کد خبر: ۱۵۷۷۶۶
تاریخ انتشار: ۱۳:۱۸ - ۲۸ دی ۱۴۰۱
معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز:

یک سوم جوانان فارس اضافه وزن دارند

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعلام کرد که بالغ بر ۳۲.۶درصد جوانان در استان فارس دچار چاقی و اضافه وزن هستند.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری شیرازه،عباس رضاییان‌زاده معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز چهارشنبه ٢٨ دیماه در یک کنفرانس خبری با بیان اینکه بسیاری از مشکلات حوزه سلامت با افزایش آگاهی جامعه برطرف می‌شوند، گفت: این قاعده در سراسر دنیا صادق است تا تغییر نگرش و نهایتا تغییر رفتار بهداشتی ایجاد شود.

وی یکی از مهمترین ارکانی که می‌تواند این آگاهی را افزایش دهد را رسانه‌ها معرفی و خاطرنشان کرد: رسانه‌ها و داوطلبین سلامت از بازوهای مهم افزایش آگاهی در حوزه بهداشت هستند.

 رضاییان‌زاده همچنین به بسیج ملی تغذیه و اهمیت خاص تغذیه مناسب اشاره و عنوان کرد: سالانه روزهایی به این مهم با یک شعار مشخص اختصاص داده می‌شود و تا جامعه بیش از پیش نسبت به نقش بسزای تغذیه مناسب حساس شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه طی دهه‌های اخیر بیماری‌های عفونی در جوامع کم رنگ تر شده‌ است، اضافه کرد: تغذیه و مواد خوراکی از عوامل مهم در رخداد بیماری محسوب می‌شوند. تغذیه و روش آن قابل تغییر بوده و می‌توان با این تغییر از وقوع و بروز بیماری‌های مزمن پیشگیری کرد، قطعا تغذیه از موارد مهم در بروز یا جلوگیری از بروز بیماری‌های مزمن است.

وی "حال خوب با وزن مناسب" را شعار امسال بسیج ملی تغذیه ذکر و خاطرنشان کرد: مطالعاتی که در رخداد بیماریها انجام شده، نشان از این دارد که چاقی عامل بیماری قلبی و عروقی است و نقش آن در بیماری‌های سرطانی و عضلانی نیز دیده شده است.

رضاییان‌زاده همچنین با بیان اینکه چاقی یک بیماری همه گیر جهانی محسوب می‌شود و هم‌اینک ٨٠٠ میلیون نفر در دنیا چاق هستند و پیش‌بینی می‌شود تا سال ٢٠٣٠ به یک میلیارد نفر برسد، گفت: در بیماری مانند دیابت اگر چاقی کنترل شود، عملکرد قندخون هم کنترل خواهد شد.

وی با بیان اینکه افزایش استفاده از فست فودها و غذاهای آماده موجب افزایش سرطان روده بزرگ شده است، به وضعیت چاقی در فارس اشاره کرد و گفت: طی شش ماهه اول امسال، در گروه سنی کودکان ٢ درصد چاقی و اضافه وزن، در نوجوانان ١٧.٢ درصد، در جوانان ۳۲.۶ درصد، در میانسالان ٥٦.٧ درصد و در سالمندان ۳۴.۲ درصد چاقی و اضافه وزن داشته‌اند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین اعلام کرد: ۳۴ درصد از نوجوانان ما به طور دائم از تنقلات استفاده می‌کنند.

رضاییان‌زاده همچنین بیان کرد: در سال گذشته و در رده سنی کودکان ۴.۱ درصد از کودکان دچار کم وزنی و کم زونی شدید، ۳.۴۸ صدم کوتاه قدی، ۷.۵۸ درصد لاغری و لاغری شدید، ۲۰.۳۵ درصد در معرض اضافه وزن و ۲.۴ کودکان هم مبتلا به چاقی بوده‌اند.در رده سنی نوجوانان نیز ۱۱.۹ درصد از نوجوانان دچار لاغری و لاغری شدید، ۱۱ درصد اضافه وزن و ۶.۲ درصد چاق بودند.

وی در ادامه گفت:در شش ماهه اول امسال ٢٤ هزار و ٩٥٧ نفر در فارس به مراکز خدمات جامع سلامت و به کارشناس تغذیه مراجعه کرده‌اند.در مراجعه دوم ٧٨ درصد از آنها کاهش وزن به درجات مختلف داشته‌اند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین خاطرنشان کرد: سال گذشته ۱۱ هزار و ٤٢١ سبد غذایی در توزیع کرده‌ایم.

انتهای پیام/
منبع: ایسنا
برچسب ها: شیراز ، فارس ، چاقی
نظرات بینندگان