کد خبر: ۱۵۸۶۹۶
تاریخ انتشار: ۰۹:۵۵ - ۱۷ فروردين ۱۴۰۲
معاون وزیر اقتصاد در سفر به استان فارس:

نباید به بهانه تورم انگیزه را در تولیدکننده از بین بُرد

معاون اقتصادی وزیر اقتصاد گفت: نباید به بهانه تورم، اقداماتی انجام دهیم که انگیزه تولید کننده را از بین برود.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری «شیرازه »،سید محمدمهدی سبحانیان، معاون اقتصادی وزیر اقتصاد در نشست تخصصی گروه اقتصادی و امور زیربنایی مجمع بسیجیان و مجمع عالی بسیج فارس بیان کرد: در دهه گذشته شاهد اتفاقاتی بودیم که رهبر معظم انقلاب آن را دهه از دست رفته و تعطیلی نسبی اقتصاد ایران نام نهادند؛ بدین معنا که رشد اقتصادی‌مان طی یک دهه گذشته کمتر از یک درصد بوده، علی‌رغم اینکه در برنامه توسعه‌ای رشد ٨ درصدی پیش‌بینی شده بود.

وی با بیان اینکه مسئله تورم در دنیا، مسئله حل شده‌ای است اما متاسفانه ما با تورم‌های مواجه هستیم، افزود: رشد سالانه تشکیل سرمایه ثابت ناخالص طی دهه گذشته حدود ٧ درصد منفی بوده است. 

سبحانیان با بیان اینکه رشد تولید، مستلزم سرمایه‌گذاری در کشور است، گفت: طی یک دهه گذشته به طور متوسط این رشد منفی بوده است و در نتیجه با تورم‌های بالا و رشد پایین سرمایه‌گذاری و تولیدی، سفره مردم کوچکتر شده است.

معاون اقتصادی وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه شرایط کشور به گونه‌ای است که باید به سمت رشد تولید و مهار تورم برویم، عنوان کرد: کنترل تورم مسئله بانک مرکزی و مجلس و... به تنهایی نیست که مسئله حاکمیتی است.

وی ادامه داد: در ابتدای فعالیت دولت سیزدهم، اراده دولت بر این قرار گرفت که تورم را کنترل کند و تمام ظرفیت خود را برای رشد تولید بکار بگیرد و علی‌رغم اینکه در زمان آغاز به کار دولت بسیاری از ظرفیت‌ها در قانون بودجه پیش‌بینی شده بود اما دولت مسیری در پیش گرفت و نقشه راه ترسیم و تلاش کرد که در مسیر کاهش تورم و رشد تولید گام بردارد.

معاون اقتصادی وزیر اقتصاد با بیان اینکه در آغاز فعالیت دولت سیزدهم، تورم تولید کننده در اردیبهشت ماه سال ١٤٠٠ بالای ١٠٠ درصد بود که در مهرماه ١٤٠١، این عدد به ٣٣ درصد کاهش پیدا کرد، گفت: در حوزه مصرف کننده نیز هم تورم در شهریور ١٤٠٠، بالغ بر ٦٠ درصد بود که در خرداد و تیرماه ١٤٠١ به ٤٠ درصد رسید.

سبحانیان بابیان اینکه ضمن پذیرش اقدامات موثر دولت، باید اذعان کرد که این اقدامات کافی نیست، افزایش تولید را نیازمند یکسری اقدامات دانست و گفت: نمی‌توانیم بخشنامه‌های خلق‌الساعه به فعالان اقتصادی ارائه کنیم.

معاون وزیر افتصاد همچنین بر ثبات در تصمیم گیری‌ها تاکید و خاطرنشان کرد: نباید روزانه سیاست‌ها را تغییر دهیم و این مطالبه به حق فعالین اقتصادی به ویژه در حوزه ارزی است. باید به بخش خصوصی اعتماد داشت و فرش قرمز برایشان گسترد، اما در عمل اینگونه نیست، چرا فعال اقتصادی باید نگران افزایش ظرفیت تولید باشد.

وی همچنین با بیان اینکه ارتباط خوبی بین مجموعه دولت و بخش خصوصی برقرار شده است، بر تضمین حقوق مالکیت در موضوع قراردادها اشاره و عنوان کرد: بخش خصوصی قراردادهایی با دولت داشته که متاسفانه بخش دولتی پایبند آن نبوده است.

معاون اقتصادی وزیر اقتصاد همچنین به افزایش بهره وری به عنوان یکی از الزامات زمینه‌ساز برای رشد تولید اشاره و بیان کرد: یکی از مواردی که رهبری به خوبی به آن اشاره کردند، رفع ناترازی انرژی است.

سبحانیان همچنین رفع موانع اخذ مجوزها را از دیگر الزامات رشد تولید ذکر و با با بیان اینکه از ابتدای سال ١٤٠١ تاکنون بالغ بر ٢٨٤ هزار مجوز از درگاه ملی مجوزها صادر شده است، افزود: نباید به بهانه تورم اقداماتی انجام شود که انگیزه تولید کننده را هم از بین ببریم.

معاون اقتصادی وزیر اقتصاد با بیان اینکه یکی از دلایل اصلی و ساختاری تورم این است که ناترازی در بودجه کشور، ناترازی در حوزه بانک، ناترازی صندوق‌های بازنشستگی، ناترازی انرژی و... سر ریز به نظام بانکی می‌شود، تاکید کرد: نیازمند رشد تولید مستمر و پایداریم و پایداری به این معناست که ریشه‌های خلق تورم را در کشور بخشکانیم.

انتهای پیام
برچسب ها: اقتصاد ، وزیر ، تورم
نظرات بینندگان