کد خبر: ۱۵۸۶۷۱
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۹ - ۱۵ فروردين ۱۴۰۲

آقای استاندار؛ مدیران از پاسخگویی طفره می‌روند

پاسخ گویی مسئولان و کارگزاران به مردم یکی از مسائل مورد توجه دین اسلام و نظام جمهوری اسلامی است که متاسفانه در استان فارس برخی مدیران به راحتی از این امر طفره می‌روند و خود را ملزم به رعایت آن نمی‌دانند.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، پاسخ گویی مسئولان و کارگزاران به مردم یکی از مسائل مورد توجه دین اسلام و نظام جمهوری اسلامی است که در اهمیت همین امر اسلام به نظارت بر قدرت سیاسی و پاسخگویی زمام‌داران و مدیران در برابر مردم نیز توجه ویژه کرده است.

در نظام اسلامی علاوه بر التزام عملی به احکام شرع و رعایت تقوا که لازمۀ کارگزاری حکومت اسلامی می‌باشد، لازم است بر کار مدیران و زمام‌داران نظارت شود و آن‌ها نیز در قبال عملکرد خود  پاسخگوی مردم باشند.

از طرفی نیز یکی از مسائل مهمی که باید بدان توجه داشت پاسخگو دانستن مدیران در جامعه است، بدین معنا که پس از انجام هر اقدامی باید کار آنها مورد بازبینی مجدد قرار گیرد تا در صورتی که خطایی صورت گرفته، فرد پاسخگوی آن باشد تا در آینده خطای خود را تکرار نکند.

جناب آقای دکتر ایماینه، استاندار محترم فارس، همان‌گونه که مستحضرید، مسئولیت مدیران و کارگزاران در استان پهناور فارس ایجاب می‌کند که آنها در مورد مسائل حوزۀ مسئولیتی خود برای مردم توضیح دهند و هرگاه سوءظنی در مردم ایجاد شد، تلاش کنند آن را برطرف کرده و دلایل عملکرد و برنامه‌های خود را برای مردم بیان نمایند، اما گاهی برخی از مسئولان در قبال این رسانه برابر واکنش‌شان می‌گویند که ملزم به پاسخگویی نیستند یا اگر موضوعی چندبار پیگیری شد با جواب‌هایی همچون یکبار به این موضوع پرداختید بستتان نیست؟ یا شما هنوز پیگیر این مسئله هستید؟ مواجه خواهند شد.( مصادیق آن موجود است )  

بنابراین مدیرانی که قصد سوءاستفاده از موقعیت خود را داشته باشند باید بدانند رفتار و کردار آن‌ها تحت نظر است و باید پاسخگو باشند.

به هرحال در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران که خاستگاهی مردمی دارد، حق حاکمیت مردم به رسمیت شناخته شده و در قانون اساسی کشور نیز بر این مسئله تأکید و تصریح شده است..

آقای استاندار، نیک می‌دانید که رسانه یکی از ابزار مؤثر نظارت بر امور عمومی و بیان‌گر منویّات و خواسته‌های مردم به شمار می رود که این ابزار اجتماعی در یک نظام مردمی، امکان تبادل افکار و اطلاعات را فراهم کرده و دولت و ملت را در جریان متقابل مواضع و خواسته‌های یکدیگر قرار می‌دهد

قطع به یقین در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران این راه نظارت مردم نیز به رسمیت شناخته شده است پس به این ترتیب گر چه مسئولان باید پاسخگوی مردم باشند، اما تا کنون این امر به صورت یک مسئله قابل قبول برای آنها نبوده و کم‌تر دیده می‌شود که مدیران به طور مرتب پاسخگوی مردم و مشکلات آنها باشند.

از جنابعالی انتظار می رود با بازرسی دقیق از اعمال مدیران استانی  این امکان را فراهم آورید تا هنگامی که به هرنحوی از پاسخگویی به رسانه‌های انقلابی که زبان گویای مردم و چشم بیدار جامعه هستند، امتاع می کنند، مقام‌های مسئول بتوانند آنان را استیضاح کرده و از آنها پاسخ بخواهند.

انتهای پیام/224224

نظرات بینندگان