کد خبر: ۱۵۸۴۰۵
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۹ - ۲۱ اسفند ۱۴۰۱
مدیر عامل شهرسلامت شیراز:

عملیات فاز یک شهر سلامت شیراز اجرایی شد

آیین کلنگ‌زنی فاز اول شهر سلامت به‌عنوان یکی از ابر پروژه‌های فاخر استان با حضور جمعی از مسئولان ارشد استان برگزار شد.
به گزارش خبرنگار گروه سلامت پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، منصوری ،مدیرعامل شهر سلامت شیراز گفت: فاز اول شهر سلامت به وسعت ۱۰۰ هکتار که در برگیرنده اکثر کاربری‌ها تعریف شده در کل این پروژه است تعریف شده و طبق برنامه ریزی انجام گرفته، عملیات اجرایی زیرساخت‌های فاز اول تا پایان سال ۱۴۰۳ به بهره برداری خواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه برنامه اجرایی ساخت شهر سلامت به بصورت مکتوب به استاندار فارس ارائه شده است، گفت: مذاکراتی با مجموعه‌های مختلف در بحث عملیات اجرایی این پروژه انجام گرفت و در نهایت با شرکت پارس گستر که کارنامه موفقی در اجرای پروژه‌های بزرگ در استان دارد، به جمع‌بندی و توافق رسیدیم و این شرکت به عنوان پیمان‌کار فاز نخست شهر سلامت مشغول به فعالیت شده است.

منصوری با بیان اینکه مقرر است شرکت پارس گستر زیرساخت ۱۰۰ هکتاری این پروژه را طی ۲۴ ماه به اجرا کند، گفت: با رویکرد جدید این پروژه بزرگ به صورت فاز به فاز و منطقی‌تر عملیاتی می‌شود و از توان و ظرفیت سهامداران، در به سرانجام رساندن آن بهره‌مند خواهیم شد.

شهر سلامت فارس پروژه ملی است

مدیرعامل شرکت شهر سلامت شیراز به تغییر و تحولات شرکت شهر سلامت و منطقه ویژه و رویکرد جدیدی که در استان با حضور ایمانیه استاندار فارس به عنوان ایده‌پرداز و موسس اولیه شهر سلامت شکل گرفت، اشاره کرد و گفت: پروژه شهر سلامت پروژه شهری و استانی نیست بلکه پروژه ملی است که اگر در فارس با این رویکرد پیش برویم، ایجاد ثروت و توزیع عادلانه آن را شاهد خواهیم بود.

وی ضمن دعوت از سرمایه‌گذاران برای حضور در این پروژه ادامه داد: همزمان با شروع عملیات اجرایی فاز نخست، فرایند واگذاری اراضی شهر سلامت به سرمایه گذاران نیز آغاز شده است و آماده همکاری با کلیه سرمایه گذاران در بخش‌های درمانی، سلامت، گردشگری، رفاهی هستیم.

اشتغالزایی از برکات شهر سلامت است

مدیرعامل شهر سلامت شیراز با بیان اینکه در فاز نهایی شهر سلامت و طبق مطالعات مشاور حدود ۳۵ هزار شغل ایجاد خواهد شد، گفت: با ساخت و بهره برداری از این پروژه، فرصت‌های اشتغال بسیار زیادی هم برای متخصصان و پزشکان و هم کادر درمان و سایر مشاغل مرتبط اعم از هتل داری و گردشگری فراهم خواهد شد و از مهاجرت نخبگان تا حد زیادی کاسته خواهد شد.

منصوری، گفت: در فاز نهایی و با ایجاد بیش از ۳۰۰ تخت هتل و ۲۵۰۰ تخت بیمارستانی و صد‌ها تخت درمانگاهی و سالمندی، شهر بین المللی سلامت شیراز ظرفیت پذیرایی از بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر گردشگر داخلی و خارجی را در طول سال خواهد داشت و و رویکرد شهر سلامت این است که هم بتواند درحوزه درمان و هم در حوزه خدمات گردشگری سلامت و تندرستی نقش جدی را در منطقه ایفا کند.

وی در پایان از حمایت جدی شخص استاندار فارس و معاونت گردشگری استانداری و همچنین همکاری حوزه معاونت عمرانی و اقتصادی استانداری و نمایندگان شیراز قدردانی کرده و از دستگاه‌های خدمت رسان استان خواست تا نگاه ویژه‌تری به شهر بین المللی سلامت شیراز داشته باشند.

شهر سلامت مایه مباهات است

در ادامه این مراسم مدیر شرکت سد و عمران پارس گستر از انعقاد تفاهم نامه ۳۰ هزار میلیارد ریالی با شرکت شهر سلامت و آغاز عملیات اجرایی فاز اول شهر سلامت خبر داد.

تواضع، توفیق خدمت در اجرای پروژه‌های بزرگ همچون شهر سلامت را مایه مباهات توصیف کرد و گفت: عملیات اجرایی احداث زیرساخت‌های فاز اول شهر سلامت توسط شرکت سد و عمران پارس گستر آغاز و طی ۲۴ ماه عملیاتی خواهد شد.

وی با بیان اینکه شرکت سد و عمران پارس گستر به عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های عمرانی کشور سال‌هاست در عرصه سازندگی و آبادانی فعالیت دارد، گفت: برخورداری از دانش فنی و تجربه کافی، نیروی انسانی متخصص و همچنین ماشین آلات و تجهیزات مناسب باعث شده این شرکت به عنوان یک شرکت پیشتاز و متعالی در عرصه سازندگی شناخته شود.

به گفته وی، شرکت سد و عمران پارس گستر، سازندگی و حضور فعال در پروژه‌های عمرانی را وظیفه خود می‌داند و تلاش می‌کند این پروژه را نیز در کوتاه‌ترین زمان ممکن به بهره‌برداری برساند.

مدیر شرکت سد و عمران پارس گستر، ظرفیت درمانی شهر شیراز به دلیل وجود اساتید دانشگاه علوم پزشکی را ظرفیتی کم‌نظیرش توصیف کرد و گفت: علاوه بر این‌ها شیراز از ظرفیت گردشگری قابل توجهی برخوردار است که تلفیق گردشگری تاریخی، طبیعی و مذهبی با گردشگری سلامت می‌تواند برکات متعددی را برای این کلانشهر در پی داشته باشد و شیراز را قطب به توریسم درمانی منطقه تبدیل کند.

پیگیری برای ایجاد مناطق ویژه گردشگری سلامت

در ادامه این مراسم، نماینده شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به اینکه منطقه ویژه سلامت و منطقه ویژه دانشگاهی شیراز تنها مراکزی هستند که در چارچوب مناطق ویژه ایجاد شده اند، گفت: در سال ۸۲ در دانشگاه شیراز طرح بین المللی کردن دانشگاه و در دانشگاه علوم پزشکی ایجاد دهکده سلامت پیگیری شد که در سال ۸۵ دولت ایجاد مناطق ویژه گردشگری سلامت را مصوب کرد.

جعفر قادری گفت: در سال ۸۸ مذاکرات ادامه یافت که منطقه ویژه در حوزه‌های دیگر فعالیت کند که در نهایت مصوبه‌ای برای ایجاد منطقه ویژه سلامت و شهر دانشگاهی گرفته شد.

وی با بیان اینکه سایت دوم فعالیت منطقه ویژه در قالب سایت سلامت و سایت سوم دانشگاهی است، گفت: در دیگر کلانشهر‌ها به دلیل اینکه منطقه ویژه ندارند امکان ایجاد دیگر مناطق ویژه وجود ندارد و به عبارتی شیراز تنها کلانشهری است که منطقه ویژه آن در شهرستان شیراز قرار دارد و باید این مزیت به فال نیک گرفته شود.

قادری گفت: با استقرار گمرک در منطقه ویژه، بدون پرداخت حقوق گمرکی می‌توان تجهیزات به روز و مورد نیاز سرمایه گذاران در حوزه‌های مختلف را وارد کرد.

نماینده مردم زرقان و شیراز با بیان اینکه ظرفیت‌های خوبی در حوزه پزشکی و تجهیزات لازم داریم، تصریح کرد: در تولید دارو و تجهیزات پزشکی می‌توان عقب ماندگی موجود را جبران کرد و از ظرفیت پزشکان در ساخت دارو، تجهیزات و ... استفاده کرد.

اختصاص تسهیلات به شهر سلامت فارس

قادری بیان کرد: در حوزه پزشکی و تجهیزات آن می‌توانیم حرف اول را در کشور بزنیم؛ لذا باید واگذاری زمین در شهر سلامت سریع‌تر دنبال شود و فراتر از نگاه دستگاهی به موضوع نگاه شود تا از این ظرفیت و توانمندی برای کل کشور استفاده شود.

وی یادآور شد: گردشگری سلامت باید در کنار دیگر موارد گردشگری تاریخی، مذهبی، طبیعی و ... باشد تا مجموعه گردشگری در تمامی حوزه‌ها تکمیل شود.

برداشتن بروکراسی‌ها برای شهر سلامت

در ادامه این مراسم معاون عمرانی استاندار فارس خواستار حذف بروکراسی‌های اداری برای جذب سرمایه گذاران شهر سلامت شد.

معاون عمرانی استاندار فارس نیز با اشاره به اینکه طرح احداث شهر سلامت از حدود ۱۵ سال پیش مطرح شده، گفت: ظرفیت‌های قابل توجه شیراز در حوزه بهداشت و درمان یکی از عوامل اصلی در شکل گیری ایده راه‌اندازی شهر سلامت بوده است.

رضایی کوچی با بیان مشکلاتی که بر سر راه احداث این پروژه وجود داشت، گفت: بحث آزادسازی زمین‌های اطراف و همچنین پیش‌بینی حجمی بزرگ برای احداث پروژه، یکی از مشکلاتی بود که باعث طولانی شدن فرآیند احداث شهر سلامت شد.

وی با اشاره به اینکه در دوره‌ی جدید مدیریت استان، تصمیم بر آن شد که یک سیاست تازه برای احداث شهر سلامت در پیش گرفته شود، تصریح کرد: بر این اساس مقرر شد با هدف عملیاتی‌تر شدن پروژه، شهر سلامت در فاز‌های مختلف راه اندازی شود؛ چرا که این امکان وجود نداشت که همه فاز‌های یک پروژه هزار هکتاری را به صورت همزمان آغاز کرد و به سرانجام رساند.

به گفته معاون عمرانی استاندار فارس، با مشارکت و مشورت همه طرف‌های دخیل در احداث شهر سلامت، مقرر شد این پروژه در فاز‌های مختلف تعریف و به بهره برداری برسد و به این وسیله اثربخشی پروژه نیز به رویت سرمایه‌گذاران برسد تا در ایجاد تمایل برای حضور آن‌ها موثر باشد.

رضایی کوچی با بیان اینکه در راستای اجرای این طرح یک نمونه پایلوت از همه کاربری‌های شهر سلامت در یک مقیاس کوچکتر عملیاتی می‌شود، اظهار داشت: خوشبختانه همان ادله و ظرفیت‌هایی که باعث شکل‌گیری ایده راه‌اندازی شهر سلامت شده‌بود امروز به شکل قوی‌تری وجود دارد و ظرفیت‌های بیشتری تعریف شده که احداث شهر سلامت را توجیه‌پذیر می‌کند.

احداث بیمارستان‌های بزرگ مقیاس در فارس

او در ادامه به کلنگ‌زنی دو بیمارستان بزرگ مقیاس با ظرفیت دو هزار تخت در شهر شیراز اشاره و خاطرنشان کرد: فاز اول پروژه آزادراه شیراز اصفهان نیز ظرف ۲ تا ۳ ماه آینده به بهره برداری می‌رسد.

به گفته رضایی، عملیاتی شدن این مهم می‌تواند در جذب گردشگر سلامت موثر باشد و به تسریع پروژه و جذب سرمایه گذار کمک کند. معاون عمرانی استاندار فارس در خصوص تامین آب این پروژه نیز گفت: با توجه به اینکه سالانه حدود ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب مورد نیاز شیراز و شهر‌های اطراف از سد تنگ سرخ بشار برای بخش‌های شرب، صنعت و خدمات تامین خواهد شد شهر سلامت نیز می‌تواند از این مهم برخوردار باشد.

به گفته رضایی، هر چند این چشم انداز طولانی مدت است، اما اتصال ریلی شیراز به شهر سلامت نیز می‌تواند در جذب گردشگر برای این مجموعه در آینده دور موثر باشد.

او گفت: امیدوارم ظرف یک سال و نیم آینده مقدمات و زیرساخت‌های اولیه برای سرمایه‌گذاری در این شهرک فراهم و با حذف بروکراسی‌های اداری شرایط حضور سرمایه‌گذاران تسهیل شود.

معاون عمرانی استاندار فارس در پایان خواستار هم افزایی ظرفیت‌ها و سرعت‌بخشی به اجرای پروژه برای جبران عقب‌ماندگی‌های ۱۵ ساله شد.

انتهای پیام/
نظرات بینندگان