کد خبر: ۱۵۸۴۰۹
تاریخ انتشار: ۱۷:۲۰ - ۲۱ اسفند ۱۴۰۱

به هنگام خانه تکانی رعایت نکات ایمنی ضروری است

مدیر روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق شیراز، بر لزوم رعایت توصیه‌های ایمنی در زمان و مکان‌های مختلف به ویژه ایام مرتبط با نظافت منزل و خانه‌تکانی نوروزی، تاکید کرد.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری شیرازه، سید باقر احمدی مدیر روابط عمومی شرکت توزیع برق شیراز، با بیان اینکه ایرانیان در آستانه نوروز، سنت حسنه‌ای تحت عنوان خانه تکانی را انجام می‌دهند، گفت: این اقدام، حرکتی در راستای عمل به توصیه‌های دینی در خصوص نظافت و پاکیزگی و بسیار پسندیده و شایسته است اما طی آن باید الزامات ایمنی رعایت شود تا از بروز هرگونه حادثه‌ای ممانعت کنیم.

وی با بیان اینکه هر سال متاسفانه شاهد وقوع حوادثی به دلیل سقوط از ارتفاع، برق‌گرفتگی، سوختگی و آتش‌سوزی در زمان انجام خانه‌تکانی هستیم، افزود: شهروندان با رعایت نکات ایمنی، می‌توانند از وقوع حوادث مختلف و وارد شدن خسارت‌های جانی و مالی، پیشگیری کنند.

احمدی ادامه داد: یکی از علل شایع و موثر در برق گرفتگی شهروندان، رعایت نکردن نکات ایمنی هنگام نظافت لوازم الکتریکی است؛ باید متوجه باشیم که خیس شدن کلید و پریز، قطع نبودن اتصال برق حین تمیز کردن لوازم برقی و ... قطعا مخاطراتی به همراه دارد.

مدیر روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق شیراز از شهروندان درخواست کرد که در صورت نیاز به پاک کردن کلید و پریز حتما برق را از کنتور قطع کنند و قبل از وصل کردن برق، حتما از خشک شدن کامل کلید و پریز و دیگر اتصالات برقی، اطمینان کسب نمایند.

وی با یادآوری اینکه باید قبل از شست‌وشوی کابینت‌ها، هود و لوازم برقی و دیوارهای آشپزخانه، حتما فیوز برق را قطع کرده و با استفاده از فازمتر، نسبت به بی برق بودن محیط مطمئن شویم، گفت: مراقب باشیم افراد دیگر بدون اطلاع ما برق را وصل نکنند.

احمدی با اشاره به اهمیت اطلاع همه اعضای خانواده از قطع برق و خودداری از وصل مجدد تا قبل از خشک شدن کامل محیط،  اظهار کرد: در مواقعی، اتصال فیوز برق زمانی که دیواره و کف آشپزخانه، هود، کابینت و ... خیس است، منجر به برق‌گرفتگی شده است.

مدیر روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق شیراز همچنین از شهروندان درخواست کرد که در زمان نظافت موکت، فرش و .... از آویزان کردن این اجسام در نقاطی که احتمال سقوط آن بر روی شبکه برق وجود دارد، خودداری کنند.

وی بر رعایت اصول ایمنی هنگام استفاده از مواد شوینده شیمیایی نیز تاکید و اضافه کرد: استفاده نابجا و بدون آگاهی از مواد شوینده و پاک‌کننده، نه تنها به فرد آسیب وارد می‌کند بلکه امکان وارد کردن آسیب به لوازم الکتریکی را به همراه دارد.

 احمدی اضافه کرد: استفاده نابه جا، رعایت نکردن مسائل ایمنی و سهل‌انگاری در حین خانه‌تکانی، مخاطراتی نظیر احتمال سقوط از ارتفاع، وارد شدن ضربه شدید، برق گرفتگی، سوختگی و ... را به همراه دارد.

وی با اشاره به اینکه هنگام نظافت منزل به ویژه شست و شوی سطوح با آب، حتما از دمپایی و پاپوش مناسب باید استفاده کرد، گفت: خودداری از بلندکردن اجسام سنگین، قطع اتصال لوازم به پریز برق، انجام کار با آرامش و خودداری از انجام امور در زمان خستگی، می‌تواند در پیشگیری از بروز مخاطرات مختلف موثر باشد.

مدیر روابط عمومی توزیع برق شیراز با بیان اینکه، هنگام استفاده از جاروبرقی و بخارشو و دیگر لوازم الکتریکی برای نظافت، باید مراقبت لازم را لحاظ کرد، گفت: اطمینان از برقدار نبودن دستگاه‌ها، اتصال مناسب و ایمن به پریز و .... بسیار اهمیت دارد.

احمدی همچنین گفت: در صورت نیاز به استفاده از رابط برای اتصال جاروبرقی، باید مراقبت جدی را لحاظ و از سلامت کامل رابط اطمینان کسب و الزاما از رابط‌های استاندارد استفاده کرد.

وی در پایان  ابراز امیدواری کرد که روزهای پایانی امسال و انجام امور خانه‌تکانی، بدون هیچ حادثه‌ای طی شده و شهروندان نوروز 1402 را با خاطراتی خوب و شادی، جشن بگیرند.

انتهای پیام/
نظرات بینندگان