کد خبر: ۱۵۸۷۸۲
تاریخ انتشار: ۱۴:۰۰ - ۲۲ فروردين ۱۴۰۲
کارشناس مسئول تغیه مرکز بهداشت شهدای والفجر در گفتگو با شیرازه مطرح کرد:

شرایط روزه‌داری کودکان، نوجوان، مادران باردار و شیرده

از نظر علم تغذیه سه گروه از انسان‌ها در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سوء تغذیه هستند که عبارتند از کودکان و نوجوانان، مادران باردار و شیرده و سالمندان که نیاز به مراقبت بیشتر دارند.
به گزارش خبرنگار گروه سلامت پایگاه تحلیلی خبری«ششیرازه»، از نظر علم تغذیه سه گروه از انسان‌ها در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سوء تغذیه هستند که عبارتند از کودکان و نوجوانان، مادران باردار و شیرده و سالمندان که نیاز به مراقبت بیشتر دارند.

به همین خاطر خبرنگار شیرازه جهت آگاهی‌رسانی به این سه قشر، گفتگویی پیرامون تغذیه مناسب آنان در ماه مبارک رمضان
با الهام کاووسی کارشناس مسئول تغیه مرکز بهداشت شهدای والفجر شیراز انجام داده است که در دوبخش منتشر خواهد شد.

 در این بخش به شرایط  روزه‌داری در کودکان و نوجوانان و دوران بارداری و شیردهی مادران می‌پردازیم.

کاوسی عنوان کرد: دختران و پسرانی که به سن تکلیف نرسیده‌اند، به ویژه آنهایی که از نظر جثه کوچک و کم وزن هستند، بهتر است روزه کامل نگیرند. روزه‌داری قبل از این سن بر اساس میزان تحمل، وضعیت سلامت عمومی و تغذیه کودک متفاوت است.

وی افزود: روزه‌داری پیش از سن هفت یا هشت سالگی توصیه نمی‌شود، هر چند برای آشنایی و تمرین روزه‌داری برای چند ساعت محدود که در فرهنگ ما به روزه «کله گنجشکی» معروف است، توسط کودک و افطار در جمع خانواده و دوستان می‌تواند احساس خوبی در آنها ایجاد و از لحاظ روانی و جسمی او را آماده روزه کامل در سال‌های پس از بلوغ کند.

این کارشناس تغذیه معتقئد است: نوجوانان ۱۳-۹ ساله که در سنین فعالیت جسمانی، ذهنی، رشد و نمو قرار دارند، در صورت دریافت ناکافی مواد مغذی و انرژی در معرض لطمات جبران‌ناپذیری قرار دارند. بنابراین به این افراد چون در سن رشد هستند، توصیه می‌شود:سه وعده غذایی افطار، شام و سحری را در برنامه روزه‌داری رعایت کنند

به دلیل کوچک‌تر بودن حجم معده نسبت به بزرگسالان، باید تعداد وعده‌های غذایی آن‌ها را افزایش داد.

 از مصرف زیاد نوشابه‌های گازدار و انواع شیرینی و شکلات به دلیل افت قند خون ثانویه خودداری شود.

 منابع خوب پروتئینی مانند انواع گوشت، مغزها، حبوبات و لبنیات در برنامه غذایی ماه رمضان آنها گنجانده شود.

مواد غذایی پرانرژی مانند خرما، عسل، ارده و مغزهای روغنی در برنامه غذایی آنها باشد.

از مصرف انواع تنقلات با ارزش غذایی کم که تنها موجب پر شدن معده می‌شود، خودداری شود.

با هر وعده غذایی از سبزی و میوه برای تامین ویتامین و مواد معدنی استفاه شود.
         
مصرف یک لیوان شیر و یک فنجان ماست با توجه به تحمل و عادت غذایی فرد در وعده افطار یا سحر توصیه می‌شود.

کارشناس مسئول تغیه مرکز بهداشت شهدای والفجر شیراز در ادامه تصریح کرد: حذف وعده سحری در نوجوانان به هیچ وجه توصیه نمی‌گردد و باعث عوارض جسمی، افت قند خون و سردرد و مشکلات گوارشی می‌شود.

روزه داری در گروه های ویژه بخش دوم مسایل مربوط به روزه‌داری در دوران بارداری و شیردهی مادران

کاووسی در بخش نخست این گفتگو، ضمن تاکید بر مزایای روزه‌داری در سلامت افراد، این نکته را یادآور شد که برخی گروه‌ها به دلیل ویژگی‌های خاصی نیاز است در انجام این فریضه دینی، به نکاتی توجه کنند که سلامت آنان به خطر نیافتد.

وی در این باره اظهار کرد: برخی از مادران از سلامت و تغذیه کافی و مناسب برخوردار بوده و ممکن است قادر به روزه‌داری باشند؛ در حالی که ممکن است در برخی دیگر روزه گرفتن منجر به آسیب به مادر، جنین یا فرزند شیرخوار شود.

این کارشناس مسئول تغذیه ادامه داد: امکان روزه‌داری در دوران باردار بودن بر اساس زمان بارداری متفاوت است که در این زمینه باید با پزشک مشورت شود، همچنین در صورت امکان روزه‌داری برای مادر، در این دوران، لازم است همه گروه‌های اصلی غذایی به مقدار متعادل و متنوع در برنامه غذایی وجود داشته باشد.

کاووسی با اشاره به اینکه در وعده افطار از مایعات و مواد غذایی سبک استفاده و به فاصله یک تا دو ساعت، شام مصرف شود، اظهار کرد: در هنگام سحر از مواد غذایی حاوی کربوهیدرات پیچیده، انواع نان سبوس دار، برنج و فیبر میوه، سبزی‌ها و حبوبات جوانه زده استفاده شود.

به گفته وی میزان انرژی، پروتئین، ویتامین و املاح موردنیاز بر اساس سن حاملگی با نظر کارشناسان تغذیه محاسبه شود و می بایست مکمل آهن و مولتی ویتامین تجویز شده را طبق دستور پزشک یا مراقب سلامت مصرف کنند.

 کاووسی در ادامه عنوان کرد: بهتر است مولتی ویتامین در وعده سحری و قرص آهن شب قبل از خواب میل شود.

روزه داری در دوران شیردهی

این کارشناس تغذیه گفت: بهتر است روزه‌داری در دوران شیردهی به نوزاد نیز مانند بارداری، پس از مشورت با پزشک انجام شود. همچنین توصیه می شود مادران در دوران شیردهی به نوزاد در صورت امکان، رژیم غذایی غنی از پروتئین و ریزمغذی‌ها داشته باشند که با گنجاندن گوشت، لبنیات، تخم مرغ، سبزیجات و میوه‌ها تامین می شود.

وی اظهار کرد: توصیه می‌شود در فاصله افطار تا سحر از مایعات مانند شیر، آبمیوه طبیعی و چای یا دمنوش کمرنگ استفاده و از انجام کارهای سنگین و خسته کننده پرهیز شود؛ غذاهای آبدار و مقوی مانند آبگوشت، کوفته، حلیم، تاس کباب را در برنامه خود داشته باشند.

کارشناس مسئول تغیه مرکز بهداشت شهدای والفجر شیراز در پایان اظهار کرد: چنانچه کاهش شیر اتفاق بیفتد و یا مادر احساس ضعف و بی حالی شدید و یا سردرد داشته باشد و کم شدن شیر باعث گرسنه ماندن و ناراحتی کودک شود، با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت شود.

 انتهای پیام/224224
       
نظرات بینندگان