کد خبر: ۱۵۸۷۲۳
تاریخ انتشار: ۱۹:۵۹ - ۱۹ فروردين ۱۴۰۲
تفاهم دومرحله ای برای پایان جنگ در آستانه عید فطر؛

پرونده جنگ یمن بسته می شود؟

یک مقام ارشد دولت وابسته به عربستان در یمن خبر داد که توافقی برای تمدید آتش بس با انصارالله به مدت شش ماه تا یک سال به دست آمده است و پس از اجرای آن، مذاکرات مستقیم سیاسی برای راه حل جامع بحران این کشور انجام خواهد شد.
به گزارش خبرنگار گروه سیاسی پایگاه تحلیلی خبری «شیرازه»، در پی تایید منابع یمنی مبنی بر اینکه ریاض به شورای رهبری ریاست‌جمهوری وابسته به دولت مستعفی اطلاع داده که تصمیم برای توقف جنگ یمن و بستن نهایی پرونده آنگرفته، رئیس تیم مذاکره‌کننده دولت صنعا گفت، به تلاش‌ها و مذاکرات برای پایان تجاوز و لغو محاصره یمن ادامه می‌دهد.

پرونده یک جنگ دیگر بسته می شود؟

همچنین عضو دفتر سیاسی انصارالله یمن گفت: تاکید می‌کنیم که تفاهمی بین ریاض و صنعا محقق شده و الان منتظر عربستان برای اجرای این تفاهم هستیم.

محمد عبدالسلام، رئیس تیم مذاکره کننده صنعا بر ادامه تلاش‌ها از طریق مذاکرات برای پایان دادن به تجاوز علیه یمن و لغو محاصره این کشور تاکید کرد. عبدالسلام افزود: امیدواریم این مساله محقق شود و تلاش‌ها به توافق صلحی بینجامد که خواسته‌های ملت عزیز یمن از صعده تا المهره را پاسخ گفته باشد.

از طرف دیگر، محمد البخیتی عضو دفتر سیاسی انصارالله یمن در گفت‌وگو با شبکه المیادین گفت: تاکید می‌کنیم که تفاهمی بین ریاض و صنعا محقق شده و تاکنون منتظر عربستان برای اجرای این تفاهم هستیم. البخیتی افزود: توافقی بین ریاض و صنعا حاصل شده که شامل همه‌ پرونده‌ها از جمله پرونده آتش‌بس، تحقق صلح فراگیر و دائم بوده که به نفع دو طرف است. او اشاره کرد، انصارالله هرگونه رویکرد سعودی در قبال تحقق صلح با یمن یا هر طرف دیگر در محور مقاومت را تقویت خواهد کرد.

تفاهم دومرحله ای برای پایان جنگ در آستانه عید فطر

بنا به گزارش اکوایران، این عضو انصارالله فاش کرد، تفاهمات و راه حل فراگیر دو مرحله‌ای خواهد بود مرحله‌ای قبل از عید فطر و مرحله‌ای در آینده نزدیک. وی روابط انصارالله با آنچه در ریاض از مذاکرات و رایزنی‌ها مطرح است (در اشاره به رایزنی‌های جاری بین شورای رهبری یمن و رهبری عربستان) را رد کرد و گفت: عربستان طرف ما در جنگ است.

البخیتی افزود: در حال حاضر آنچه برای ما مهم است این است عربستان در جریان مذاکرات طرف ماست و این امری درست است و اگر این گونه نبود به این دستاورد نمی‌رسیدیم.

خروج امارات از یمن کلید خورد اما...

او با افشای خروج نیروهای اماراتی از یمن گفت: امارات عقب‌نشینی عملی خود با تمام تشکیلات نظامی‌اش از یمن را آغاز کرده؛ اما ما اطلاعاتی تقریبا موثق داریم که قصد دارد برخی جزایر یمنی را در تصاحب خود داشته باشد و ما تاکید می‌کنیم هرگز حضور امارات را در یک وجب از خاک خود نمی‌پذیریم.

او درباره مذاکرات یمنی‌ها با یکدیگر گفت، راه حل داخلی به تمام گروه‌های سیاسی یمن و کارآمدی موجود در میدان بستگی دارد که از حمایت‌های مردمی و توده‌ای برخوردار باشد. او از کسانی که آنها را «مداخله‌گرهای یمنی در جنگ» توصیف کرد در اشاره به دولت مستعفی یمن خواست فورا وارد مذاکره با صنعا برای دستیابی به راه حلی یمنی - یمنی و عدم از دست رفتن فرصت شوند.

فشار آمریکا به عربستان و امارات

این رهبر انصارالله یمن گفت، فشارهای غربی در راس آن آمریکا بر عربستان و امارات برای ادامه دادن تجاوز و محاصره وجود دارد. البخیتی افزود: تحقق صلح فراگیر در یمن در نهایت به عقب‌نشینی نیروهای عربستان و امارات و در پی آن خروج نیروهای آمریکا، فرانسه و انگلیس و حضور اسرائیل در کشور منجر می‌شود که مسلم شده در برخی از جزایر یمن حضوری نظامی و دست‌کم اطلاعاتی و جاسوسی دارد.

این مقام که نخواسته نامش فاش شود، گفت که دولت عدن و گروه انصارالله با تمدید آتش بس از شش ماه به یک سال موافقت کردند و خاطرنشان کرد که توافقنامه به طور رسمی حداکثر ظرف دو روز آینده اعلام می‌شود.

وی افزود: توافقی صورت گرفت که آتش بس در یمن تا پایان سال جاری تمدید شود و شامل اقدامات انسانی و اقتصادی شود. این مقام یمنی ادامه داد: شرایط این توافق شامل باز کردن فرودگاه بین‌المللی صنعا برای پروازهای بیشتر، از سرگیری صادرات نفت از بنادر یمن، باز کردن جاده‌ها در استان تعز (جنوب غربی یمن)، آزادی زندانیان (تمام زندانیان دولت مستعفی یمن در مقابل تمام زندانیان انصارالله) و حمل مستقیم کالا به بندر عدن (جنوب یمن) است.

وی افزود: دو طرف همچنین توافق کردند که گفت‌وگوی مستقیم سیاسی برای حل بحران در یمن و پایان دادن به جنگ آغاز شود.


انتهای پیام/


نظرات بینندگان