کد خبر: ۱۵۸۳۹۶
تاریخ انتشار: ۱۳:۱۲ - ۲۰ اسفند ۱۴۰۱
استاندار فارس تاکید کرد:

ملزومات سفرهای نوروزی ایمن به فارس فراهم شود

استاندار فارس تاکید کرد که با توجه به اینکه فارس مقصد بسیاری از هموطنان در ایام نوروز محسوب می‌شود، دستگاه‌های ذیربط برای فراهم کردن زمینه سفری خوب، آرام و امن برای مسافران، تلاش مضاعف داشته باشند.
به گزارش خبرنگار اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، محمدهادی ایمانیه استاندار فارس شنبه ۲۰ اسفند در جلسه شورای راهبردی "تصادفات، ایمنی راه‌ها" و همچنین "ستاد اجرایی خدمات سفر"، گفت: مسئولان دستگاه‌های اجرایی و خدمات‌رسان موظف به بهره‌گیری از امکانات و ظرفیت‌های خود برای کاهش حداکثری حوادث رانندگی در محورهای مواصلاتی استان و مرگ و میر و مصدومیت ناشی از این حوادث، طی تعطیلات پایان سال و نوروز، هستند.

وی اضافه کرد: اینکه استان فارس در شاخص مرگ و میر ناشی از تصادفات، هشت درصد از میانگین کشور پایین‌تر است و کمترین میزان رشد مرگ و میر ناشی از تصادفات را داشته، بیانگر اثربخش بودن اقدامات و برنامه‌های پیش‌بینی و اجرایی شده است؛ بنابراین باید برنامه‌ها با جدیت بیشتری دنبال شود.

ایمانیه ادامه داد: قطعا برای هموطنانی که قصد دارند در ایام نوروز به فارس و شیراز سفر کنند داشتن تجربه یک سفر خوب، توأم با آرامش، امنیت و آسایش، اهمیت دوچندانی دارد، لذا باید ملزومات تحقق آن توسط همه دستگاه‌های ذیربط، فراهم شود.

استاندار فارس با اشاره به نقش فراجا، به‌ویژه پلیس راهور، در برقراری نظم و امنیت و کاهش حوادث، در کنار سایر دستگاه‌ها، گفت: نیروی انتظامی برای حضور هرچه پررنگ‌تر در ایام نوروز، تقاضای تامین امکانات و اقلامی نظیر خودرو به‌همراه راننده، چراغ گردان پلیس، پروژکتور سیار، راکت ایست و جلیقه فسفری دارد که باید با همراهی همه دستگاه‌ها و به سرعت تامین شود.

استاندار فارس با بیان اینکه تدابیر اتخاذ شده توسط فراجا، باید عملیاتی شود، افزود: از موارد مدنظر پلیس می‌توان به آشکارسازی نقاط حادثه خیز و پیش‌بینی برای روشن کردن مشعل در ۸۵ نقطه با هماهنگی پلیس راهور، ایمن‌سازی راه در مقابل پاسگاه‌های پلیس‌راه برای کنترل و نظارت بهتر، احیای خط کشی محورهای مواصلاتی، به ویژه محورهای منتهی به تفرجگاه‌ها، نصب چراغ گردان سیار در برخی محورها، ترمیم و مرمت حفره‌های موجود در جاده‌ها و رفع نواقص دوربین‌های سرعت سنج جاده‌ای اشاره کرد.

ایمانیه با اشاره به تمهیدات پیش بینی شده برای کاهش تصادفات برونشهری، گفت: یکی از اقلام مورد نیاز پلیس، دستگاه تست مصرف الکل و موادمخدر است که تامین آن بسیار ضرورت دارد؛ انتظار داریم، پلیس به ویژه با رانندگانی که پس از مصرف مواد روان‌گردان، اقدام به رانندگی می کنند به شدت برخورد کند.

وی، بر لزوم برنامه‌ریزی برای استقرار واحدهای آتش نشانی تا ۳۰ کیلومتری خارج از شهرها تاکید و اضافه کرد: با توجه به محدودیتی که آتش نشانی در ارائه خدمات در خارج از محدوده شهرها دارد، براساس دستور وزرای کشور و راه و شهرسازی، تیم‌های آتش نشانی تا پایان تعطیلات نوروز برای خدمات دهی تا ۳۰ کیلومتری شهرها محدودیتی ندارند.

ایمانیه به آمارهای اعلامی در خصوص نقاط حادثه‌خیز، اشاره و اضافه کرد: از آنجا که براساس آمار، ۶۰ درصد تصادفات رانندگی در ۳۰ کیلومتری شهرها رخ می‌دهد، هماهنگی لازم برای استقرار غرفه‌های صنایع‌دستی و محصولات تولیدی عشایر و روستائیان انجام شود تا زمینه‌ای برای ترغیب مسافران به توقف در این نقاط و کاهش احتمال بروز مخاطرات ناشی از تصادف فراهم و بستری برای معرفی و عرضه تولیدات عشایر مهیا شود.

استاندار فارس همچنین خواستار بررسی امکان کاهش حداکثر سرعت مجاز طی ایام تعطیلات نوروزی در محورهای مواصلاتی این استان با هدف کاستن آمار حوادث رانندگی برونشهری، شد.

انتهای پیام/
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان