کد خبر: ۱۵۸۲۵۳
تاریخ انتشار: ۱۰:۴۰ - ۱۰ اسفند ۱۴۰۱
مدیرکل انتقال خون فارس خبر داد:

بحران ذخایر خون در فارس

مدیرکل انتقال خون فارس با اعلام وضعیت بحرانی این استان و نیاز مبرم به فرآورده‌های خونی اعلام کرد: اهداء خون هر فرد موجب نجات جان سه بیمار می‌شود.
به گزارش خبرنگار گروه سلامت پایگاه تحلیلی خبری «شیرازه»، مجید اکبرزاده، مدیر کل انتقال خون فارس اظهار کرد: با توجه به نزدیک شدن ایام نوروز و افزایش مسافرت‌ها در ایام تعطیلات، متاسفانه هر ساله با افزایش سوانح جاده‌ای و اعمال جراحی مواجهیم که نیاز به فرآورده‌های خونی را دو چندان می‌کند.

 مشغله‌‌های عمومی در روزهای پایانی سال و ایام نوروز، همچنین نزدیک بودن به ماه مبارک رمضان نیز از دیگر عوامل مرتبط با کاهش میزان مراجعه مردم برای اهداء خون است که خطر کاهش ذخایر خونی در استان را افزایش داده است.

مدیرکل انتقال خون استان فارس با اعلام اینکه در حال حاضر استان فارس با کمبود ذخایر گروه‌های خونی به ویژه گروه‌های خونی«O منفی»، «A+» و «A منفی» مواجه است، گفت: بیماران مبتلا به تالاسمی، سرطان‌ها، مادران باردار نیازمند مراقبت ویژه، مصدومان سوانح جاده‌ای و بیماران بستری در بیمارستان‌های استان به صورت روزانه نیازمند خون هستند که تامین این ذخیره حیاتی، نیازمند گسترش مشارکت مردم استان در این اقدام خداپسندانه با مراجعه به پایگاه‌های انتقال خون است.

اکبرزاده با تاکید بر اینکه هر فرد با ۲۰ دقیقه وقت گذاشتن می‌تواند موجب نجات جان سه بیمار نیازمند به خون شود، گفت: علاوه بر اثرات معنوی و انسانی اهداء خون، اهداء خون در سلامت فرد اهدا کننده نیز اثرات مفیدی بر جای می‌گذارد.

مدیر کل انتقال خون فارس ضمن بیان این موضوع که آقایان می‌توانند هر سه ماه یک بار و بانوان هر چهار ماه یک بار، خون اهدا کنند؛ درباره ساعت کاری پایگاه‌های انتقال خون شیراز اعلام کرد: پایگاه قوامی واقع در خیابان قصرالدشت و پایگاه نمازی واقع در میدان نمازی، از روز شنبه تا پنجشنبه، از ساعت هشت صبح تا ۱۹ و ۳۰ دقیقه شب و روزهای تعطیل و جمعه‌ها از ساعت ۸ صبح تا ۱۹ به صورت یکسره آماده ارائه خدمات و دریافت خون‌های اهدایی مراجعان است.

مدیرکل انتقال خون استان فارس اضافه کرد: کانکس اهداء خون حضرت سیدالشهدا (ع) به نشانی ورودی شهرک استقلال، قبل از شهرک گلستان جنب آتش نشانی، ابتدای بلوار جهاد نیز، از روز شنبه تا چهارشنبه هر هفته، از ساعت ۱۴ تا ۱۹ آماده دریافت خون از سوی مراجعان است.

اکبرزاده ساعت کاری پایگاه‌های انتقال خون شهرستان‌های استان فارس را نیز از شنبه تا پنجشنبه هر هفته، از ساعت ۸ تا ۱۳ اعلام و اظهار کرد: تیم‌های سیار و اتوبوس اهداء خون سازمان نیز طبق اعلام و هماهنگی‌های قبلی در ادارات، محله‌ها و شهرستان‌ها حضور پیدا می‌کنند.

انتهای پیام/
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان