کد خبر: ۱۵۸۷۱۱
تاریخ انتشار: ۱۵:۵۷ - ۱۸ فروردين ۱۴۰۲
نماینده ولی فقیه دراستان فارس:

در جبهه خودی مواضع خود را در مقابل انحرافات و حرکات دشمن مشخص کنیم

امام جمعه شیراز گفت: در جبهه خودی مواضع خود را در مقابل هر انحراف و هر حرکتی از حرکات دشمن مشخص کنیم. گاهی کار می‌شود، اما موضع ما مشخص نیست و هرکس برای خود کار انجام می‌دهد.
به گزارش خبرنگار گروه سیاسی پایگاه تحلیلی خبری شیرازه،  آیت‌الله لطف الله دژکام در خطبه‌های نماز جمعه امروز(۱۸ فروردین) شیراز با اشاره به سخنان خود در هفته‌های پیش در خصوص دشمنان اسلام، نظام اسلامی و انقلاب اسلامی، اظهار کرد: در دو سخنرانی اخیر مقام معظم رهبری مطالب بسیار روشنگری در این زمینه فرمودند تا همه ما توفیق استفاده از بیانات نورانی معظم له را داشته باشیم.

وی افزود: در رابطه با توطئه‌های دشمنان اسلام و انقلاب اسلامی گفتم که از قرآن کریم استفاده می‌شود و عمده برنامه‌های آن‌ها حول دو محور از جمله اقتصادی و مسئله اخلاقی و فرهنگی است.

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس با اشاره به آیه 268 سوره بقره که می‌فرماید دو چیز کار شیطان است، بیان کرد: یکی اینکه شما را از فقر و نداری بترساند، می‌گوید اگر رابطه ما با آمریکا به هم بخورد همه از گرسنگی می‌میریم. این حرف‌ها را زیاد شنیدیم و بیش از 30 سال است و در این مدت جمعیت ایران افزوده شده است، اما اینجوری می‌گویند و این شیطان است دارد می‌ترساند.

دژکام با تاکید بر اینکه دشمن زمینه را برای فحشا فراهم می‌کند، ادامه داد: شراب‌خواری که متاسفانه این گناه بزرگ خیلی کم به آن توجه می‌کنیم که باید با آن مقابله شود. مسئله نعوذبالله روابط نامشروع که این موارد یک شهر و یک کشور را به فنا می‌دهد.

وی با بیان اینکه اصل قضیه شکست مسلمانان در اسپانیا به دلیل رواج شراب‌خواری و روابط نامشروع بود که دولت روم برنامه‌ریزی کرد و به شکست مسلمانان منجر شد، گفت: امروز همان نقشه در کشور دارد اجرا می‌شود، این برهنگی‌ها صرفا یک مسئله مخالفت ساده با حکم الهی نیست، هر چند همان هم گناهی بزرگ است، اما این نقشه است برای آنکه کشور را به این وسیله نابود کنند و برای این دو دسته توطئه باید برنامه داشته باشیم.

خطیب نماز جمعه امروز شیراز خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری در جلسه اخیر با مسئولان نظام فرمودند"دشمن با برنامه وارد شده و شما هم باید با برنامه مقابله کنید؛ نمی‌شود دست روی دست گذاشت و باید با برنامه باشیم."

دژکام در خصوص برنامه مبارزه فرهنگی، 8 نکته را یادآورد شد و بیان کرد: این جمع‌بندی مبحث دشمن‌شناسی است که در خطبه‌ها مطرح کردم و حالا که دشمن و توطئه آن را شناختیم برای مقابله چگونه برنامه ریزی کنیم؟

وی با اشاره به نکته اول در راستای جهاد تبیین، گفت: بایستی حرکات دشمن را برای همه توضیح دهیم. آن‌هایی که اهل فضل هستند، آن‌هایی که مطالعات در حوزه اجتماعی دارند اولین وظیفه این است که حرکات دشمن را برای مردم توضیح دهید که مردم ما انقلابی و مسلمان هستند و اگر بدانند دشمن چه کار می‌کند خودشان موضع می‌گیرند و خودشان به فکر علاج می‌افتند.

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس گفت: جهاد تبیین که رهبر معظم می‌فرماید یعنی بببینیم که دشمن چه کاری می‌کند و در زمینه مسائل اقتصادی و فحشا و منکرات چه کاری انجام می‌دهد؟

دژکام ضمن اشاره به نکته دوم، افزود: در جبهه خودی مواضع خود را در مقابل هر انحراف و هر حرکتی از حرکات دشمن مشخص کنیم. گاهی کار می‌شود، اما موضع ما مشخص نیست و هرکس برای خود کار انجام می‌دهد و طبیعی است اگر هر کس بخواهد برای خود کار کند به نتیجه نمی‌رسد و باید موضع گیری‌های مشترک داشته باشیم. بعضی اوقات عزیزانی متوجه حرکت دشمن شده اند، اما باید تحت وحدت فرماندهی باشد و هرکسی نمی‌شود برای خود کار کند که دشمن از این فرصت سوءاستفاده می‌کند.  

وی بیان کرد: جبهه خودی از دو طرف ضربه می‌خورد، یکی دشمن ضربه می‌زند و یکی دوستانی که نمی‌دانند دارند با دشمن همکاری می‌کنند. این مشکلاتی است که برای امیرالمونین هم پیش آمد و در جنگ صفین از آن طرف معاویه قرآن سر نیزه می‌کرد و از این طرف خوارج می‌گفتند چرا کوتاه نمی‌آیید؟ و اسلام در این وسط ضربه اصلی را خورد و امیرالمونین محروم شد از اینکه کار اصلی را برای جامعه اسلامی انجام دهد. این رفتار الان هم وجود دارد، خوارج مسلک هستند و خیال می‌کنند انقلابی‌تر از بقیه هستند، اما دارند ضربه می‌زنند و باید متوجه باشند.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه  مواضع جبهه خودی را مشخص کنیم و در شرایط کنونی باید وحدت رویه و اقدام قرارگاهی داشته باشیم،  خاطرنشان کرد: وقتی جنگ هست باید اقدام قرارگاهی باشد و از یک فرمانده همه فرمان ببرند. این اشتباه بزرگ بعضی‌ها است که به نظر می‌رسد انقلابی هستند و باید پیرو یک فرمانده باشند.

وی گفت: امروز جهت‌گیری حرکت در مجموعه نظام و مقابله با دشمن یک نفر است که نایب امام زمان (عج) است و آن مقام معظم رهبری است و این بزرگوار جهت‌دهی را مشخص می‌کند، کی حرکت کنیم؟ کی حمله کنیم؟ کی بنشینیم؟ کی برخیزیم؟ و هر کس از هر جای دیگری بخواهد برای خود کار کند و این تند روی و کندروی کار را در مقابل با جبهه دشمن خراب می‌کند. هرچه رهبری فرمود همان است و این وحدت رویه ایجاد می‌کند و کار را پیش می‌برد.  

دژکام یادآور شد که جریانات مختلف سیاسی که در کشور رقیب هم هستند و به همه آن‌ها احترام می‌گذاریم، اما جریان‌های سیاسی نباید برای اینکه خود جلو بیایند و بخواهند از جریان دیگری پیشی بگیرند نظام لطمه بخورد که متاسفانه این کار را می‌کنند.

وی اظهار کرد: ما می‌خواهیم در مورد توطئه دشمن تصمیم بگیریم برخی به فکر خود هستند و حرف خود را می‌زنند تا تمامیت پیدا کنند و طرفدار داشته باشد. دیگر رشد سیاسی مردم ما بیش از این است و می‌دانند چه کسی برای دلسوزی نظام و اسلام کار می‌کند و چه کسی برای خودش و رسیدن به جایگاه و مقام کار می‌کند.

امام جمعه شیراز تصریح کرد: در مسائلی که جنبه استراتژیک دارد و مهم است در تصمیم گیری‌های نظام همه جریان‌های مختلف باید پشت سر رهبر همراه باشند نه یک قدم جلوتر و نه یک قدم عقب‌تر. این اشتباه را نکنند که برای دنیای خود و جریانشان ضرر دارد.  

دژکام با اشاره به 2 تا 3 جریان و سلیقه‌های مختلف، افزود: همگی باید به یک سلیقه واحد برسند، حرف حساب و منطقی را همه می‌پذیریم و این چه ادایی است که می‌خواهند زیر عَلمش جمع شوند؟ نکنید که ما در جنگ با دشمن هستیم.

وی اظهار کرد: جریان‌های سیاسی در مسائلی که جنبه ملی و مربوط به نظام هست نباید رقابت کنند که به نفع دشمن می‌شود. در مسائل دیگر رقابت کنند و مشکلی نیست و کسی مزاحم نبوده و هر گروه که مردم رای دادند کشور را اداره می‌کند، اما چرا ذهنیتی را جلو می‌بریم که نمی‌گذارند؟ چه کسی نمی‌گذارد؟ با حمایت رهبر معظم مردم سالاری دینی در کشور ما به خوبی جا افتاده است. این ادا‌ها را سر ملت و مملکت در نیاورید که مردم بیشتر از این بیدار هستند که ما خیال می‌کنیم.

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس خطاب به وظیفه رسانه‌ها، بیان کرد: دشمن اگر حمله می‌کند؛ توطئه و برنامه دارد باید رسانه‌ها این مسئله را تبیین کنند. متاسفانه برخی رسانه‌ها به نظر می‌آید با دشمن همکاری می‌کنند، رسانه ملی هم که در تلاش است، ولی ضعف‌هایی وجود دارد که باید حواسشان جمع کنند.

وی خاطرنشان کرد: ملت ما با کمال عظمت در صحنه‌های مختلف از جمله 22 بهمن، روز جهانی قدس غوغا می‌کند و وفاداری خود را به آرمان‌های اسلام و نظام اسلامی اعلام می‌کند، اما گاهی رسانه‌ها عقب‌تر از مردم هستند.

دژکام گفت: رسانه‌ها به مطالبه مردم جواب دهند چرا که مردم داد می‌زنند فضایی که در جامعه درست شده است فضای مناسب خواسته‌های اکثریت قاطع ملت نیست و رسانه در این راستا باید اقدام کند، هم توضیح دهد و هم تبیین کند. رسانه‌ها این تلاش را باید شروع کنند یعنی در مقابل نقشه دشمن ما باید از ابزار رسانه به خوبی استفاده کنیم.

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس اظهار داشت: در درون مجموعه رسانه‌ها یک تفاوت و تخلفی هست و یک ساعت برنامه ارزشی می‌گذارد و ساعت دیگر برنامه‌های ضد ارزش پخش می‌شود و مردم کدام را باور کنند؟ اگر می‌خواهید اقدام کنید 24 ساعت برنامه دارید باید چهارچوب ارزشی در همه برنامه‌ها حفظ شود این مهم‌تر از این است که یک ساعت در اوج برنامه ارزشی باشد و یک ساعت بعد برنامه خلاف آن.

وی با تاکید بر اینکه همه باید آموزش ببینند و هماهنگ با هم باشند، از رسانه ملی خواست که در مسئله تهاجم فرهنگی که دشمن داشته و نقشه‌هایی که سرویس‌های بیگانه پشت آن هستند محکم به میدان آید و حرف اسلام و نظام اسلامی را برای همه جهان تبیین کند.

دژکام ادامه داد: اگر در صحنه اجتماع یک کار خلاف ارزش مثل بی حجابی و بدحجابی که رواج دارد دیدنی شود اولین موظف از نظر شرعی کسی است که می‌بیند و باید واکنش مناسب نشان دهد و رهبر معظم انقلاب فرموده است واکنش مناسب تذکر لسانی است.

امام جمعه شیراز ادامه داد: مردم ما خیلی روشن هستند و اینکه بگوییم کار فرهنگی شود؛ آیا تذکر لسانی کار فرهنگی نیست؟ کار فرهنگی چگونه است؟ اگر تذکر لسانی کار فرهنگی نیست پس چیست؟ این‌ها معلوم است که جهت‌گیری سیاسی است.

وی با بیان اینکه  تذکر لسانی کار فرهنگی است و از این بهتر نمی‌شود که با زبان خوش امر به معروف لسانی که واجب است را انجام دهیم و نباید این کار معطل بماند، گفت: چرا همان که می‌گوید باید کار فرهنگی انجام شود کاری نمی‌کند؟ در رسانه صدایشان بلند است، اما چرا خودشان که متخصص کار فرهنگی هستند کاری نمی‌کنند؟ این کار وظیفه همگانی است.  

نماینده، ولی فقیه در استان فارس گفت: با این ذهنیت‌های خراب باید برخورد شود؛ اگر می‌گویند کار فرهنگی خود شروع کنند. وظیفه اولی را در رساله حضرت امام خمینی (ره) و رساله مقام معظم رهبری به عهده کسی می‌گذارد که می‌بیند. نقد رفتار دیگران را بلدیم، اما اقدام فرهنگی مناسب را بلد نیستیم؟ این کوتاهی‌ها را خدا نمی‌بخشد.

دژکام با اعلام اینکه مردم شیراز پاکیزه در این زمینه اقدام کردند، این سامانه مردم رسی شما الگوی ملی شد، ضمن قدردانی، گفت: مردم کار خود را قشنگ انجام دادند و حالا که مردم گفتند، گزارش دادند و مطالبه کردند نوبت دستگاه‌های دولتی می‌رسد که هر دستگاه باید کار خودش را انجام دهد. در فرودگاه هم مثل فرودگاه شیراز کاری کرد که به نفع ارزش‌ها باشد.

نماینده، ولی فقیه در استان فارس در ادامه با بیان اینکه اگر همه تلاش کردند و نتیجه نداد نیروی انتظامی و دادستانی کار خود را متناسب با قانون انجام دهند و اگر این مجموعه‌ها با هم کار کنند موفق خواهیم شد و دشمن شکست خواهد خورد، ابراز امیدواری کرد که  همگی موفق و پیروز باشید و این حرکت ارزشمند را که در زمینه چند مورد منکرات و مفاسد اجتماعی شروع کردید بتوانید توسعه دهید و در زمینه اقتصاد نیز نظیر همین کار شروع شود و با دزدی، رانت خواری و هرگونه فساد در زمینه اقتصادی مبارزه و برخورد شود و برتری تعلیم اسلامی را به همه جهانیان اثبات خواهید کرد.

دژکام گفت: هفته پیش رو سه شب قدر در آن قرار گرفته و امیدوار هستیم که خدا دست‌های گدایی ما را در این شب‌ها ناامید برنگرداند و همه دعا کنید که توفیق شب قدر در بهترین حالت معنوی نصیبمان شود و همه خیر‌ها و خوبی‌ها برای امت اسلامی و ملت شریف ایران و رهبر معظم انقلاب و همه مومنین و مومنات مقرر فرماید. 

وی در ادامه ضمن قدردانی از همه افرادی که در برپایی جشم میلاد امام حسن مجتبی (ع) مشارکت داشتند،  گفت: دیروز و دیشب در مسجد نصیرالملک مراسم جشن میلاد برگزار شد و عذرخواهی برای اینکه جا برای همه نبود، اما قشنگی کار شما همین است که بگویید میلاد امام مجتبی (ع) اینگونه است و دیگران خیال نکنند در جا‌های دیگری شلوغ است بلکه در خانه کریم اهل بیت امام حسن مجتبی (ع) اینگونه شلوغ است.

امام جمعه شیراز با اشاره به برپایی نمایشگاه‌های قرآنی در شیراز، گفت: یک نمایشگاه قرآنی در نمایشگاه بین‌المللی شیراز در شهرک گلستان، یک نمایشگاه هم مرکز اسناد انقلاب اسلامی در نزدیکی حافظیه و یک نمایشگاه ارزشمند و مقدس در حرم مطهر که امروز بعد از نماز برگزار می‌شود و نشان دهنده این است که شیراز حرم سوم اهل بیت است و همیشه مرکز کار قرآنی بوده است و این کار انتقال فرهنگ است. هزار سال سابقه فرهنگ قرآنی شیراز را به نسل بعدی باید منتقل کنیم.  

دژکام با اشاره به روز جهانی قدس، بیان کرد: در این ایام حواسمان باشد اخبار قدس را گوش دهید؛ قضیه قدس به جایی رسیده که رهبر انقلاب فرمود اسرائیل 25 سال آینده را نمی‌بیند، اما انگار خودشان عجله دارند که زودتر بروند و این عظمت کار شما مردم است.

وی گفت: زیبایی کار رهبری در حرکت جبهه مقاومت و عظمت کار شما مردم که فرمان رهبری را بردید؛ می‌دانید در جنوب لبنان ساعتی را کار گذاشته بودند بچه‌های حزب‌الله که روز شمار سقوط اسرائیل را نشان سربازان اسرائیلی می‌دادند؛ چندین بار هم این ساعت را زدند، اما حزب الله دوباره درست کردند، این عظمت کار شماست.

انتهای پیام/
منبع: تسنیم
نظرات بینندگان