کد خبر: ۱۵۸۵۱۹
تاریخ انتشار: ۰۱:۲۳ - ۰۱ فروردين ۱۴۰۲
مقام معظم رهبری اعلام کردند:

شعار سال؛ مهار تورم، رشد تولید/فعالیت‌های سال جدید به گشایش سفره مردم منتهی شود

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۲، سال جدید را سال «مهار تورم، رشد تولید» نام‌گذاری کردند.
به گزارش خبرنگار گروه سیاسی پایگاه تحلیلی خبری «شیرازه»، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۲، سال جدید را سال «مهار تورم، رشد تولید» نام‌گذاری کردند.

متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به شرح زیر است:

بسم‌الله الرّحمن الرّحیم

یا مقلب‌القلوب والابصار، یا مدبّراللیل و النّهار، یا محوّل‌الحول و الاحوال، حوّل حالنا الی احسن الحال.

عید نوروز را تبریک عرض می‌کنم به یکایک آحاد ملّت ایران، مخصوصاً خانواده‌های معزّز شهیدان، جانبازان، ایثارگران، خدمتگزاران به زندگی مردم و همچنین به دیگر ملت‌هایی که نوروز را گرامی می‌دارند و به آن اهمیّت می‌دهند. ان‌شاءالله که بر همهٔ شماها این عید شریف مبارک باشد.

امسال بهار طبیعت تقارن پیدا کرده است با بهار معنویّت؛ ماه رمضان. همچنان که دربارهٔ بهار فرمودند که: «تن مپوشانید از باد بهار» (۱)، دربارهٔ بهار معنویّت ماه رمضان هم باید تمسّک کنیم به این جمله: «ألا فتعرّضوا لها»، «إنّ فی ایّام دهرکم نفحات ألا فتعرّضوا لها» (۲). نسیم معنویّت در ماه مبارک رمضان شامل حال همه است و خودمان را باید آماده کنیم. دل‌هایمان را در معرض این نسیم معنوی و الهی و معطّر بگذاریم.

من در این صحبت این ساعت، یک نگاه کوتاهی به سال ۱۴۰۱ می‌کنم، یک نگاه گذرایی هم به سالی که اکنون شروع می‌شود؛ ۱۴۰۲. سال ۴۰۱ سالی بود سرشار از عوارض گوناگون ــ چه عوارض اقتصادی، چه عوارض سیاسی، چه عوارض اجتماعی ــ بعضی شیرین، بعضی هم تلخ، مثل همهٔ سالهای زندگی انسان و در نگاه کلان، سالهای ملّت ایران بخصوص بعد از انقلاب اسلامی. به نظر من در سال ۱۴۰۱ مهم‌ترین مسئله‌ای که برای ملّت مطرح بود مسئلهٔ اقتصاد کشور بود که به معیشت مردم ارتباط مستقیمی پیدا می‌کند. اینجا هم در قضیهٔ اقتصاد هم تلخی‌هایی وجود داشت، شیرینی‌هایی هم وجود داشت. هم در بعضی از بخش‌ها که حالا اشاره می‌کنم تلخی بود، هم در بعضی از مواردی که منتهی می‌شود به قضیهٔ اقتصاد شیرینی‌هایی وجود داشت؛ اینها را باید با همدیگر، در کنار هم دید و مجموع اینها را محاسبه کرد. تلخی‌ها عمدتاً تورّم بود، گرانی بود که حقیقتاً تلخ است. بخصوص گرانی در قیمت موادّ خوراکی و لوازم اصلی زندگی که وقتی که قیمت خوراکی‌ها و موادّ اصلی زندگی افزایش زیادی پیدا می‌کند بیشترین سنگینی‌اش به دهک‌های پایین جامعه می‌آید. چون در سبد خانوار، برای آنها بیشترین سهم را خوراکی و موادّ اصلی و ضروری زندگی دارد؛ لذا فشار، بیشتر به آنها می‌آید که این خب البته جزو تلخی‌ها بود و به نظر من در عمدهٔ مسائل اقتصادی کشور این نقطه، نقطهٔ اساسی‌تر و مهم‌تری بود که تلخ بود.

کارهای خوبی هم البته انجام‌گرفته در همین مسئلهٔ اقتصاد و سازندگی‌هایی که به اقتصاد منتهی می‌شود که حالا خواهم گفت، باید این سازندگی‌ها دنبال بشود تا به زندگی مردم و معیشت مردم منتهی بشود و ارتباط پیدا کند. از تولید حمایت شد، در طول سال ۱۴۰۱ با اطلاعاتی که من دارم از تولید در کشور حمایت شد. چند هزار کارخانهٔ تعطیل و نیمه‌تعطیل راه‌اندازی شد. شرکت‌های دانش‌بنیان افزایش پیدا کرد، البته آن مقداری که من سال گذشته مطالبه کردم که افزایش پیدا کند، آن مقدار نشد؛ اما یک افزایش قابل‌توجهی این شرکت‌ها پیدا کرد. ارزش تولیدات این شرکت‌ها هم بالا رفت و مسئلهٔ اشتغال یک تکانی خورد، یعنی بیکاری یک‌درصدی ــ ولو حالا درصد اندکی ــ کم شد و اشتغال یک مقداری افزایش پیدا کرد که این چیز مغتنمی است. نمایشگاهی که تولیدگران دولتی و غیردولتی تشکیل دادند و همچنین آن جلسه‌ای که در حسینیه، تولیدگران عمدهٔ کشور، آمدند آنجا و بعضی صحبت کردند، حقیقتاً خرسندکننده بود. قضاوت من در مورد تولیدِ تولیدگران در کشور قضاوت مثبتی است و کار خوبی انجام‌گرفته. بعضی از شاخص‌های اقتصادی رشد داشت؛ در بیمه شاخص ما شاخص خوبی است. در سازندگی، در بخش‌های آب، گاز، راه، محیط‌زیست، در این زمینه‌ها کارهای خوبی انجام گرفت. البته همین‌طور که اشاره کردم، حالا با تأکید عرض می‌کنم، این کارها باید مرتبط بشود به زندگی مردم، باید منتهی بشود به گشایشِ در زندگی مردم. کِی این کار خواهد انجام گرفت؟ کِی این‌جور، این وضع پیش می‌آید؟ وقتی ادامه پیدا کند، وقتی برنامه‌ریزی‌های دقیقی پشت سرش باشد که ان‌شاءالله در امسال، سال ۱۴۰۲ بایستی این فعالیت‌ها ادامه پیدا کند تا منتهی بشود این فعالیت‌های سازنده به رونق زندگی مردم و گشایش سفرهٔ مردم بخصوص طبقات ضعیف. البته این نکته هم باید در نظر باشد: مشکلات اقتصادی، گرفتاری‌های اقتصادی مخصوص ما نیست. امروز خیلی از کشورهای دنیا، شاید بشود گفت همهٔ کشورهای دنیا یک گرفتاری‌های اقتصادی ویژه‌ای دارند، حتی کشورهای ثروتمند، کشورهای دارای اقتصادهای قویّ و پیشرفته و واقعاً مشکلات و معضلات زیادی گریبان‌گیر آنهاست. بعضی‌هایش حتی از ما وضعشان ازاین‌جهت بسیار بدتر است. اقتصادهای قوی دچار ورشکستگی بانک‌ها می‌شوند که همین اواخر شما خبرش را شنیدید. البته بعضی‌ها را خبرش را دادند، بعضی‌ها را هم ندادند که حالا خبرهایش پخش خواهد شد و ورشکستگی بانک‌ها هست، بدهکاری‌های فوق‌العادهٔ تریلیونی وجود دارد در بعضی از کشورها که اینها خب گرفتاری است، در آنجاها هم هست، در اینجاها هم هست. آنها هم دارند تلاش می‌کنند برطرف کنند، ما هم باید تلاش کنیم، باید کار کنیم، مسئولین بایستی تلاش کنند. من عرض می‌کنم همهٔ سعی مسئولان دولتی، علاوهٔ بر آنها سعی فعالان اقتصادی و فعالان سیاسی و فرهنگی باید این باشد که ما سال ۱۴۰۲ را برای ملّت ایران یک سال شیرینی قرار بدهیم. یعنی کاری کنیم، همه‌مان وظیفه داریم که ان‌شاءالله یک سال شیرینی برای مردم باشد. تلخی‌ها کاسته بشود و شیرینی‌ها افزوده بشود و موفقیت‌ها را ان‌شاءالله اضافه کنیم.

خب، حالا سال ۱۴۰۲؛ به نظر من در سال ۱۴۰۲ هم مسئلهٔ اصلی ما مسئلهٔ اقتصاد است. یعنی ما مشکل کم نداریم، مشکلات گوناگونی داریم، در زمینهٔ فرهنگی، در زمینهٔ سیاسی، لکن مسئلهٔ اصلی و محوری در این سال هم مسئلهٔ اقتصاد است. یعنی اگر ما بتوانیم ان‌شاءالله مشکلات اقتصادی را کاهش بدهیم و مسئولین ان‌شاءالله همّت کنند، دقت کنند، تلاش‌های مهمی انجام بدهند در این زمینه، خیلی از مسائل دیگر کشور هم حل خواهد شد. هم دولت، هم مجلس شورای اسلامی، هم فعّالان اقتصادی، هم‌گروه‌های مردمیِ جوان و پرانگیزه که بنده تعدادی از این گروه‌ها را می‌شناسم و به آنها جدّاً علاقه‌مند هستم. می‌دانم کارهای خیلی خوبی را در همین زمینه‌های اقتصادی انجام می‌دهند. اینها همه باید تلاش‌هایشان متوجّه کمک به رفع مشکلات کشور و مشکلات مردم باشد. حالا این رفع مشکلات گاهی با فعالیت‌های بنیانی اقتصادی است، مثل تولید که یک فعالیت بنیانی است در اقتصاد، یعنی تولید یک کار اساسی است در اقتصاد. یا عرض کنم که کارهای انسانی و اسلامی مثل مواسات و کمک‌های مردمی و همکاری‌های مردمی با طبقات ضعیف جامعه.

خب، من البته تولید را که گفتم، تکیه کردم روی تولید، در کنار تولید سرمایه‌گذاری مهم است. این را هم دولتی‌های محترم و مکرّم توجه کنند، هم بخش خصوصی توجّه کنند، ما از لحاظ سرمایه‌گذاری در دههٔ نود خیلی عقب ماندیم. سرمایه‌گذاری، یکی از خلأهای مهم کشور ما مسئلهٔ سرمایه‌گذاری است. باید سرمایه‌گذاری انجام بگیرد که این همکار مهمّی است.

خب، من باتوجه‌به همهٔ جهات، هم تورّم، هم تولید داخلی، این چیزهایی که مهم است، تورّم که مشکل اصلی است، تولید داخلی که حتماً یکی از کلیدهای نجات کشور از مشکلات اقتصادی است، باتوجه‌به اینها شعار سال را این‌جور اعلام می‌کنم: «مهار تورم، رشد تولید»، این شعار سال است. یعنی باید همهٔ همّت مسئولین متوجّه این دو موضوع باشد. در درجهٔ اوّل مسئولین، در درجهٔ بعد همین‌طور که گفتم فعالان اقتصادی و فعّالان مردمی و کسانی که دستشان می‌رسد کاری انجام بدهند و فعّالان فرهنگی، صداوسیما که باید فرهنگ‌سازی بکند در این زمینه‌ها، همهٔ اینها باید متوجه این دو نکتهٔ اصلی باشند، در درجهٔ اول مهار تورّم، یعنی واقعاً تورّم را مهار کنند و کاهش بدهند تا آنجایی که ممکن است کاهش بدهند و مسئلهٔ تولید را افزایش بدهند؛ بنابراین [شعار سال] شد مهار تورّم و رشد تولید.

توفیقات همه را از خداوند متعال مسئلت می‌کنم، سلام و ارادت و عرض اخلاص خودمان را خدمت روح عالم هستی حضرت بقیه الله ارواحنافداه عرض می‌کنم. برای روح مطهّر امام بزرگوارمان و شهدای عزیزمان از خداوند متعال طلب علوّ درجات می‌کنم و خوشبختی و شادی و نوروزیِ ملّت ایران را از خداوند متعال مسئلت می‌کنم.

مطالب دیگری هم هست که ان‌شاءالله در سخنرانی عرض خواهم کرد.

والسّلام علیکم و رحمت‌الله و برکاته


انتهای پیام/224224
نظرات بینندگان