کد خبر: ۱۵۸۳۴۱
تاریخ انتشار: ۰۹:۲۱ - ۱۶ اسفند ۱۴۰۱
نماینده شیراز و زرقان در مجلس تاکید کرد:

سیستم اداری در فارس بسیار ضعیف عمل می‌کند

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی گفت: تا زمانی که امور در ادارات استان روان و تسهیل نشود سرمایه گذاران و تولیدکنندگان به هیچ‌وجه از سرمایه‌گذاری در فارس استقبال نمی‌کنند.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»،جعفر قادری، نماینده شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به نظر نمی‌رسد استانداری جدیت و پیگیری لازم را برای سر خط کردن ادارات داشته باشد، گفت: متاسفانه سیستم اداری در فارس بسیار ضعیف عمل می‌کند.

قادری با اشاره به این‌که بعضی از دستگاه‌ها مانند منابع طبیعی، شرکت شهرک‌های صنعتی، سازمان صنعت، معدن و تجارت و بانک‌ها سرمایه گذاران را کلافه کرده‌اند، افزود: انجام یک کار در استان وقت بسیاری از سرمایه‌گذاران را می‌گیرد و این در حالی است که مجموعه‌های وابسته به جهاد کشاورزی فارس مانند منابع طبیعی و امور اراضی با مشکلات بسیار جدی مواجه است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به اینکه استان‌های دیگر به دلیل کوچک‌تر بودن نسبت به فارس با مشکلات کمتری مواجه هستند، ادامه داد: با توجه به این‌که فارس یک استان بسیار وسیع و دارای ۳۶ شهرستان است همین امر سبب شده تا امور و کارها در استان با کندی پیش رود.

برخورد جدی با مدیران کم کار

نماینده شیراز و زرقان با بیان اینکه حل مشکلات استان در بسیاری از حوزه‌ها نیازمند یک اقتدار ویژه در مجموعه استانداری است، بیان کرد: در این شرایط نیاز است تا معاونت‌های استانداری به صورت مستقیم به حوزه‌ها ورود کنند و با مدیرانی که تعلل و کوتاهی دارند به صورت جدی برخورد کنند.

قادری گفت: به رغم تلاش‌های گسترده هنوز مشکل زمین واحدهای صنعتی در اطراف شهر شیرازحل نشده و بسیاری از شهرک‌های صنعتی با کمبود زیر ساخت‌هایی مانند آب، برق، گاز و … مواجه هستند.

دسترسی به شهرک‌های صنعتی دشوار است

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه دسترسی به شهرک‌های صنعتی بسیار دشوار است، افزود: شوربختانه انجام یک کار ساده در استان فارس حسابی وقت گیر و طولانی مدت است و  محدودیت‌های اعتبارات دولتی هم اجازه نمی‌دهد کاری در استان انجام شود.

قادری در ادامه با اشاره به اینکه دستگاه‌های دولتی همکاری و همراهی لازم را با بخش خصوصی ندارند، تصریح کرد: در کمربندی شمال شرقی شیراز بعد از سه سال عملیات اجرائی آن هنوز انجام نشده است و امیدواری زیادی جهت پیدا کردن شریک برای احداث مسیر رینگ دوم کمربندی شیراز نداریم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شوربختانه محدود بودن اعتبارات دولتی هم باعث می شود تا پروژه ها فعلا تکمیل نشود، افزود: در بعضی از مسیر ها مانند شیراز -عسلویه و تکمیل بزرگراه این مسیر نیازمند یک فعالیت مشارکتی هستیم که مجموعه های مختلف با این موضوع همکاری نمی کنند.

انتقاد از فعالیت های ریز صنایع بزرگ فارس

قادری با اشاره با انتقاد از فعالیت های ریز و جزئی صنایع بزرگ استان فارس ادامه داد: به جای اینکه صنایع بزرگ را به اقدامات بزرگ هدایت کنیم آن ها را به یک سری فعالیت های جزئی محدود کرده ایم و مسئولیت های اجتماعی این صنایع تنها به پرداخت یکی الی دو میلیارد تومان جهت اقدامات عام المنفعه هزینه می شود که این مهم سبب شده مسیر را در استان به اشتباه برویم.

عضو مجمع نمایندگان فارس با اشاره به اینکه مجموعه هایی مانند چادر ملو از ۳۵ هزار میلیارد تومانی که سود داشته است در دو سال گذشته پروژه های جدیدی با سرمایه گذاری بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان تعریف کرده است، ادامه داد: اگر روزی معادن چادرملو تمام شود پروژه های سرمایه گذاری آن باعث خواهد شد اقتصاد استان جبران شود.

قادری با اشاره به اینکه متاسفانه هنوز از ظرفیت واحدهای بزرگ مانند آلومینیوم جنوب، کربنات سدیم، فولاد کوار، و فولاد نی ریز جهت تعریف پروژه های بزرگ در استان استفاده نکرده ایم، ادامه داد: از سال های گذشته تاکنون از ظرفیت سرمایه گذاران عمده مانند مجموعه های فاتح صنعت، فراسان و …. نیز در پروژه های استان به کار نبرده نشده است.

پروژه پایانه صادراتی هنوز بر زمین مانده است

نماینده شیراز و زرقان با اشاره به اینکه متاسفانه پروژه پایانه صادراتی هنوز بر زمین مانده است، گفت: در این بخش نیازمند اقدامات جدی و توجه ویژه هستیم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه نگاه محدود مدیران استان باعث شده تا این افراد خودشان را درگیر امور جزئی کنند، افزود: اتاق بازرگانی فارس هم نتوانسته در پروژه های بزرگ ورود پیدا کند و این در حالیست که اتاق بازرگانی استانی مانند اصفهان به سه الی ۴ طرح بزرگ و با مشارکت سرمایه گذاران ورود کرده است .

نماینده شیراز و زرقان با اشاره به اینکه تا زمانی که طرح های بزرگ و مشارکتی در استان انجام نشود شاهد رونق و توسعه در فارس نخواهیم بود، بیان کرد: شوربختانه ترمینال صادراتی فارس در حوزه کشاورزی سال هاست که بر زمین مانده است و درگیری های جزئی میان شهرداری اجازه به سرانجام رسیدن این پروژه را نداده است.

پالایشگاه دوم شیراز هنوز تعیین تکلیف نشده است

قادری با بیان اینکه درگیری در مکان یابی پتروشیمی باعث شده تا در راه اندازی و احداث این صنعت عقب بمانیم، افزود: وضعیت پالایشگاه دوم شیراز هنوز تعیین تکلیف نشده است و خطوط انتقال فرآورده هنوز آغاز نشده است.

قادری با اشاره به اینکه خط انتقال پرواتیلن از عسلویه به مبدا هنوز آغاز نشده است و مخازن ذخیره سازی دست نخورده است، تصریح کرد: قطعا آغاز این پروژه ها نیازمند نگاه های جدی تر و با مشارکت بالا است که ادامه آن به وسعت نظر مدیران بستگی دارد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به اینکه اتفاقاتی که در سال های گذشته در فارس رخ داده است جرات و جسارت را از مدیران سلب کرده است، افزود: قطعا در این شرایط نیاز است تا دستگاه های نظارتی و قضائی در کنار سرمایه گذاران قرار بگیرند و با حمایت از پروژه های بزرگ در استان ایرادات و اشکالات را از همان ابتدای کار برطرف کنند.

قادری با بیان اینکه مدیران استان جرات و جسارت و توان کافی را برای انجام امور ندارند، افزود: این موضوع باعث می شود که اقدامات و پروژه های بزرگ در استان کلید نخورد؛ سطح مدیران استان متناسب با اقدامات و پروژه های بزرگ و کلان نیست و شاهد فعالیت های کلان در استان نیستیم.

پروژه های تعریف شده محدود به فارس نیست

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به اینکه بعضی از مدیران پروژه هایی را در سطح استان می بینند در صورتی که فارس و شیراز یک نقش ملی و منطقه ای در کشور دارد، گفت: قطعا پروژه هایی که برای شیراز و فارس دیده می شود به مراتب باید تاثیری فراتر از فارس داشته باشد و  این پروژه ها باید نیازهای استان همجوار را هم پوشش دهد.

عضو مجمع نمایندگان فارس با اشاره به اینکه پروژه های محدود که در حد فارس باشد خیلی تاثیری ندارد، افزود: تنگ نظری مدیران استان باعث شده تا سال ها موضوع جابه جایی کارخانه سیمان از شیراز به خرامه اتفاق نیفتد و به جای اینکه مدیران در این انتقال کمک دهنده و پیشگام باشند تمرکزشان را بر روی موضوعات کوچک گذاشته اند.

نماینده شیراز و زرقان با اشاره به اینکه در حال حاضر ظرفیت شهرک صنعتی بزرگ شیراز تکمیل شده است و نیازمند زمین جهت واگذاری به صنعتگران هستیم، افزود:  در سال های گذشته نتوانستیم زیر ساخت و شهرک های صنعتی دیگری برای صنعتگران فراهم کنیم تا به واسطه آن موضوع دسترسی صنعتگران به زمین تسهیل و فرصت ها از سرمایه گذاران سلب نشود.

انتهای پیام/

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان