کد خبر: ۱۵۸۵۴۳
تاریخ انتشار: ۱۶:۲۶ - ۰۴ فروردين ۱۴۰۲
نماینده ولی فقیه در فارس:

پیگیری عدالت اجتماعی و اقتصادی از مسائل جدی کشور است

امام جمعه شیراز گفت: یکی از مسائلی که در کشور ما جدی باید پیگیری شود عدالت اجتماعی و عدالت اقتصادی است یعنی کسی که فقیر است در حد نیازهای خود نمانده باشد.
به گزارش خبرنگار گروه سیاسی پایگاه تحلیلی خبری شیرازه، لطف‌الله دژکام نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز با بیان اینکه مهار تورم و رشد تولید فرمان رهبر معظم انقلاب است، گفت: اگر می‌خواهیم در مقابل شیطان که فقر را می‌خواهد توسعه دهد بایستیم باید مهار تورم و رشد تولید را مدنظر داشته باشیم که این حرکت را سامان دهیم.

وی در خطبه‌های جمعه این هفته شیراز اظهار کرد: خدای متعال در قرآن کریم دشمنان ما را معرفی کرده و در راس همه دشمنان شیطان است که قسم خورده تا همه ما را منحرف کند، کاری کند که روز قیامت دست‌های ما خالی باشد و به عزت خدا قسم‌ خورده است که بنده ها را فریب می دهد.

امام جمعه شیراز بیان کرد: این دشمنی که قسم خورده است برای دشمنی با همه ما دو ابزار مهم دارد، یکی فقر و دیگری فحشا. دشمن تلاش می کند با ایجاد فقر و فحشا در جامعه دینی به شما هم برای دنیا و هم برای آخرت لطمه بزند.

آیت‌الله دژکام افزود: خدای متعال فرموده است که حواستان جمع باشد و در مقابل این دشمن بایستید.امروزکه روز چهارم سال جدید است همه ما می بینیم که رهبر معظم انقلاب بر علیه شیطان لشکرکشی می کند و امسال را سال مهار تورم و رشد تولید نام گذاشته است.

وی ادامه داد: از آن طرف شیطان برنامه ریزی می کند که شما فقیر و ناتوان باشید و از این طرف رهبر معظم انقلاب تاکید می کند که اولویت اول کشور اقتصادی است و شعار سال مهار تورم و رشد تولید است.

عضو مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: لشکرکشی بر علیه شیطان را ولی امر دارد انجام می دهد و همه ما بایستی در شب‌ها و روزهای ماه رمضان در دعاهای خود از خدا بخواهیم و خود تلاش کنیم و لشکر کشی را شروع کنیم.

آیت الله دژکام گفت: مراقب باشید، دشمن برای اینکه ما را زمین بزند چاره ای ندارد جز اینکه به کانون اصلی این حرکت که ولایت فقیه است حمله کند ولی فقیه که برای شخص خود چیزی نمی خواهد بلکه مهار تورم و رشد تولید فرمان رهبر معظم انقلاب است. اگر می‌خواهیم در مقابل شیطان که فقر را می خواهد توسعه دهد بایستیم باید این را مدنظر داشته باشیم که این حرکت را سامان دهیم.

وی یادآور شد: رهبر معظم انقلاب در پیام آغاز سال جدید فرمودند که مسئله زیاد داریم اما اولویت این است. برخی خیال می کنند اگر اولویتی را مشخص کردیم دیگر مسئله ای نداریم؛ خیر، مسئله زیاد است اما اگر کسی را پیدا کردیم که در اولویت گذاشتن به این مسائل، مسئله دیگری را اولویت قرار داد مخالف ولایت فقیه است. هر کس می‌خواهد باشد، مسئول باشد یا غیر مسئول باشد و به هر بهانه‌ای باشد اشتباه می کند.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه دو دستگی و تفرقه که شد کار خراب می شود، گفت: همه باید یک صدا باشند و بدانند رهبر معظم انقلاب فرموده اند با مهار تورم و رشد تولید باید پشت شیطان را بشکنید.

آیت‌الله دژکام بیان کرد: بنده متوجه برنامه ریزی در راستای تغییر اولویت ها شده ام، برخی از جریان‌هایی که نمی خواهند نظام به اهداف خود برسد به بهانه‌های مختلف اولویت را تغییر می دهند.

وی ادامه داد: اولویت را رهبر معظم انقلاب تعیین کرده اند و وظیفه من است که بگویم و وظیفه همه ما هست که عمل کنیم، اولویت آن چیزی است که رهبر انقلاب مشخص می کنند.

نماینده ولی فقیه در استان فارس گفت: برخی کاسه‌های داغ تر از آش هستند و به جای اینکه در اطاعت از ولی خود فرمانبرداری کند و کار دین را جلو ببرد خودشان را یکی حساب کرده است و حرف دیگری می زنند. این کاسه های داغ تر از آش به فرموده حضرت حافظ "عرض خود می بری و زحمت ما می داری"، مراقب باشند کاری نکنند که لطمه به دین بخورد و در روز قیامت و در دادگاه عدل الهی نمی توانند جواب دهند.

آیت‌الله دژکام افزود: آنها باید بگذارند آنچه ولی امر می‌گوید اجرایی و عملیاتی شود و در ادامه شاهد این خواهیم بود که سایر مسائل هم حل می شود چراکه رهبر معظم انقلاب فرمودند اگر این حل شود خیلی مسایل دیگر حل می شود.

وی در ادامه با بیان اینکه از خدای متعال می خواهیم که در این ماه رحمت و مغفرت ما را مورد مغفرت خود قرار دهد و گفت: ماه مبارک رمضان است، با همه خوبی‌ها و برکاتی که دارد ماه کارهای خوب و فرصت کارهای خوب است.

نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: اگر دسته بندی کنم پیامبر گرامی اسلام ۱۶ کار نیک را فرموده که در این ماه انجام دهیم. فرصت انجام کار نیک برای ما هست، در این فرصتی که داریم برادران و خواهران تلاش کنیم که چه کاری می توانیم انجام دهیم.

آیت‌الله دژکام دعا را یکی از کارهای نیک در ماه مبارک رمضان دانست و افزود: حضرت فرموده دعا را با نیت خالص و قلبی پاک انجام دهید.این خیلی نکته مهمی است؛ گاهی ما ممکن است دعا کنیم اما نیت خالص نباشد.گاهی نیت خالص است اما دل پاک نشده است و از چه پاکش کنیم؟ حضرت فرموده از گناه و صفات رذیله باید دل را پاک کرد.

وی با بیان اینکه یک جلوه‌هایی از اخلاق در دل است، گفت: ملکات اخلاقی در نفس و دل انسان جایگزین می شود.اگر یک نفر حسود است مانع دعا است و برای این حسد باید فکری کرد.اگر یک نفر اهل غیبت و بهتان است باید فکری برای آن کند که این روزها متاسفانه به آن ممکن است مبتلا شویم حتی تحت عناوین قشنگ؛ یکی از عناوینی که علمای اخلاق قبلا نگفتند اما الان ممکن است باشد عنوان مطالبه‌گری است، این عنوان قشنگی است به شرطی که انسان گرفتار غیبت و تهمت نشود.

امام جمعه شیراز با اعتقاد به اینکه مطالبه‌گری خیلی خوب است ولی شرایط دارد، گفت: به عنوان مطالبه‌گری گاهی در چاله‌ می افتیم و بنده چیزی دیدم از کسانی که توقع نداشتم و بسیار ناراحت کننده بود و از بنده خدایی می‌خواستند انتقاد کنند و خب مسئول است و ممکن است از او انتقاد شود و حق مردم است که انتقاد کنند اما به پدرش جسارت کرده بودند.این اسمش مطالبه‌گری نیست و خجالت بکشید که روز قیامت از قبر بیرون آیید و پدری که دستش از دنیا کوتاه بوده است بگوید برای چه به من جسارت کردید؟ برای چه تهمت زدید و بد گفتید؟

آیت‌الله دژکام بیان کرد: اسم‌های قشنگ نباید فریبمان دهد؛ فکر کنیم این پست و مطلبی که می‌نویسم روز قیامت باید جواب دهیم این دنیا را خیلی‌ها گرفتند.پیش از ما چنگیزخان‌ها، هولاکوها خان ها بودند، صدام ها بودند و رضاخان ها بودند که دنیا را گرفتند اما به کجا رسیدند؟که حالا در یک گوشه با فضای مجازی بخواهیم دنیا را بگیریم و کاری کنیم.

وی ادامه داد: به فکر این باشید که با مطالبه می خواهید کار بندگان خدا حل شود و مسیر بندگی خدا آسان شود.مطالبه‌گری به این نحو خوب است؛ پیامبر اکرم فرمودند در ماه رمضان می خواهید دعا کنید دل را پاک کنید و دل را هفت آب از کینه بشویید.استاد انقلابی داشتیم که به ما میگفت شب قدر برای همه متدینین که به من بد می گویند نیز دعا کردم.

وی اضافه کرد: پیامبر فرموده دل را باید از کینه شست و در اول ماه رمضان بگوییم خدایا هر چه از این غلط‌ها کردیم توبه؛ دعا کنیم تا خدا اجابت کند.نکته دیگری که فرموده‌اند اگر در طول روز گرسنه و تشنه‌ شد یاد این بیفتید که یک روز طولانی گشنگی و تشنگی به همراه دارید.

نماینده ولی فقیه در فارس با بیان اینکه روز قیامت ۵۰ هزار سال دنیا طول می کشد و آن روز تشنگی و گرسنگی دارد، گفت: روزه‌ می گیریم که خدا آن روز قیامت به ما سختی ندهد.پیامبر فرموده است به فکر آن روز باشید.

آیت‌الله دژکام با اشاره به اینکه سومین کاری که پیامبر گفته این است که به فقیران صدقه دهید، افزود: رهبر معظم انقلاب یک نکته‌ای فرمودند که ما کارهایی کردیم در طول این چهل و چند سال گذشته برای اینکه عدالت اقتصادی برقرار شود.دولت برای عدالت اقتصادی ورود کرده است اما رهبر معظم انقلاب فرمودند اکنون که نگاه می کنیم این عدالت نیست و باید جاهایی که اشتباه شده است را درست کنیم.

وی به بیان مشکلات کشور پرداخت و گفت: یکی از مسایلی که در کشور ما جدی باید پیگیری شود عدالت اجتماعی و عدالت اقتصادی است یعنی کسی که فقیر است در حد نیازهای خود نمانده باشد.نمی گوییم همه مساوی هم باشند ولی کسی که فقیر است حداقل نیازهای زندگی را داشته باشد و این هدف جامعه دینی است و می خواهیم به این هدف برسیم.

آیت‌الله دژکام عنوان کرد: یکی از راه‌ها صدقه دادن است چون برنامه‌ریزی ما در جاهایی ناقص بوده و عده‌ای فقیر شدند و باید به فقرا برسیم و معطل قانون نشویم.پیامبر فرموده صدقه دادن به فقیران را در ماه رمضان به صورت ویژه انجام دهید و در این جهت تلاش کنیم.

وی با بیان اینکه تعظیم بزرگترها دیگر فرموده پیامبر است، گفت: پیامبر فرموده در ماه رمضان به بزرگترها احترام بگذارید و تکریم‌ کنید؛ به بچه‌ها رحم کنید و به خویشاوندان رسیدگی کنید.این ۶ توصیه پیامبر است.

انتهای پیام/
نظرات بینندگان