کد خبر: ۱۵۹۱۹۸
تاریخ انتشار: ۱۸:۵۶ - ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۲
رئیس سازمان ثبت اسناد کشور خواستار شد:

سرعت بخشی به تعیین تکلیف پرونده‌های حدنگاری در کشور

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور خواستار سرعت بخشی به تعیین تکلیف پرونده‌های تشکیلی و صدور آراء مثبت در حدنگاری ۱۰۰ در صدی املاک و اراضی واقع در محدوده جغرافیایی کشور شد.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری شیرازه، حسن بابایی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت در نشست هم‌اندیشی قضات و دبیران هیأت‌های قانون تعیین تکلیف استان‌های فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد به تثبیت مساحت ۶ میلیون هکتاری اراضی کشاورزی در سال گذشته که معادل ۳۷ درصد از عرصه های زراعی کشور است، اشاره کرد.

وی این مهم را ماحصل تلاش ادارات ثبت اسناد و املاک دانست و خواستار سرعت بخشی به تعیین تکلیف پرونده‌های تشکیلی و صدور آراء مثبت با هدف اجرای فرامین رهبر معظم انقلاب در حدنگاری ۱۰۰ در صدی املاک و اراضی واقع در محدوده جغرافیایی کشور شد.

معاون قوه قضاییه، همگامی مجموعه قضایی فارس با اداره کل ثبت اسناد و املاک این استان را قابل تقدیر برشمرد و گفت: یکی از راهبردهای کلان قوه قضائیه که در سند تحول و تعالی نیز به آن اشاره شده حدنگاری عرصه‌های ملی، زراعی و پهنه‌های مختلف شهری و روستایی است که خوشبختانه همکاران ادارات ثبتی سراسر کشور به مدد تعامل مطلوب با دیگر ادارات و سازمان‌های مرتبط موفق به تثبیت بالغ بر ۹۹ درصد از اراضی ملی و منابع طبیعی شده‌اند.

بابایی ابراز امیدواری کرد که در تثبیت اراضی کشاورزی نیز این امر را شاهد باشیم.

وی با اشاره به الزامات قانون جامع حدنگار در راستای صدور املاک و اراضی، استناد اعضای قضایی هیأت‌های قانون تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و املاک به قانون منع خرد شدن اراضی و املاک را سبب صدور آرای منفی و مانعی در مسیر پیاده‌سازی مطلوب قانون جامع حدنگار دانست و عنوان کرد: تأکیدات رهبر معظم انقلاب تکلیف را بر ما روشن کرده و خواهان پیگیری سریع و صدور آراء با هدف اتمام حد‌نگاری هستند.

در ادامه حجت‌الاسلام و المسلمین سید کاظم موسوی، رئیس کل دادگستری فارس نیز از مجموعه سازمان ثبت به جهت پیگیری مطلوب مقوله تثبیت املاک و اراضی، آن را همسو با سیاست‌های تحولی قوه قضائیه دانست.

وی تصریح کرد: توجهات ویژه مقام معظم رهبری به مبحث هویت بخشی به مالکیت‌ها و تأکیدات معظم له در برنامه هفتم توسعه مبنی بر اتمام حدنگاری اراضی و املاک و نیز سیاست‌های مندرج در سند تحول وظایف ما را در این خصوص مشخص کرده و با توجه به ایجاد فضای مناسب، عزم جدی و همدلی و همگامی ادارات و سازمان‌های مرتبط امیدواریم نیل به اهداف مصوب در این زمینه در سریع‌ترین زمان ممکن فراهم شود.

رئیس کل دادگستری فارس با اشاره به وسعت این استان و برخورداری آن از ۱ میلیون هکتار اراضی کشاورزی ابراز امیدواری کرد که با تلاش مضاعف کارشناسان اداره کل ثبت اسناد و املاک فارس، همچون تثبیت اراضی ملی و منابع طبیعی که تثبیت ۹۹ درصدی این اراضی را سبب شد، شاهد سرعت بخشی به فرایند تثبیت اراضی کشاورزی نیز باشیم.

همچنین در این نشست سید مهدی هاشمی، مدیرکل ثبت اسناد و املاک فارس محقق شدن سیاست‌های سازمانی در زمینه هویت بخشی و تثبیت املاک و اراضی در این استان را مرهون حمایت‌های بی دریغ استاندار، رئیس کل دادگستری و دیگر ادارات و سازمان‌های مرتبط دانست و گفت: در سال گذشته با تلاش جهادی مجموعه ثبتی این استان، استفاده از ظرفیت‌های ایجاد شده نظیر شورای حفظ حقوق بیت‌المال و قرارگاه حد‌نگاری و استمرار نشست‌های تخصصی با ادارات منابع طبیعی، جهاد کشاورزی، امور اراضی و سایر دستگاه‌ها گام‌های مؤثری برداشتیم و تثبیت ۹۹ درصدی اراضی ملی و منابع طبیعی و تثبیت ۳۹ درصدی اراضی کشاورزی فارس که معادل ۳۸۲ هزار هکتار از این اراضی است، مؤید این امر است.

انتهای پیام/
نظرات بینندگان