کد خبر: ۱۵۹۱۲۳
تاریخ انتشار: ۱۲:۰۷ - ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۲

پروانه نخستین شهرک صنعتی غیردولتی فارس صادر شد

پروانه بهره‌برداری شهرک صنعتی غیر دولتی شرکت توسعه صنایع و صادرات فارس، به عنوان نخستین شهرک صنعتی غیر دولتی در مرکز استان صادر و به ایجاد کنندگان این شهرک اعطا شد.
به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»،  سید مصطفی هاشمی مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس از صدور نخستین پروانه شهرک صنعتی غیردولتی در این استان خبر داد گفت: بر اساس این پروانه بهره‌برداری، شهرک صنعتی غیر دولتی شرکت توسعه صنایع و صادرات فارس(منطقه ویژه اقتصادی شیراز ) در فاز نخست در زمینی به مساحت ۲۰۰هکتار  در اراضی همجوار با منطقه ویژه اقتصادی  و شهرک صنعتی بزرگ شیراز راه‌اندازی می‌شود.

هاشمی خاطرنشان کرد: راه‌اندازی این شهرک صنعتی بخش قابل توجهی از نیاز سرمایه‌گذاران در شیراز را پاسخ خواهد داد و فرآیند جذب سرمایه‌گذار و توسعه صنعتی و ایجاد اشتغال پایدار شتاب می‌گیرد.

مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس از حمایت‌های استاندار فارس و پیگیری‌های نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی و نیز تلاش‌های انجام شده توسط شرکت توسعه صنایع و صادرات فارس در بهره‌برداری از این شهرک صنعتی غیر دولتی قدردانی کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه شرکت شهرک‌های صنعتی فارس علاوه بر رسالت قانونی خود در حمایت از ایجاد شهرک‌های صنعتی دولتی، از ایجاد شهرک‌های صنعتی غیر دولتی نیز حمایت می‌کند، گفت: بر اساس قانون، صدور جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری شهرک‌های صنعتی غیردولتی و نظارت بر فعالیت آنها برعهده سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت‌های صنعتی استانی است و بر همین اساس در استان فارس تاکنون مجوز ایجاد هشت شهرک صنعتی غیردولتی صادر شده است.

هاشمی افزود: تاکنون ۴شهرک صنعتی غیر دولتی  در شهرستان های شیراز، سپیدان و نیز در اقلید با کسب استانداردهای های لازم، پروانه بهره‌برداری دریافت کرده اند.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی فارس ادامه داد: ایجاد شهرک‌های صنعتی غیردولتی در راستای تحقق فرمایشات رهبر معظم انقلاب در زمینه کاهش تصدی‌گری بخش دولتی و  نیز در اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و با هدف استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی برای ایجاد زیرساخت‌های استقرار واحدهای صنعتی در قالب شهرک‌های صنعتی غیردولتی انجام می‌شود.

هاشمی گفت: باتوجه به لزوم حمایت از بخش خصوصی و استفاده از ظرفیت‌های موجود برای جذب مشارکت بخش‌های غیر دولتی در توسعه صنعتی و ایجاد اشتغال پایدار، بخش خصوصی می‌تواند برای ایجاد شهرک‌های صنعتی غیردولتی سرمایه‌گذاری کند.

وی اضافه کرد: شهرک‌های صنعتی غیردولتی نیز از مزایای شهرک‌های دولتی نظیر معافیت‌های مالیاتی، مستثنی بودن از قانون شهرداری‌ها و امکان استقرار صنایع بر اساس رده بندی زیست محیطی بهره‌مند می‌شوند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس خاطرنشان کرد: امور مربوط به نحوه واگذاری زمین در این شهرک‌ها بر عهده بخش خصوصی است و شرکت شهرک‌های صنعتی فارس نیز نقش نظارتی خود را در این زمینه را طبق قانون انجام خواهد داد.

سعید مصفا، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی شیراز نیز در این مراسم ضمن تقدیر و تشکر از مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان و افرادی که در راه‌اندازی این شهرک نقش داشته‌اند، گفت: مجموعه منطقه ویژه اقتصادی شیراز در کنار شرکت شهرک‌های صنعتی برای راه‌اندازی این شهرک و ارائه خدمات به صنعتگران تمام از هیچ تلاش و کوششی دریغ نخواهد کرد. 

وی در ادامه با اشاره به اینکه در سالی که از سوی مقام معظم رهبری رشد تولید و مهار تورم نامگذاری شده است نیاز است تا تلاش مضاعفی در حوزه اقتصاد استان انجام شود، تصریح کرد: بی شک مهیا کردن زمینه برای حضور صنعتگران و فعالان اقتصادی نقش پر رنگی در تحقق شعار سال دارد. 

مصفا با اشاره به اینکه قطعا مجموعه منطقه ویژه اقتصادی شیراز امکانات لازم را در راستای راه‌اندازی کارگاه‌های کوچک، متوسط و بزرگ در مجموعه شهرک صنعتی غیر دولتی را برای صنعتگران فراهم می‌کند، افزود: تسهیل در امور راه‌اندازی و رونق اقتصاد و اشتغال استان و شیراز برای صنعتگران برای راه‌اندازی کسب و کار در دستور کار مجموعه منطقه ویژه اقتصادی شیراز قرار دارد. 

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی شیراز با بیان اینکه کمبود زمین برای صنعتگران و سرمایه‌گذاران در شهر شیراز مشکلاتی را برای اقتصاد استان و شیراز ایجاد کرده است، ادامه داد: راه‌اندازی شهرک‌های صنعتی غیر دولتی می‌تواند زمینه‌های لازم را برای سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی فراهم کند که این مهم در نهایت منجر به جلوگیری از فرار سرمایه از استان و شیراز به دیگر شهرها و استان‌های کشور می‌شود.

وی با بیان اینکه جهت برون رفت از خشکسالی و فاصله گرفتن اقتصاد استان که از سال‌های گذشته تاکنون بر پایه کشاورزی شکل گرفته نیاز است تا تمرکزمان را بر محور صنعت و فراهم کردن زیر ساخت‌ها برای صنعتگران و سرمایه‌گذاران افزایش دهیم، ادامه داد: قطعا تامین مسیر برای سرمایه‌گذاران منجر به راه‌اندازی واحدهای تولیدی و در نهایت باعث می‌شود تا در تمام بخش‌های اقتصادی شاهد کاهش مشکلات و گرفتاری‌ها به ویژه حوزه اشتغال باشیم.

انتهای پیام/
منبع: ایسنا
برچسب ها: شیراز ، فارس
نظرات بینندگان