کد خبر: ۱۵۹۰۱۲
تاریخ انتشار: ۱۰:۳۸ - ۰۷ ارديبهشت ۱۴۰۲

آئین رونمایی از آثار آیت‌الله احمد بهشتی در شیراز برگزار شد

آئین رونمایی از آثار آیت‌الله احمد بهشتی با عنوان «آیت بهشت» روز چهارشنبه ششم اردیبهشت ماه با حضور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، استاندار فارس و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس برگزار شد.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، مهدی رمضانی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور شامگاه چهارشنبه درآئین رونمایی از آثار آیت‌الله احمد بهشتی با عنوان «آیت بهشت» اظهار کرد: یکی از نکاتی که در تاریخ‌نگاری انقلاب و تاریخ‌نگاری جبهه متدیین مطرح است این است که در موضوع نگارش و روایت تاریخ عقب بودیم.

وی افزود: اگر اقدامات انجام شده و اتفاقات رخ داده مکتوب و در مورد آنها صحبت نشود به مرور زمان و در فرآیندهای تاریخی با فضایی مواجه خواهیم شد که این اقدامات با انکار و تغییر مواجه می‌شوند.

گسترده بودن حجم تولیدات دشمن در حوزه تاریخ انقلاب

رمضانی اضافه کرد: حجم تولیدات دشمن در حوزه تاریخ انقلاب به شدت گسترده و قابل توجه است؛ این در حالی‌است آنچه در داخل کشور اتفاق می‌افتد برابری با حجم تولیدات در خارج از کشور نمی‌کند.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بیان کرد: آیت‌الله احمد بهشتی یک شخصیت علمی و انقلابی هستند که مرور خاطراتشان تنها مرور خاطرات ایشان نیست بلکه با خواندن خاطرات ایشان گویا یک دور تحولات تاریخ انقلاب را به صورت خلاصه و چکیده می‌خوانیم. برخی تحولات خارجی و تحولات پس از انقلاب را می‌توان در خاطرات ایشان تجربه کرد. لذا فراهم شدن این فضا را فرصتی برای تمجید از یک شخصیت دینی و انقلابی می‌دانم که نیاز جامعه امروز ماست.

کم‌کاری در تبیین شخصیت‌ها و ظرفیت‌ها

رمضانی بیان کرد: در تبیین شخصیت‌ها و ظرفیت‌ها کم‌کاری کردیم و جوان ها جذب فضاهای دیگری شدند؛ این به کم‌کاری ما بر می‌گردد.

وی با اعتقاد به اینکه ما خالی از قهرمان نیستیم، افزود: برای اینکه یک شخصیت پرورش پیدا کند و به نقطه شکوفایی و بالندگی برسد اتفاقات متنوعی افتاده است. این در حالی‌است که ما به راحتی و سادگی از کنار این سرمایه‌ها عبور می‌کنیم؛ قدرشان را نمی‌دانیم و برای به دست آوردن قدرشان کم‌تلاش می‌کنیم‌.

مرجعیت دلگرم کننده آیت الله احمد بهشتی

رمضانی ادامه داد: مرجعیت آیت الله احمد بهشتی در فضای عمومی استان دلگرم کننده است. استان قدردان این ظرفیت است اما این پرسش مطرح است که این ظرفیت چقدر به نسل جوان، خارج از استان و کشور معرفی شده است؟

وی ابراز کرد: جای تشکر دارد که ایشان در کنار فعالیت‌های علمی، فقهی و اخلاقی فرصتی برای نگاشتن و مکتوب کردن خاطرات خود کرده‌اند. این کتاب‌ها که تقدیم جامعه علمی و فرهنگی شده به عنوان منبعی در حوزه تاریخ انقلاب خواهد بود.

شبکه فرهنگی کتابخانه‌های عمومی شبکه فرهنگی گسترده و پیشبرنده

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور یادآور شد: شبکه فرهنگی کتابخانه‌های عمومی شبکه فرهنگی گسترده، اثرگذار، قابل بهره‌برداری و پیش‌برنده است و ان‌شاءلله ما در بهره‌برداری از این شبکه موفق باشیم.

وی گفت: تمام تلاش خود را به کار گرفته‌ایم تا کتاب‌های تاریخی در فضای کتابخانه‌های عمومی کتاب های تاریخی قرار بگیرد. البته داده‌ها و اطلاعات مرجع در حوزه تاریخ انقلاب برای کودکان و نوجوانان باید فرآوری شود. ما در این موضوع ضعف داریم. در واقع در تبدیل این اطلاعات برای نسل جدید باید بیشتر کار کنیم.نیاز به همت همگانی و همراهی عمومی در این مسیر داریم‌.

۵۰ درصد شرکت کنندگان جشنواره کتابخوانی رضوی کودک و نوجوان

رمضانی در رابطه با جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: این جشنواره حدود ۱۳ سال است که برگزار می‌شود و بزرگترین رویداد فرهنگی با موضوع کتاب بوده و در۲ دوره اخیر بیش از یک میلیون نفر شرکت‌کننده داشته است.

دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور با بیان اینکه بیش از ۵۰ درصد از شرکت کنندگان کودکان و نوجوانان هستند ادامه داد: در سال گذشته یک‌میلیون و ۴۰ هزار شرکت کننده داشته و جزو معدود برنامه های است که افراد به صورت خانوادگی و گروهی امکان شرکت در آن را دارند. در واقع این جشنواره یک کار گسترده، عمیق و اثرگذار در حوزه فرهنگی است که تمام تلاش خود را برای گسترش و به روزرسانی این رویداد به کار گرفته‌ایم.

مسئله قلم در اسلام بسیار با اهمیت است

آیت الله احمد بهشتی عضو مجلس خبرگان رهبری هم در این مراسم اظهار کرد: برگزاری این برنامه‌ها موجب می‌شود تا جوانان، طلاب و دانشجویان ما بر سر شوق بیایند، مشکلات زندگی را پشت سر گذاشته و در آینده برای جهان بشریت مفید و موثر باشند.

آیت‌الله بهشتی افزود : اگر امروز چیزی دارم از همنشینانی بوده که داشته ام و این لطف خداوند است که بتوانم خدمات ناقابلی را به اسلام، انقلاب و نظام ارائه کنم.

وی بیان کرد: مدیون سه نفر از اساتید از جمله استاد مطهری و امام خمینی (ره) هستم؛ به طلاب توصیه می کنم که قلم داشته، بنویسند، صحبت کنند و به منبر بروند.

عضو مجلس خبرگان رهبری به مسئله قلم و اهمیت آن از نظر قرآن کریم اشاره و گفت: مسئله قلم در اسلام بسیار با اهمیت است. چرا که اثری ماندگار بوده که همواره باقی می ماند و در قرآن هم از آن دو بار نام برده شده است.

آیت الله العظمی بهشتی ادامه داد: به مقالات و کتب های خودم هیچ گاه نگاه تجاری نداشته ام و هیچ زمانی به این موضوع فکر نکرده ام.

معرفی دو کتاب از آیت الله بهشتی

محمد حسین فیروزی مدیر کل کتابخانه عمومی استان فارس هم افزود: امروز اداره کل کتابخانه های عمومی فارس این افتخار را دارد برای سومین نوبت از آثار گران سنگ استاد اخلاق حضرت آیت الله بهشتی رونمایی کند؛ پیش از این در آبان ماه سال های ۹۵ و ۹۷ بود که از آثار ایشان رونمایی شد؛ در نخستین مراسم رونمایی از آثار آیت الله بهشتی ۸۳ اثر از ایشان منتشر شده بود رونمایی و امروز دو اثر از ایشان با عنوان ماه در محاق و حکمت و سیاست رونمایی شد.

وی ادامه داد: در این آیین از دو اثر گران سنگ مرتبط با آیت الله بهشتی با عنوان ماه در محاق که سیری در سیره اخلاقی امام حسن عسکری(ع) است و کتب های حکمت و سیاست که مجموعه خاطرات آیت الله بهشتی است، رونمایی شد؛ این ۲ کتاب خصوصیات مختلفی داشته و کتاب ماه در محاق امروز جزو منابع جشنواره کتابخوانی رضوی است.

فیروزی افزود: در این دوره کتاب استاد جزء منابع جشنواره است و در تمام کتابخانه های عمومی کشور سراسر کشور که بیش از ۳۵۰۰ کتابخانه است این کتاب ترویج می‌شود.

وی با اشاره به کتاب حکمت و سیاست افزود: این کتاب مجموعه خاطرات شخصیت های آیت الله بهشتی بوده که اثری مهم برای شیراز و فارس بوده است.

مدیر کل نهاد کتابخانه های عمومی فارس اظهار کرد: حضرت آیت الله بهشتی از دوران جوانی در مسیر کتاب قدم گذاشت و امروز بیش از ۱۰۰ جلد کتاب توسط انتشارات مطرح کشوری به چاپ رسیده است.


انتهای پیام/
در این مراسم دو کتاب «حکمت و سیاست» و «ماه در محاق» رونمایی شد.
منبع: ایرنا
برچسب ها: شیرازه ، فارس ، شیراز
نظرات بینندگان