کد خبر: ۱۵۸۸۵۲
تاریخ انتشار: ۱۲:۲۷ - ۲۶ فروردين ۱۴۰۲
تولد گوزن زرد ایرانی؛

زایش نخستین گوساله گوزن زرد ایرانی در ارسنجان

نخستین گوساله زرد ایرانی در سال ۱۴۰۲ در سایت پرورش و نگهداری گوزن زرد شهرستان ارسنجان متولد شد.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»،نخستین گوساله زرد ایرانی در سال ۱۴۰۲ در سایت پرورش و نگهداری گوزن زرد شهرستان ارسنجان متولد شد.

تولد گوزن زرد ایرانی در این پهنه نگهداری اینگونه حیات وحش نوید بخش شرایط مناسب برای زیست گوزن زرد در شهرستان ارسنجان است.

حسن ابراهیمی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ارسنجان با اعلام این خبر اظهار کرد: همه تمهیدات لازم برای فراهم شدن شرایط امن و ایمن زیست گوزن زرد ایرانی در سایت ارسنجان پیش بینی شده است.

وی با اشاره به اینکه سایت احیاء و تکثیر گوزن زرد ایرانی در ارسنجان این روزها زیستگاهی مناسب برای این دسته از حیوانات و حیات وحش است افزود: سایت احیا، تکثیر و پرورش گوزن زرد به مساحت حدود ۳۰۰ هکتار در ۸ کیلومتری شرق شهر ارسنجان در جنگل خلیل بیگ واقع شده و زیست‌گاهی مناسب برای پرورش گونه گوزن زرد است.

ابراهیمی اضافه کرد: گوزن زرد ایرانی از نظر حفاظتی از سوی سازمان بین‌المللی حیات وحش جزو گونه‌های در معرض خطر انقراض اعلام شده و در سال‌های گذشته با ایجاد شرایط امن و ایمن در پهنه زیست محیطی نگهداری گوزن زرد در این شرایط جمعیت این گونه کمیاب رو به فزونی است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ارسنجان خاطر نشان کرد: تعداد گوزن زرد در این سایت به دلیل نبود تعارضات از جمله گونه پلنگ، فراهم شدن امنیت، تغذیه و توزیع علوفه در فصول خشک سال، پایش و گشت و کنترل و مدیریت بهینه، رشد نسبتا مطلوب و خوبی داشته است.

به گفته ابراهیمی، سایت احیا، تکثیر و پرورش گوزن از سال ۹۰ با تعداد ۷ راس گوزن زرد فعالیت خود را شروع کرد و اکنون یکی از سایت‌های موفق کشور در زادآوری این گونه منحصر بفرد است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست ارسنجان گفت: امنیت و پویایی یکی از شاخصه‌های منحصر بفرد این سایت در بین سایر سایت‌های احیا و پرورش کشور و به عنوان سایت مولد در نظر گرفته شده است.

انتهای پیام/
نظرات بینندگان