کد خبر: ۱۵۸۲۳۵
تاریخ انتشار: ۱۲:۰۰ - ۰۹ اسفند ۱۴۰۱
مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس تاکید کرد:

لزوم نهادینه شدن مطالبه‌گری در سمن‌های زیست‌محیطی

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس با بیان اینکه انجمن‌های مردم نهاد نقش ویژه‌ای در حفظ و حراست از محیط زیست داشته و بازوی توانمند این اداره کل هستند، لزوم نهادینه شدن مطالبه‌گری در رسانه و این انجمن‌ها برای حفاظت و نگهداری محیط زیست را مورد تاکید قرار داد.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، عطا پورشیرزاد مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس سه شنبه نهم اسفند در دیدار با مسئولان انجمن‌های مردم نهاد حامی محیط زیست استان فارس بیان کرد: از انجمن‌های مردم نهاد انتظار است که بدون محدودیت و مرزبندی، با استفاده از ظرفیت مردم در راستای حفظ و نگهداری محیط زیست، همراهی و کمک کنند.

وی با بیان اینکه محیط زیست متعلق به نهاد و سازمان و دستگاهی خاص نیست بلکه به عامه مردم تعلق دارد، گفت: تدوین برنامه برای دستیابی به اهداف باید در حوزه حفاظت و نگهداری محیط زیست مد نظر باشد، البته نباید به  دنبال برنامه‌های آرمانی و دوراز دسترس بود؛ در این مسیر استفاده از ظرفیت موجود اثرگذار است.

پورشیرزاد با اشاره به اینکه مردم و سازمان متولی، هر یک وظایفی در قبال محیط زیست برعهده دارند، اضافه کرد: سازمان محیط زیست همواره تلاش داشته که با تعامل بین دستگاهی، وظایف قانونی را به همه نهادها و سازمان‌ها یادآوری کند اما سمن‌ها می‌توانند با مطالبه‌گری، فعالیت همه دستگاه‌ها را رصد و بخش‌های مختلف را در راستای حفاظت محیط زیست فعال کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس همچنین گفت: موضوع اختصاص حق آبه تالاب بختگان و پذیرش این موضوع در سطح مدیران ارشد فارس، از دستاوردهای امیدوار کننده برای نهادینه شدن حق‌آبه تالاب‌ها است تا هر سال شاهد تحقق این امر باشیم.

وی پیرامون علل نرسیدن کل حق‌آبه رها شده به بختگان، ایجاد آب‌راهه‌های متعدد را متذکر شد و گفت: مسیر رودخانه منتهی به تالاب بختگان، نیازمند مدیریت و اصلاح و بازسازی است.

پورشیرزاد ادامه داد: سازمان آب متولی مدیریت و اصلاح و بازسازی مسیر رودخانه است و باید این مطالبه‌گری از سمت رسانه و سمن‌ها برای اجرایی شدن وظایف قانونی همه دستگاه‌ها، شکل گرفته و دنبال شود.

نعمت اللهی، مسئول انجمن مردم نهاد شهرستان ارسنجان گفت: یکی از مشکلاتی که در ارسنجان و به ویژه طی فصول گرم حادث می‌شود، آتش زدن کاه و کلش از سوی برخی کشاورزان در مزارع است؛ این اقدام علاوه بر آسیبی که به خاک وارد می‌کند، منجر به آلودگی هوا نیز می‌شود.

وی، آموزش اعضای انجمن‌های مردم‌نهاد را یک نیاز اساسی دانست تا به این شیوه زمینه ارتقاء آگاهی همه جامعه فراهم شود و در خصوص دفن زباله محدود "سلطان‌شهر" نیز گفت: مشخص شده که پرونده این سایت دفن زباله که سال‌هاست در کنار تالاب فعال‌ست، در مسیر قانونی قرار داد و توسط دستگاه قضایی در حال پیگیری است.

میرزایی مسئول انجمن حامی محیط زیست شهرستان اقلید نیز گفت: یکی از مشکلاتی که در این منطقه وجود داشت، منتقل نشدن آب به تالاب کافتر بود که با همکاری اداره کل محیط زیست و اختصاص منابع مالی مشکلات برطرف و سهم آب ریز این تالاب نیز فراهم شد. 

مسئول انجمن حامی محیط زیست شهرستان زرقان نیز گفت: با توجه به برنامه‌ریزی‌ها و براساس مشاهدات میدانی، شاهد اجرایی شدن طرح توسعه پالایشگاه شیراز هستیم و ضرورت دارد که محیط زیست هم نگاه جامعی به این موضوع داشته باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس در این خصوص تاکید کرد: پالایشگاه شیراز هیچ طرح توسعه‌ای را در دستور کار ندارد و از طرفی تمام توان این اداره برای مواجهه قانونی و قاطع با آلودگی‌های زیست‌محیطی و منابع ایجاد آن اقدام کرده است.

پورشیرزاد خاطرنشان کرد که رسالت سازمان حفاظت محیط زیست، ممانعت از وارد شدن هرگونه آسیبی به محیط زیست است و تلاش می‌کنیم که مشکلات موجود از گذشته در این بخش را به حداقل ممکن تقلیل دهیم.

انتهای پیام/
منبع: ایسنا
برچسب ها: شیرازه ، فارس ، شیراز
نظرات بینندگان