کد خبر: ۱۵۸۴۷۷
تاریخ انتشار: ۱۹:۱۶ - ۲۶ اسفند ۱۴۰۱
نماینده ولی فقیه در فارس

وظیفه دستگاه‌ها حمایت از آمر به معروف و ناهی از منکر است

امام جمعه شیراز با بیان اینکه شیطان به دنبال ترویج فساد است و ما در مقابل باید تذکر بدهیم، تاکید کرد: وظیفه دستگاه‌ها حمایت از آمر به معروف و ناهی از منکر است.
به گزارش خبرنگار گروه سیاسی پایگاه تحلیلی خبری شیرازه، آیت‌الله لطف‌الله دژکام در خطبه‌های نماز جمعه ۲۶ اسفند خاطرنشان کرد: خداوند متعان در قران گروه‌هایی از انسان‌ها و شیاطین را به عنوان دشمنان دین و دیانت معرفی کرده، که ابزار و حربه‌­ی آنها برای اینکه با شما مسلمانان در بیفتند؛ رواج فقر و فحشا است.

وی با بیان اینکه از دلایل نامگذاری سال‌های مختلف از سوی مقام معظم رهبری، آماده کردن اهل حق برای مقابله با جبهه شیطان است، گفت: شما که امت اسلام هستید و در مقابل شیطان صف آرایی می کنید باید قدرت اقتصادی پیدا کنید، باید تولید را در کشور افزایش دهید.

آیت الله دژکام با اشاره به اینکه امسال را مقام معظم رهبری به عنوان "تولید دانش‌بنیان" نامگذاری کردند، افزود: بعضی وقت‌ها تولید اضافه شده اما زحمت آن را کسی نکشیده، بلکه خدا لطف کرده است؛ مثلا بارندگی خوب شده و این کار شما نیست و لطف خداست. کار خود ما نیز لطف خداست ولی باید فعالیتی باشد تا خدا خیر و برکت دیگری نازل کند.

 نماینده ولی فقیه  ر فارس با تاکید بر اینکه مسئولان باید بگویند که در سال تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین چه تلاش‌هایی کرده‌اند که منجر به نزول برکت الهی شد و چقدر اشتغال کار دانش بنیان افزوده شد؟ گفت: ما در زمینه ایجاد اشتغال حرکت خوبی داشتیم و ناسپاسی نمی‌کنیم، چه در سطح ملی و چه در سطح استانی، اما این مشاغلی که ایجاد شده بر اساس دانش بنیان است؟ 

دژکام در ادامه با بیان اینکه نامگذاری سال تولید دانش‌بنیان به جهات آن بود که برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی شغل مناسب با رشته ایجاد شود، گفت: در مبارزه با فقر باید افزایش تولید دانش بنیان را مد نظر قرار دهیم.

امام جمعه شیراز همچنین با اشاره به اهمیت توجه به نهضت مساوات و همدلی، در آستانه نوروز و ماه مبارک رمضان، لزوم همراهی افراد و سازمان‌ها برای تقویت احساس مواسات و برادری در جامعه را متذکر شد.

وی با بیان اینکه نکته مهم دیگر آن‌ است که شیطان رواج فحشا را دنبال می‌کند، اظهار کرد: اگر کسی نفهمیده که دست دشمنان ما خصوصا آمریکا در کارست که فساد و فحشا را در کشور ما رواج دهد، یک انسان غافل است. اگر کسی غافل نباشد می بیند دست‌های آشکار و پنهان صهیونیست و استکبار جهانی و دشمنان قسم خورده اسلام و نظام اسلامی در کار است که زنان و جوانان را به فساد و فحشا بکشانند.

آیت‌الله دژکام ادامه داد: یک سئوال مطرح است و آن اینکه چرا جلوی فساد گرفته نمی شود؟ اما این سئوال را چه کسی باید پاسخ دهد؟ غیرت دینی برای جلوگیری از فساد و منکرات کافی نیست و کارهایی باید انجام و وظیفه هر کسی باید مشخص شود. امر به معروف و نهی از منکر واجب است اما بر چه کسی؟ یک نفر باید امر به معروف و نهی از منکر کند؟ وجوب امر به معروف و نهی از منکر بر عهده همه است. هر عزیزی که ناراحت است اولین سئوال متوجه خود اوست که آیا امر به معروف و نهی از منکر کرده است یا خیر؟

وی با بیان اینکه قضیه اول اینست که تک تک ما به حسب دستور خدای متعال موظف به امر به معروف و نهی از منکر هستیم و امر به معروف و نهی از منکر لسانی بر همه واجب است و در قدم اول خود مردم باید تذکر دهند، گفت: چندی از جوانان متدین مدتی پیش تذکر لسانی را انجام دادند و این کار نتیجه داده و نیاز به تذکر نفر دوم نبوده است؛ اولین حمایت را خود مردم از یکدیگر می‌کنند. این یک وظیفه عمومی‌ست و کاری که عموم باید انجام دهند را از یک عده خاص نمی‌توان انتظار داشت.

امام جمعه شیراز با یادآوری اینکه شیطان به دنبال ترویج فحشا و منکرات است و ما باید در مقابل تذکر بدهیم، تذکر لسانی را یک وظیفه همگانی برشمرد و خاطرنشان کرد: مسلما وقتی تذکر داده می شود امکان مقاومت و برخورد با یک آمر هم وجود دارد؛ وظیفه حمایت در اینجا به عهده نیروی انتظامی است. امر به معروف و نهی از منکر و تذکر دادن وظیفه دینی و قانونی همه است اما تذکر باید مؤدبانه باشد و مؤمنی که امر به معروف می کند بی ادبی نمی کند. اشتباه فرد خاطی را تذکر می دهیم و ادبیات امر به معروف و نهی از منکر را باید یاد بگیریم که یک چارچوبی دارد و باید آن چارچوب را رعایت کنیم.

امام جمعه شیراز، خاطرنشان کرد: کسی که گله مند است اول باید از خود بپرسد که آیا وظیفه خود را انجام داده است و بعد بپرسد که دستگاه‌ها چکار می کنند. دستگاه‌ها باید حامی آمر به معروف باشند و وظیفه آنها در مرحله دوم است و باید حمایت کنند تا فرد مخالف قانونی جسارتی به فرد آمر به معروف نکند.

وی همچنین عنوان کرد: با همت مجموعه‌های اداری و مردمی برای ایام ماه مبارک رمضان و ایام عید قرارگاهی برای ساماندهی برخی مسائل به ویژه در زمینه فحشا، شرب خمر و... شکل گرفته است، گفت: امیدواریم که همه مردم خودشان به وظایفشان عمل کنند که اگر قانون مراعات شود همه به آنچه دلمان می خواهد ان‌شاءالله خواهیم رسید و مراعات قانون هم در هر جامعه‌ای پذیرفته شده است.

نماینده ولی فقیه در فارس، پیشاپیش فرارسیدن سال جدید و همزمانی عید باستانی نوروز و ایام ماه مبارک رمضان را متذکر شد و لزوم آماده شدن برای ورود به میهمانی خداوند را یادآور شد.

آیت‌الله دژکام در نگاهی اجمالی به اوضاع جهان و منطقه، ضمن بیان اینکه مسائل بسیار تاثیرگذاری برای آینده جهان در حال رخ دادن است، گفت: رهبر معظم انقلاب چندبار تذکر دادند که تحولات تاریخی یک روزه و یک هفته‌ای رخ نمی‌دهد و باید چند سال را مدنظر قرار داد تا ببینیم که چه تغییری رخ داده است.

وی با بیان اینکه بعد از فروپاشی شوروی، آمریکا خود را کدخدای جهان حساب می‌کرد، گفت: از آن زمان تاکنون در دو سه دهه‌ای که از تحولات شاهد هستیم می بینیم که دنیا دارد به سمت دیگری می رود، اینگونه نیست که در همه عالم یک قدرت به تنهایی باشد و هر چه دستور می دهد همه قبول کنند. تحولاتی در عالم رخ می‌دهد.

نماینده ولی فقیه در فارس با اشاره به اینکه طی ماه‌های اخیر شاهد طرح این ادعا بودیم که چند کشور حوزه خلیج فارس با اسرائیل همراه شده است، گفت: امروز شاهد هستیم که عربستان و ایران با همکاری چین که قدرت دوم اقتصادی دنیاست، قرارداد تفاهم می‌نویسند و این موضوع برخی از مسائل را به طور کلی تغییر می‌دهد.

امام جمعه شیراز با یادآوری اینکه ۵ مذاکره رخ داده بود که طی آن به دنبال پایان دادن به قضیه یمن بودند اما ایران با قدرت ایستاد و تاکید کرد که یمن مسئله خودش است، گفت: دیگران نگویند که این اتفاق یعنی تسلیم؛ خیر، این یعنی قدرتمندی نظام اسلامی ایران که می ایستد و به آنها می گوید شما ۷ سال رفتید و اگر امروز می خواهید برگردید ما حرفی نداریم ولی قضیه یمن جداست.

آیت‌الله دژکام با اشاره به تظاهرات در اسرائیل و فرار ۲ میلیون اسرائیلی از آن کشور، دنیا را در معرض تحولاتی عجیب دانست و گفت: خودشان می گویند معلوم نیست که در ۸۰ سالگی این رژیم جعلی اسرائیل، بتوانند ادامه دهند؛ اسرائیل از درون پاشیده شده است.

نماینده ولی فقیه در استان فارس خاطرنشان کرد: خون شهدای شما تاثیراتی در عالم دارد و این عالم خدایی دارد و می بیند که چقدر مظلوم هستید؛ خودشان را به جان خودشان انداخته است. کرانه غربی رود اردن امروز مسلح هستند و اسلحه روی اسرائیلی ها می‌کشند در حالیکه آنها را خلع سلاح کرده بودند اما در عالم چه شده است؟ باید دقت داشته باشید که لابی اسرائیلی‌ها در آمریکا، رئیس جمهور تعیین می کرد اما حالا از حفظ مجموعه خود مانده‌اند.

امام جمعه شیراز برهم خوردن اینسیتکس را نشانه ضعف کشورهای اروپایی ایجاد کننده آن دانست و تاکید کرد که در چندسال گذشته ایران خرید و فروش خود را داشت و تحریم‌های آمریکا و اداهای اروپا نتوانست تاثیرگذار باشد؛ حال آنکه آنها اعتقاد داشتند در نظم نوین جهانی هرچه آنان بگویند، آن می‌شود.

آیت‌الله دژکام گفت: الان چند سال است که می گذرد؛ دوره بایدن دارد تمام می شود و دوران ترامپ بود که امریکا از برجام خارج شد اما ایران سر جای خود ایستاده است، نمی‌خواهیم بگوییم که سختی نمی‌کشیم اما در یک نبرد سنگین با ابرقدرت دنیا هستیم. خدا گفته برای شما سختی دارد ولی کار برای خدا مزد دارد؛ اگر ضربه‌ای خورده‌اید در مقابل ضربه ای محکم به آمریکا زده‌اید.

وی با اشاره به اینکه، مدعی کدخدایی دنیا امروز برای آمدن به پایگاه نظامی خود در عراق هم هراس دارد، گفت: امروز از یک سو جنگ اوکراین در اروپایی‌ست که خود را امن‌ترین نقطه جهان می‌دانست، از طرف دیگر سوریه حضوری فعال در جهان عرب دارد، حال آنکه قصد داشتند بشار اسد را سرنگون کنند، امروز کار به جایی رسیده است که برای اسد فرش قرمز پهن می‌کنند، همه جهان عرب که سوریه را تحریم کرده بودند حالا برگشتند. بشار اسد دارد شرط تعیین می کند برای اردوغان؛ دنیا چقدر زیر و بالا دارد؟ کارتان اگر حق است پای آن بایستید که حرف حق در آخر پیروز می شود. باطل یک جولانی می‌دهد اما باید برود ولی حق می ماند و استوار است و دولت حق پا برجا می‌شود.

انتهای پیام/
 
نظرات بینندگان