کد خبر: ۱۵۸۶۲۳
تاریخ انتشار: ۰۷:۵۰ - ۱۱ فروردين ۱۴۰۲
جمعه‌های مهدوی «شیرازه»:

رمضان؛ ماه تمرین زندگی در عصر ظهور

جمعه‌های مهدوی در راستای ارتقا سطح آگاهی عموم جامعه نسبت به امام زمان(عج) در «پایگاه تحلیلی خبری شیرازه» هر هفته روز آدینه منتشر خواهد شد.
به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی پایگاه تحلیلی خبری شیرازه،ماه مبارک رمضان چه ظرفیت‌هایی برای انس و ارتباط با امام زمان(عج) دارد و شاهراه این ارتباط چیست؟

ماه مبارک رمضان از جنبه‌های مختلفی با آموزه مهدویت و حضرت ولیعصر(عج) پیوند دارد؛ امام مهدی(عج) برترین و کامل‌ترین انسان روی زمین است و ماه رمضان هم بهترین ماه خداست. ماه مبارک رمضان بهار قرآن است و امام زمان(عج) شریک قرآن و طبق فرموده رسول خدا(ص) در حدیث ثقلین همتای قرآن است و تا قیامت از قرآن جدا نمی‌شود و ایشان قرآن مجسم و مظهر قرآن هستند و به شهادت روایات اهل بیت(ع) و گواهی مفسرین بیش از ۵۰۰ آیه در مورد امام مهدی(عج) نازل شده که مرحوم آیت‌الله‌العظمی صافی گلپایگانی در کتاب «منتخب الاثر» همه را جمع کردند و روایاتی که این آیات را تفسیر به حضرت مهدی(عج) و ظهور و غیبت و ویژگی‌های حضرت(عج) و یارانشان می‌کنند، آورده است؛ از این رو، ماه مبارک رمضان فرصت مناسبی برای کسب معرفت امام زمان(عج) از طریق قرآن و فهم آیات مهدوی قرآن است.

چه دعاهایی در ماه مبارک رمضان ما را به امام زمان(عج) نزدیک می‌کند؟

ماه مبارک رمضان ماه رونق دعا و مناجات با خدای متعال و نیز فرصت طلایی دعا برای فرج حضرت ولیعصر(عج) است. در بسیاری از دعاهای ویژه ماه رمضان نام حضرت بقیة‌الله‌الاعظم(عج) آمده و برای فرج و سلامتی ایشان و برای رسیدن به ویژگی‌های دنیای پس از ظهور دعا می‌کنیم.

یکی از دعاهای مهدوی ماه رمضان، دعای شریف افتتاح است که شیخ طوسی در کتاب تهذیب و علامه مجلسی در بحارالانوار آن را منسوب به امام زمان(عج) دانسته‌اند. بخش آخر این دعا در مورد حضرت ولیعصر(عج) است که با عبارت «اللَّهُمَّ وَ صَلِّ عَلَى وَلِیِّ أَمْرِکَ الْقَائِمِ ‏الْمُؤَمَّلِ» شروع می‌شود و سه فراز دارد.

این فرازها چه حقایقی را در موضوع مهدویت و مرتبط با امام زمان(عج) مطرح می‌کنند؟

بیشتر جملات فراز اول، دعا برای امام زمان(عج) است که با عبارت «اللَّهُمَّ وَ صَلِّ عَلَى وَلِیِّ ‏أَمْرِکَ الْقَائِمِ الْمُؤَمَّلِ وَ الْعَدْلِ الْمُنْتَظَر» شروع می‌شود. ‏

فراز دوم دعا توصیفی از عصر ظهور و اشتیاق دعاکننده برای درک آن زمان است که در قالب دعا، بیان شده ‏است و با این جمله، آغاز می‌شود: «اللَّهُمَّ إِنَّا نَرْغَبُ إِلَیْکَ فِی دَوْلَه کریمه». ‏
فراز سوم بیان خلاصه‌ای از مشکلات عصر غیبت و استغاثه برای ظهور امام زمان(عج) است.

دعای دیگری که در ماه مبارک رمضان بعد از نمازها خوانده می‌شود دعای معروف «اللّهُمَّ أَدْخِلْ عَلَى أَهْلِ الْقُبُورِ السُّرُورَ …» است؛ در این دعا جامعه ایده‌آل مورد نظر انبیاء و اولیاء تبیین می‌شود و آرزوهایی که شهدا به خاطر آن مجاهدت کردند خواسته شده که تاکنون محقق نشده و این دعا به‌طور کامل، ‏فقط یک مصداق اجابت دارد یعنی جامعه مهدوی که با ظهور امام زمان(عج) محقق می‌شود. در این دعا اجرای عدالت، رفع فقر و غم‌ها، اصلاح مفاسد و عزتمند شدن جامعه اسلامی را طلب می‌کنیم که همه اینها فقط در زمان ظهور محقق می‌شود.

قله انس و ارتباط با امام زمان(عج) در ماه رمضان چه وقت است و چطور باید از آن بهره ببریم؟

شب قدر قلب ماه مبارک رمضان است و شب‌های قدر ارتباط ویژه‌ای با امام زمان(عج) دارند و حضرت مهدی(عج) حقیقت لیلة‌القدر و صاحب لیلة‌القدر هستند. در این شب ملائکه و حضرت روح که رئیس ملائکه است بر ولی خدا و حجت پروردگار نازل می‌شوند و تمام مقدرات یک ساله عالم را به امضای امام زمان(عج) می‌رسانند و این حقیقت در سوره قدر تبیین شده است.

در این سوره با فعل مضارع که دلالت بر استمرار دارد می‌فرماید ملائکه و روح در شب قدر نازل می‌شوند و لازمه این مطلب این است که در هر زمان یک ولی امر وجود داشته باشد که بر او نازل شوند و از طرفی پیامبر(ص) فرمودند قرآن و اهل بیت(ع) تا قیامت جدا نمی‌شوند پس تا قیامت باید یک مصداق زنده از اهل بیت(ع) در کنار قرآن باشد، همچنان که در منابع اهل سنت از قول رسول خدا(ص) آمده که مهدی(عج) از اهل بیت(ع) است.

از حضرت امام باقر(ع) نقل شده، که وقتی از حضرت(ع) پرسیدند: آیا شما می‌دانید که لیلة‌القدر کدام شب است؟ ایشان فرمودند: چگونه ندانیم، و حال آنکه در شب قدر فرشتگان بر گرد ما طواف می‌کنند.

نتیجه اینکه حقیقت لیلة‌القدر و صاحب شب قدر، امام زمان(عج) هستند و در این شب‌ها باید تلاش کنیم با حضرت بقیة‌الله‌الاعظم(عج) ارتباط معنوی و قلبی برقرار کنیم و خود را در معرض عنایت حضرت(عج) قرار دهیم.

آنچه را که از روزه‌داری و تقوا و دعا و مناجات و راز و نیاز در ماه مبارک رمضان رقم می‌خورد چقدر می‌توان تحقق سبک زندگی مهدوی و منتظرانه قلمداد کرد؟

سبک زندگی مؤمنان و روزه‌داران در ماه مبارک رمضان از جهات متعددی در واقع یک سبک زندگی مهدوی است. عبادت، سحر و افطار، میل به قرآن و مناجات، دوری از تجملات و اسراف، ترک گناه، نوع خواب و بیداری و اخلاق و رفتار اجتماعی و خانوادگی ما همه به نوعی نزدیک شدن به سبک زندگی در دوران ظهور حضرت ولیعصر(عج) است؛ چنانکه بعد از پایان ماه مبارک رمضان به وضوح تغییر در سبک زندگی‌ها را مشاهده می‌کنیم و آنچه مهم است و باید مراقب باشیم این است که بعد از عید فطر دچار ارتجاع نشویم و به وضعیت قبل از ماه خدا بر نگردیم.

در واقع این یک ماه کارگاه آموزش بندگی و زندگی به سبک دوران ظهور و تجربه زندگی در دوران طلایی عصر ظهور مولا(عج) است؛ البته شرط زندگی در عصر مهدوی نیز همان خودسازی درون و رسیدن به مقام تزکیه و تهذیب نفس است که در این یک ماه تمرین می‌کنیم.

روزه‌دارانی که می‌خواهند براساس فرهنگ انتظار برنامه‌ای دقیق و عارفانه برای خودسازی و سیر و سلوک داشته باشند باید از اول ماه مبارک رمضان، بیعت و تعهد اخلاقی و اعتقادی با امام زمان(عج) داشته باشند و با توسل به آن حضرت(عج)، از ایشان بخواهند که در این امر مهم یاری‌شان کنند.
رمضان؛ ماه تمرین زندگی در عصر ظهور
انتهای پیام/224224
برچسب ها: شیراز ، شیرازه ، مهدوی
نظرات بینندگان