کد خبر: ۱۵۸۱۶۰
تاریخ انتشار: ۰۹:۲۷ - ۰۲ اسفند ۱۴۰۱
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس اعلام کرد:

هشدار زنگ زرد برای گندم‌زارهای فارس

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس نسبت به احتمال شیوع و همه‌گیر شدن بیماری زنگ زرد و سایر بیماری‌های برگی با توجه به شرایط آب و هوایی امسال در مزارع گندم و جو این استان هشدار داد.
به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، جاوید عباسی مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: بیماری برگی زنگ زرد گندم به دلیل ظهور نژادهای جدید و با شرایط خاص آب و هوای، هر چند سال یکبار به صورت همه گیر (اپیدمی) در آمده و می‌تواند خسارت زیادی را به محصول گندم وجو وارد کند.

وی افزود: با توجه به مساعد بودن شرایط آب و هوایی از جمله درجه حرارت، رطوبت نسبی هوا، شبنم و بارندگی‌های مناسب، اپیدمی شدن بیماری‌های زنگ زرد و سایر بیماری‌های برگی در مزارع گندم و جو این استان دور از انتظار نیست.

عباسی‌ اضافه کرد: توسعه بیماری در رطوبت نسبی بالای ۷۰ درصد و در دمای بین ۱۰ تا ۱۵ درجه سانتیگراد همراه با باران و یا شبنم سریع‌تر اتفاق می‌افتد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با بیان اینکه احتمال شیوع بیماری‌های برگی در همه نقاط استان فارس وجود دارد، اظهار کرد: در حال حاضر شرایط آب و هوایی در شهرستان‌های کازرون، رستم، ممسنی، فراشبند، بیضا، شیراز، مرودشت و زرقان نسبت به سایر شهرستان‌ها جهت توسعه بیماری مساعدتر است.

وی تصریح کرد: از کشاورزان تقاضا می‌شود که نسبت به پایش و بررسی مزارع خود اقدام و در صورت مشاهده علائم بیماری سریعا با مشورت کارشناسان مراکز نسبت به مبارزه شیمیایی اقدام کنند.

انتهای پیام/
منبع: ایرنا
برچسب ها: شیرازه ، فارس ، شیراز
نظرات بینندگان