدیرعامل شرکت گاز فارس با اشاره به اینکه این استان یک میلیون و ٦٠٠ هزار مشترک گاز دارد، اضافه کرد: از این میزان، تنها  ٦٦٧٠ مشترک با قرار گرفتن در پلکان مصرفی ١١ و ١٢، جزو گروه مشترکان پر مصرف قرار دارند.

میدان‌شاهی ادامه داد: ٣١ درصد مصرف گاز روزانه فارس در بخش خانگی است و در حال حاضر اعمال محدودیت‌های گاز رسانی بر روی ١٠ کارخانه سیمان استان انجام شده و در فازهای بعدی نیروگاه‌ها، فولاد، پتروشیمی‌ها و لاستیک‌سازی‌ها و کاشی‌سازی‌ها مشمول اعمال محدودیت خواهند شد.

به گزارش شیرازه،سرانه مصرف در استان فارس نسبت به کشور 11 درصد می باشد.

انتهای پیام/224224
برچسب ها: شیراز ، فارس ، گاز
نظرات بینندگان