کد خبر: ۱۵۸۴۱۳
تاریخ انتشار: ۰۸:۵۰ - ۲۲ اسفند ۱۴۰۱
رئیس شورای شهر شیراز پاسخ داد:

دلیل غیر علنی و محرمانه بودن مصوبات اخیر

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در خصوص برخی از جلسات غیرعلنی شورا و محرمانه بودن مصوبات اخیر، گفت: این امر موضوع تازه‌ای برای شورای ششم نبوده و مسبوق به سابقه است.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»،مهدی طاهری، رئیس شورای شهر در نطق پیش از دستور یکصد و نهمین جلسه صحن علنی شورای اسلامی شهر شیراز به برخی از جلسات غیرعلنی شورا و محرمانه بودن مصوبات اخیر اشاره کرد و گفت: از آنجا که گاهی اوقات طرح یا لایحه از مبداء توسط دستگاه یا نهاد تنظیم کننده با مهر طبقه‌بندی محرمانه وارد دستور کار شورا می‌شود به جهت رعایت قوانین جاری کشور رسیدگی به این نوع از موضوعات به صورت غیرعلنی بوده و مصوبات نیز در قالب محرمانه خواهند بود و این امر موضوع تازه‌ای برای شورای ششم نبوده و مسبوق به سابقه است.

رئیس شورای شهر همچنین به برخی از موضوعات مدیریت شهری اشاره و عنوان کرد: در خصوص قبرستان تاریخی دارالسلام شیراز به شهردار شیراز یادآور میشود که این آرامستان دارای یک طرح جامع نبوده و هر واحدی از واحد‌های شهرداری به ظن خود موضوع را پیش می‌برد که در این بین توجه لازم به مطالبات مردمی و متدینین و بویژه وابستگان به دفن‌شدگان رعایت نشده است.

طاهری ابراز کرد: در این راستا تقاضا دارم کارگروه متمرکزی برای این امر مهم برقرار شود تا موضوع به صورت یکپارچه و با رعایت جمیع جوانب مورد رسیدگی قرار گیرد. چرا که این ثروت ملی را نباید با بی‌توجهی یا کم‌توجهی بلا اثر ساخت.

وی همچنین در خطاب به شهردار شیراز به موضوع خروج زندان عادل‌آباد از مکان موجود در شهر شیراز اشاره کرد و گفت: برای این امر لازم است با بهره‌گیری از تمام ظرفیت و استعداد‌ها در دستگاه‌های استان محل کنونی به صورت محیط شهری به شهر شیراز اضافه شده و زندان جدید در خارج از شهر و با محلی که برای آن پیش‌بینی شده، احداث شود.

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز همچنین بر همکاری تمام قد شورا با شهرداری در این موضوع تأکید کرد.

طاهری همچنین گفت: مطالعات زمین‌شناسی و شناخت گسل‌های شیراز علی رغم مطالعات قبلی که به صورت جامع نبوده، هم اکنون به صورت جامع توسط مرکز مطالعات زمین و مسکن وزارت راه و شهرسازی در حال پیگیری مشترک توسط شهرداری شیراز و اداره کل راه و شهرسازی استان فارس بوده و امید است نتایج آن به زودی اعلام شود؛ لذا از شهردار شیراز تقاضای پیگیری لازم برای این موضوع انتظار می‌رود.

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به تصویب شدن طرح مطالعات جامع هیدرولوژی دشت شیراز، گفت: باتوجه به در دستور کار بودن این اقدام توسط شهرداری، انتظار می‌رود تا این مهم از طریق مشاور ذیصلاح و با مشارکت همه دستگاه‌های مسئول مدیریت شود تا یکبار برای همیشه در قالب یک مطالعات جامع همه دستگاه‌های مسئول تکالیف خود را برای رسیدگی به همه مسائل حوزه آب اعم از روان آبها، آب‌های سطح الارضی و تحت‌الارضی در شیراز بدانند.

طاهری به موضوع رفع محرومیت‌زدایی از مناطق کم‌برخوردار شیراز اشاره کرد و افزود: اساساً در موضوع محرومیت‌زدایی بار‌ها تاکید نموده ام، تا زمانی که نقشه ژئو دیتای عناوین محرومیت‌های شهر شیراز و در اولویت اول ۴۰ محله موصوف تهیه نشود و در انتشار عمومی قرار نگرفته و عموم مردم و متخصصین امر دقیقاً ندانند چه چیزی محرومیت دیده شده و پروژه‌های مقابل آن‌ها برای رفع محرومیت کدام است و در چه زمان با کدام منبع و توسط چه دستگاه‌هایی اجرا می‌شوند، کماکان در مسیر صحیح رفع محرومیت قرار نداریم.

این مقام مسئول با بیان اینکه در طی شدن این فرآیند با استاندار فارس مذاکره شده و ایشان با تمام توان آمادگی همه نوع همکاری را دارند، گفت: به شهردار شیراز توصیه می‌شود در زمان واحد حل مسئله‌های متعدد برای یک معاونت شهرداری نه تنها سخت بلکه ناممکن است و راهی بجز برون سپاری حل مسائل وجود ندارد؛ لذا تقاضا دارم تهیه این نقشه و استقرار آن در سامانه‌های زمین داده یا ژئو دیتا را تسریع بخشیده، زیرا وقت این شورا رو به پایان است و تنها در این فرآیند امکان گزارش دقیق همراه با درصد پیشرفت وجود دارد.

طاهری همچنین در خصوص بودجه‌بندی بر مبنای عملکرد توضیح داد: هدف از بودجه‌بندی بر مبنای عملکرد، ایجاد ساختاری در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری درباره منظم‌سازی تعهدات، تخصیص و کنترل منابع شهرداری بر اساس آثار عینی و پیامد‌های سنجش پذیر است.

وی گفت: این مبنای صحیح برای تصمیم‌گیری در مورد تخصیص منابع اگر رخ ندهد، تبعاً اگر نتایج پیامد‌های مورد انتظار از آنچه از تخصیص بودجه بر آن تعیین شده است، سنجش پذیر نشوند به جرات می‌گویم، چون فرآیند بودجه‌ریزی بدون چنین مبنایی است موضوعیت برای کنترل بودجه وجود نخواهد داشت.

طاهری گفت: آشکار است زمانی که ارتباطی منطقی میان مبانی بودجه و نتایج عملکرد آن وجود ندارد، مبنایی برای پاسخگویی در مقابل استفاده از منابع و مدیریت کیفیت آن هم نیست؛ لذا بهبود عملکرد هم معنای منطقی ندارد و اصولاً ۱۵۸۴۱۳۱۵۸۴۱۳ نظارت بر اجرای عملیات تنها اثرات نقطه‌ای دارد و قادر به سنجش اثرات نظارت برنامه نیستند.

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز گفت: مدتی است شهرداری شیراز در تلاش است تا نظام ارزیابی عملکرد را پیاده‌سازی کند که در این راستا یک سوال علمی مطرح می‌شود؛ وقتی نظام بودجه‌ریزی و تخصیص بر مبنای عملکرد نیست و وقتی بودجه مبنای بهای خدمات ندارد، چه ارتباطی بین بهبود و عدم بهبود وجود دارد.

به گفته طاهری بودجه یک جزیره است و عملکرد خود خوانده در شهرداری که احتمالاً نیم نگاهی تحقیرآمیز به تحقق ارقام بودجه دارد، یکی از پارامتر‌های آن دیده شده است.

رئیس شورای شهر شیراز یادآور شد: در اینجا فرق بین کسی که تلاش خود را برای بهبود عملکرد مصروف میدارد با کسی که تلاش ندارد در دو جزیره مختلف مورد محاسبه قرار می‌گیرد.

طاهری عنوان کرد: شورا و شهرداری شیراز اگر به دنبال یک تحول اساسی است، راهی به جز عبور از نظام بودجه‌ریزی موجود ندارد.

رئیس شورای شهر شیراز همچنین در این جلسه به برخی از فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص «نقد منصفانه» اشاره کرد و افزود: این اقدام امری ضروری در مسیر حرکت جامعه اسلامی به‌سوی آرمان هاست و مسئولان باید ظرفیتِ شنیدن انتقادات، پاسخگویی و پذیرش نقد عالمانه را در خود ایجاد کنند.

طاهری گفت: قید‌های مهم در این میان، پایبندی همگان به سه رکن اصلی «ضوابط شرعی و اخلاقی» و «پرهیز از هتک حرمت» و «تخریب» است. چرا که رهبری در تعیین مرز انتقاد و تخریب فرموده اند «انتقاد با تخریب فرق دارد» لذا باید مشخص بشود تخریب کدام و انتقاد کدام است.

به گفته رئیس شورای اسلامی شهر شیراز معنای انتقاد آن ارزشیابىِ منصفانه‌ای است که یک آدم کارشناس میکند و نقادی همین است و انسان ضعف دارد ضعف‌ها را بگوید و قوّتها را بگویند. نه اینکه بیایند یکسره بنا کنند به بدگویی کردن و انکار کردن همه خصوصیات؛ لذا انتقاد خوب است، تخریب بد است و انتقاد خدمت و تخریب خیانت است؛ نه خیانت به دولت، بلکه خیانت به نظام و خیانت به کشور است.


انتهای پیام/
نظرات بینندگان