کد خبر: ۱۵۸۵۴۱
تاریخ انتشار: ۱۵:۵۱ - ۰۴ فروردين ۱۴۰۲
رئیس گروه بهبود تغذیه علوم پزشکی شیراز:

رعایت اصول تغذیه مناسب در ایام روزه‌داری ضروری است

روزه‌داری در ماه مبارک رمضان علاوه بر آثار روحی و معنوی، اثرات جسمانی بسیار ارزشمندی دارد.
به گزارش خبرنگار گروه سلامت پایگاه تحلیلی خبری شیرازه، مریم مهارت رئیس گروه بهبود تغذیه علوم پزشکی شیراز در رابطه با تغذیه سالم در ایام ماه مبارک رمضان، عنوان کرد: با توجه به اینکه طی ایام روزه‌داری، برای چندین ساعت دستگاه گوارش خالی مانده و همراه با سیستم اعصاب مرکزی که در هضم و جذب غذا دخالت دارند، استراحت می‌کند.

وی با اشاره به اثرات مطلوب روزه بر پیشگیری یا کنترل اضافه وزن و چاقی و کنار گذاشتن عادات بد غذایی، گفت: داشتن یک رژیم غذایی متعادل و مناسب در ماه مبارک رمضان و پرهیز از عادات غذایی غلط بسیار اهمیت دارد، تا هم از برکات معنوی این ماه برخوردار شویم و هم به حفظ و ارتقای سلامتی خود کمک کنیم.

مهارت افزود: تغذیه صحیح در ماه مبارک رمضان مانند سایر اوقات، به معنی رعایت دو اصل «تنوع» و «تعادل» در برنامه غذایی است. «تنوع» به معنی استفاده از تمام گروه های غذایی اصلی شامل نان و غلات، شیر و لبنیات، سبزی ها، میوه ها و گوشت و حبوبات است.

این کارشناس تغذیه گفت: «تعادل » نیز بدین معنی است که از همه گروه های غذایی به مقدار کافی مصرف شده و از کم خوری و پرخوری پرهیز شود. افراد روزه دار همانند زمانی که روزه نیستند، بهتر است سه وعده غذا مصرف کنند که این وعده ها شامل افطار، شام و سحر است.

وی اضافه کرد: وعده سحری به هیچ وجه نباید حذف شود، زیرا این وعده غذایی، مواد مغذی لازم و انرژی موردنیاز برای تمرکز و فعالیت روزمره را تامین می کند. اشخاصی که بدون سحری اقدام به روزه گرفتن می کنند در طول روز دچار افت قند خون، کاهش تمرکز و توان کاری می‌شوند که این عوارض هیچ ارتباطی به روزه گرفتن ندارد و نتیجه تغذیه نامناسب است.

مهارت همچنین گفت: بهتر است وعده غذایی مصرفی در وعده سحری، ویژگی‌های وعده ناهار را داشته باشد تا از ایجاد گرسنگی در طول روز پیشگیری شود.

 رئیس گروه بهبود تغذیه علوم پزشکی شیراز ادامه دا: انواع چلو خورشت های کم چرب و همچنین پلوهای مخلوط با حبوبات و سبزی ها (مانند عدس پلو، لوبیاپلو، سبزی پلو) به همراه یک منبع پروتئینی کم چرب مثل مرغ، گوشت یا ماهی انتخاب مناسبی برای وعده سحری است.

این کارشناس تغذیه افزود: نکته قابل توجه این است که پرخوری کردن در وعده سحری نه تنها باعث کاهش حس گرسنگی در طول روز نمی شود، بلکه عوارض گوارشی مثل نفخ، درد شکم و ترش کردن (بازگشت اسید معده به مری) را در پی دارد.

مهارت به روزه‌داران توصیه کرد که برای پیشگیری از تشنگی در طول روز از مصرف غذاهای شور، چرب و سنگین، سرخ شده، ماکارونی، ته دیگ، انواع آش، کوکوها و همچنین چای پررنگ و قهوه در وعده سحری خودداری کرده و از انواع سبزی، ماست کم چرب و دوغ کم نمک در کنار وعده سحری استفاده کنند.

وی ضمن یادآوری اینکه مصرف بیش از حد آب در هنگام سحر، کمکی به رفع تشنگی در طول روز نمی کند، زیرا در ساعت‌های ابتدایی روز از طریق ادرار دفع می شود، گفت: مصرف سبزی ها، سالاد و میوه های آبدار مانند هندوانه، طالبی و گرمک و همچنین دانه های جذب کننده آب مثل تخم شربتی و خاکشیر در پیشگیری از تشنگی و تأمین آب موردنیاز بدن در طول روز مؤثر است.

رئیس گروه بهبود تغذیه جامعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین به مردم روزه‌دار توصیه کرد: از خوردن چای زیاد به ویژه پر رنگ در هنگام سحر و نیز نوشیدنی‌های کافئین دار باید پرهیز شود، زیرا باعث دفع ادرار زیاد و همچنین تشنگی در طول روز می شود.

انتهای پیام/
نظرات بینندگان