کد خبر: ۱۵۹۱۲۴
تاریخ انتشار: ۰۹:۳۶ - ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۲
شیرازه گزارش می‌دهد؛

حل معضلی به نام جولان سگ‌های ولگرد؛ آسیبی که همت جمعی مردم و مسئولان را می‌طلبد

هر چند جمع‌آوری سگ‌های ولگرد و کاهش وحشت در دل شهروندان وظیفه‌ای است که بر عهده مدیران شهری است، اما گوشزد این نکته به حامیان حیوانات، ضروری است که آیا جان حیوانی بلاصاحب و وحشی برایتان اهمیتی بیش از جان شهروندان دارد؟
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، مدت‌هاست که در کوچه و خیابان‌های شهر فرهنگ و هنر، شهری که به زیبایی و جذب گردشگر معروف است، شیراز جنت‌تراز، شاهد عبور و مرور و جولان سگ‌های ولگردی هستیم که گاه با حمله به عابرین پیاده موجب بروز ترس و وحشت و خطر برای شهروندان می‌شوند.

گر چه اوضاع و احوال  روستاها و شهرهای کوچک از کلانشهر شیراز تاسف‌بارتر است، اما پرسه سگ‌های بلاصاحب آن هم در دل شهری گردشگرپذیر نه در شان مردمانش و نه در شان مدیران شهری است.

این پایگاه خبری سال گذشته نیز با انتشار چند گزارش(بلاصاحبی که در سایه بی‌توجهی مدیران شهری بلای جان شهروندان شده است) و گفتگو از شورای شهر و مدیران شهری، پیگیر این ماجرا شد و  در گفتگو با  مسعود زارعی(جولان سگ های ولگرد تهدیدی برای شهروندان)عضو شورای شهر شیراز خواستار رفع معضل شد.

 این پرسش مطرح بود که اگر شهرداری توان جمع‌آوری سگ‌های ولگرد را در یک هفته دارد پس چرا با گذشت بیش از ۸ ماه از گفتگوی شما با رسانه و تکرار این قصه پر غصه، همچنان شاهد جان دادن شهروندی بر اثر سگ گزیدگی و افزایش آمار آن هستیم؟

همچنین در همان مقطع زمانی برای شهردار شیراز هم  نوشتیم که که آیا در برنامه‌ریزی مدون شهری آسیب‌هایی همچون جولان سگ‌های ولگرد، حضور معتادین متجاهر در دل شهر، متکدیان وارداتی و دست‌فروشان غیربومی در اولویت کارهایتان قرار دارد؟

امروز و با مشاهده مجدد گله سگ‌های ولگرد در پارک جنت شیراز، خیابان های شهر و...جهت پیگیری مجددا به سراغ مسعود زارعی رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز رفتیم تا گزارش عملکرد شهرداری شیراز را در این زمینه جویا شویم.

وی ابتدا با بیان اینکه شهرداری جمع‌آوری سگ‌های ولگرد را به صورت مستمر انجام می‌دهد، گفت: اما مسئله‌ای که وجود دارد سگ‌ها جای معین و ثبات مشخصی ندارند و پراکنده هستند.

زارعی ادامه داد: همچنین زمانی که مردم با شهرداری تماس میگیرند و تیم‌های مشخص شده را اعزام می‌کنند وقتی شهرداری تلاش می‌کند اما متاسفانه تیم حمایت حیوانات سر رسیده و جوسازی انجام می‌دهند و شهرداری مجبور می‌شود که کار خود را مستمر انجام دهد.

این عضو شورای شهر شیراز در ادامه تصریح کرد: تیم‌های شهرداری در ساعت‌های  مشخصی اعزام می‌شود و شهرداری سگ‌ها را به مکان‌های تعیین شده می‌برد.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز با اعلام اینکه فرایندی تعریف کردیم و به مدعیان حقوق حیوانات اعلام کردیم که در عقیم‌سازی و ... همکاری و کمک کنید، گفت: اما آنها نیامدند و  تنها حرف و انتقاد می‌کنند و در عمل هیچ عملکرد قابل دفاعی ندارند.

هر چند جمع‌آوری سگ‌های ولگرد و کاهش خطرات و رعب و وحشت در دل شهروندان وظیفه‌ای است که بر عهده متولیان و مدیران شهری است، اما توجه و گوشزد این نکته  به حامیان حیوانات، ضروری است که آیا جان حیوانی بلاصاحب و بعضا وحشی برایتان اهمیتی بیش از جان شهروندان و کودکی دارد که تکه‌های بدنش زیر دندان سگ‌های عظیم‌الجثه پاره پاره شد؟

آیا وقت آن نرسیده که با کنار گذاشتن تعصبات و کارشکنی‌های بی‌مورد کنار کارکنان شهرداری بمانید تا بهانه مدیریت شهری در راستای سنگ‌اندازی شما برطرف شده و دیگر شاهد حضور و پرسه سگ‌های ولگرد در شهر ادب و فرهنگ و هنر نباشیم؟

انتهای پیام/224224

نظرات بینندگان