کد خبر: ۱۵۷۹۶۴
تاریخ انتشار: ۱۱:۳۲ - ۱۵ بهمن ۱۴۰۱
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور:

هر مدیری که به بهانه بودجه، کار فرهنگی را تعطیل کند دارای ضعف است

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور تاکید کرد: هر مدیری که به بهانه بودجه، کار فرهنگی را تعطیل کند، دارای ضعف است.
به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور در دومین روز نشست سالانه اساتید درس انقلاب اسلامی دانشگاه‌های سراسر کشور با موضوع «واکاوی اغتشاشات ۱۴۰۱، علل، عوامل و راهکارهای مقابله» که در سالن شهید آیت الله دستغیب حرم مطهر حضرت احمدبن موسی الکاظم شاهچراغ (ع)برگزار شد، ضمن تبریک دهه مبارک فجر اظهار کرد: مردم ما همواره در خصوص مسایل و موضوعات کشور دغدغه مند هستند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ مقام معظم رهبری (مدظله العالی) بر نوع مواجهه کشور با موضوعات و حوادث کشور و برخورد با این حوادث، ۱۱ دوگانه را مطرح فرمودند که مواجهه فعال و منفعل و همچنین مواجهه ابتکاری و عکس العملی، از جمله این موارد بود. در مواجهه عکس العملی، دشمن، ما را در میدان دعوای موضوعاتی مانند حجاب می اندازد، اما در مواجهه ابتکاری با بررسی عمل می کنند.

خسروپناه با اشاره به موارد دیگر مواجهه بیان کرد: مواجهه مأیوسانه و امیدوارانه، مواجهه دوگانه ترس و دلیری، مواجهه سهل انگارانه، تهدید و فرصت را با هم دیدن، بهره‌گیری و عدم بهره‌گیری از تجربه‌ها و همچنین شناخت و نشناختن واقعیت های میدان، از این مواجهات دوگانه هستند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: اگر مأیوس شویم، به دشمن فرصت بیشتری داده ایم، شخصاً در اغتشاشات اخیر حدود ۱۵۰ ساعت با جوانان اغتشاشگر گفتگو داشتم، سالهاست که به طور مرتب به چند دبیرستان می روم و در جلسات پرسش و پاسخ با دانش آموزان شرکت می کنم.

خسروپناه تاکید کرد: اینکه چند سال است اردوهای دانشجویی ما تعطیل شده است، اتفاق خوبی نیست. فقدان انجام سفر به شهرهای دیگر برای گفتمان با اساتید درس انقلاب اسلامی احساس می شود که قبلا بود و حالا رها شده است، باید گفت در این زمینه بحث بودجه مطرح نیست و هر مدیری که به بهانه بودجه، کار فرهنگی را تعطیل کند، دارای ضعف است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار کرد: ما در شورای عالی انقلاب فرهنگی، دارای مصوبات زیادی هستیم که معطل مانده اند و هیچ کس نمی‌پرسد که این مصوبات را به کجا باید برد.
دکتر خسروپناه اضافه کرد: باید علم و عالِمان و دستاوردهای فرهنگی را تکریم کنیم نه اینکه به فکر تشریفات و تبریک برای انتصابات باشیم، وظیفه شورای عالی انقلاب فرهنگی، سیاست گذاری عملیاتی است که این به معنای قرارگاه و هدایتگری است و در این میان، علاوه بر هدایتگری دستگاه‌های حاکمیتی، به هدایتگری تشکل‌های مردمی هم نیاز است و سیاستگذاری کلان هم از سوی رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار کرد: باید سیاست‌های عملیاتی و مصوبات را پیگیری کنیم و اگر ببینیم که اثربخش نیستند، مصوبات جدید بیاوریم، باید واقعیت‌های میدان را بشناسیم و شورای عالی انقلاب فرهنگی باید دبیرخانه چابک و عملیاتی باشد نه اینکه خودش به میدان آید. این شورا مصوبات و سیاست‌های عملیاتی را پیگیری کرده و اثربخشی آن‌ها را بررسی می‌کند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: دوگانه دیگر در مواجهه با اتفاقات، آن است که گاهی در حوادث شاد و گاهی غمگین می‌شویم، لذا باید کنترل احساسات داشته باشیم اما برخی این را ندارند.
خسروپناه در برابر حوادث مختلف نباید خودمان با خودمان بجنگیم بلکه باید با دشمن اصلی به مبارزه بپردازیم و باید در خصوص مباحثی مانند حجاب و عفاف، دستگاه های ما هم افزایی داشته باشند و از موازی کاری و مدیریت دوگانه پرهیز شود.
حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه پیرامون سایر دوگانه ها گفت: دوگانه دیگر و مورد دیگر آن است که در برابر حوادث مختلف با خودمان بجنگیم یا اینکه با دشمن اصلی بجنگیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در برابر حوادث، مواجهه فعال، ابتکاری، شجاعانه، امیدوارانه، حرکت با تدبیر، تهدید و فرصت را با هم دیدن، شناخت واقعیت‌های میدان، کنترل احساسات، بهره‌گیری از تجربیات و به جبهه خودی نپریدن، مجموعاً هویت جمعی را تشکیل می‌دهند و وقتی این هویت جمعی تشکیل شد، با مقوله‌ها بهتر می‌توانیم مواجه شویم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: دروس معارف و انقلاب اسلامی، اثربخش و کارآمد هستند و ارتباط اساتید با دانشجویان یک امر لازم و ضروری است که باید در اولویت قرار بگیرد.
وی ادامه داد: برای اساتید دروس نباید پشت درهای بسته تصمیم گیری شود، بلکه باید نیازهای آنها را شنید و با حضور خودشان در خصوص این حوزه تصمیم گرفت و اساتید، در سیاست گذاری دروس باید مشارکت کنند.

حجت الاسلام خسروپناه با تاکید بر نقش اساتید دروس معارف و انقلاب اسلامی در دست یابی به عملکرد مطلوب در دانشگاه ها گفت: باید طوری عمل شود تا اساتید این حوزه رشد و توسعه داشته باشند و حقوق اساتید حق التدریس دروس باید به موقع و به خوبی پرداخت شود و شاهد جذب هیأت علمی در دروس معارف و انقلاب باشیم و اقتدار این دروس باید بازگردد.

خسروپناه در خصوص اثرات مطلوب گفتمان با دانشجویان هم گفت: بسیاری از کتبی که نگارش کرده ام در پی گفتگو و مباحثه با دانشجویان به رشته تالیف درآمده است.


انتهای پیام/

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان