کد خبر: ۱۵۸۷۲۲
تاریخ انتشار: ۲۰:۰۴ - ۱۹ فروردين ۱۴۰۲

برنامه ایران برای گسترش پیمان‌های پولی با کشورهای منطقه

رئیس کل بانک مرکزی می‌گوید جمهوری اسلامی ایران با هدف افزایش مبادلات با استفاده از ارزهای محلی، در صدد گسترش پیمان‌های پولی با کشورهای منطقه است.
به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»،محمدرضا فرزین در اولین جلسه شورای فقهی بانک مرکزی در سال جدید با اشاره به مهار تورم و رشد تولید به عنوان شعار سال، درباره اقدامات لازم برای تحقق شعار سال گفت: انضباط مالی دولت، کنترل اضافه برداشت بانک‌ها، هدایت هدفمند نقدینگی به سمت بازارهای مولد، تامین مالی غیرتورمی تولید بدون فشار به منابع بانکی و اتخاذ سیاست خارجی مناسب از جمله الزامات تحقق شعار سال است.

وی گفت: تورم یک موضوع حاکمیتی است و مهار آن نیازمند هماهنگی و همکاری دستگاه‌های مختلف است اما نقش بانک مرکزی در این زمینه، محوری است و این بانک از تمامی ابزارهای موجود جهت تحقق منویات رهبری استفاده می‌کند.

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اجرای پیمان‌های پولی اظهار کرد: با هدف افزایش مبادلات با استفاده از ارزهای محلی، در صدد گسترش پیمان‌های پولی با کشورهای منطقه هستیم و در این زمینه، اتحادیه پایاپای آسیا که در حال حاضر متشکل از ۹ عضو است تقویت خواهد شد و اعضای آن افزایش خواهد یافت.

همچنین، در این نشست اصلاحات پیشنهادی در رابطه با «دستورالعمل گواهی اعتبار مولد (گام)» بحث و بررسی و دیدگاه‌های فقهی پیرامون این موضوع مطرح شد و اعضای شورای فقهی نظرات خود را در این خصوص مطرح کردند. 

شایان ذکر است شورای فقهی بانک مرکزی عالی‌ترین نهاد در زمینه نظارت شرعی و انطباق با شریعت در نظام بانکی کشور محسوب می‌شود که وظیفه پایش اسلامی بودن فعالیت‌های بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی را برعهده دارد.

این شورا طبق ماده (16) برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ﺍﻳﺮﺍﻥ تأسیس شده است. مصوبات جلسات «شورای فقهی بانک مرکزی» به منظور آگاهی مخاطبان در ذیل قسمت «قوانین و مقررات»، زیر منوی «مصوبات شورای فقهی» قرار گرفته است.

انتهای پیام/
نظرات بینندگان