کد خبر: ۱۵۸۲۱۲
تاریخ انتشار: ۱۰:۰۵ - ۰۷ اسفند ۱۴۰۱
رئیس کل دادگستری فارس خبر داد:

اجرای راهکار کاهش ورودی پرونده‌های قضایی در فارس

رئیس کل دادگستری فارس گفت: در زمینه کاهش ورودی پرونده به دادگاه‌ها، ۵ راهکار اجرایی مبتنی بر ظرفیت‌های موجود پیش بینی شده است.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، حجت‌الاسلام سید کاظم موسوی، رئیس کل دادگستری فارس گفت: در زمینه کاهش ورودی پرونده به دادگاه‌ها، ۵ راهکار اجرایی مبتنی بر ظرفیت‌های موجود پیش بینی شده که از جمله آن تدابیری در بخش‌های «دعاوی کیفری»، «دعاوی حقوقی و خانواده»، «اقدامات ساختاری»، «اقدامات بین بخشی» و «پیشنهادات تقنینی» است.

وی افزود: نظارت و بررسی مستمر اجرای برنامه‌های عملیاتی در کلیه شهرستان‌ها دریافت و بازخورد و تأثیرات برنامه‌های اجرایی در قالب تحلیل‌های آماری و تغییرات وقوع جرائم و بروز آسیب‌های اجتماعی به شورای پیشگیری از وقوع جرم استان ارائه می‌شود.

موسوی ادامه داد: توجه به پیشگیری فرهنگی و اجتماعی به عنوان یکی از برنامه‌های زیر ساختی و تأثیرگذار در پیشگیری از وقوع جرم را از جمله اولویت‌های مجموعه قضایی استان خواند و تصریح کرد: برگزاری ۱۹۰ کارگاه‌های مهارت ارتباطی مبتنی بر سبک زندگی اسلامی - ایرانی ویژه زندانیان، معتادان و خانواده‌های آنان از جمله اقدامات مؤثر در این حوزه است.

رئیس کل دادگستری فارس، اظهار کرد: شناسایی جامعه هدف در راستای ارائه برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی در قالب کارگروه ویژه‌ای انجام می‌شود تا برنامه‌های کاربردی ویژه‌ای برای هر طیف از مخاطبین به صورت تخصصی تهیه و تدوین شود.

وی در خصوص اجرای برنامه‌های تخصصی در حوزه زنان و خانواده نیز به ارائه  ۵۰۰ نفر ساعت خدمات از طریق مراکز مشاوره از ابتدای سال جاری اشاره کرد و افزود:  برگزاری دوره‌های افزایش مهارت‌های ارتباطی ویژه زوجین متقاضیان طلاق ، اجرای الگوی مصلحین و حکمین قرآنی در راستای حل اختلافات خانوادگی، توسعه کمی و کیفی مراکز مشاوره در کنار دادگاه‌های خانواده از جمله اقدمات عملیاتی در این حوزه است.

موسوی از اجرای پایلوت الگوی مواجهه صحیح با کودکان کار و خیابان خبر داد و در این خصوص گفت: طرح عملیاتی و نهایی تهیه و در حال اجرا است و پیگیری‌های لازم در خصوص تخصیص شعب ویژه اطفال و نوجوانان انجام شده و همچنین آموزش‌های لازم به قضات و مدیران  شعب اطفال و نوجوانان و روانشناسان ویژه دادگاه اطفال و نوجوانان و مدیران دفاتر حمایت ارائه شده  است.

رئیس شورای پیشگیری از وقوع جرم استان فارس در خصوص توجه معاونت پیشگیری از وقوع جرم و آسیب‌های اجتماعی به تشکیل دفتر حمایت از اطفال و نوجوانان در استان فارس اشاره و اضافه کرد: موضوعات آسیب‌های در انتظار  کودکان در معرض خطر از جمله کودکان بازمانده از تحصیل و یا قربانیان کودک‌آزاری و کودکان فاقد شناسامه به صورت تخصصی و کارشناسی شده مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

رئیس کل دادگستری استان فارس در ادامه به موضوع مشارکت های مردمی و سرمایه های اجتماعی اشاره و اضافه کرد: هدایت، راهبری و سازماندهی دیده بانان پیشگیری از طریق  سامانه سجام و سازماندهی و به کارگیری نهادهای مردمی در سیاست گذاری قضایی، پیشگیری از وقوع جرم، حمایت از بزه دیدگان، میانجی گری و صلح و سازش، نظارت بر اجرای قوانین و فرآیند رسیدگی و بازاجتماعی شدن زندانیان و محکومین از طریق سامانه جامع مشارکت از جمله اقدامات در حوزه مشارکت های مردمی و تقویت سرمایه های اجتماعی است.

مدیر ارشد قضایی استان فارس با اشاره به اینکه یکی از اقدامات بنیادین در سند تحول قوه قضائیه توجه به کاهش ورودی پرونده های قضایی است که بارها مورد تأکید ریاست قوه قضائیه قرار گرفته است، گفت: در زمینه کاهش ورودی پرونده به دادگستری استان فارس ۵ راهکار اجرایی مبتنی بر ظرفیت‌های موجود پیش بینی شده است که از جمله آن تدابیری در بخش های  «دعاوی کیفری»، «دعاوی حقوقی و خانواده»، «اقدامات ساختاری»، «اقدامات بین بخشی» و «پیشنهادات تقنینی» است.

رئیس شورای قضایی استان خاطرنشان کرد: در راستای اجرای برنامه های حوزه پیشگیری از وقوع جرم در سند تحول قضایی زمینه‌ها و عوامل اصلی ۱۰ عنوان اولویت‌دار جرایم، دعاوی، آسیب های اجتماعی و همچنین  عوامل بروز دعاوی خانوادگی شناسایی و در بوته تحلیل علمی قرار گرفته است.

موسوی همچنین به تدوین برنامه های عملیاتی پیشگیری از وقوع جرم و آسیب های اجتماعی بر اساس شرایط اجتماعی ، فرهنگی، و جغرافیایی حوزه قضایی های قضایی استان فارس خبر داد و تصریح کرد: این موضوع باعث خواهد شد هر حوزه قضایی برنامه اختصاصی بر مبنای موضوعات آسیب زای منطقه و بافت جمعیتی و فرهنگی اجرا کند.

انتهای پیام/
نظرات بینندگان