کد خبر: ۱۵۹۳۶۳
تاریخ انتشار: ۱۹:۳۶ - ۰۱ خرداد ۱۴۰۲
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز تاکید کرد:

جوانی جمعیت نیاز اساسی و واقعی جامعه امروز کشور است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز پیری جمعیت را تهدیدی برای سلامت، اقتصاد، فرهنگ، امنیت و تمامی ابعاد حیات یک جامعه خواند که باید از وقوع آن پیشگیری کنیم.
به گزارش خبرنگار گروه سلامت پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه» ،  سید وحید حسینی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز امروز به همراه معاونان دانشگاه در جمع اصحاب رسانه فارس حضور یافت و ضمن تبیین اولویت‌ها و اقدامات دانشگاه در حوزه‌های مختلف، به پرسش‌های خبرنگاران پیرامون مسایل حوزه سلامت فارس، پاسخ داد.

وی در این نشست که به مناسبت هفته ملی جمعیت برگزار شده بود، جوانی جمعیت را نیاز اساسی و واقعی جامعه امروز کشور خواند که باید با تلاش همه جانبه بکوشیم فرصت طلایی برای دستیابی به این مهم را فراهم آوریم.

حسینی با اشاره به دقت نظر مقام معظم رهبری نسبت به اهمیت این موضوع افزود: همه ارکان نظام با هدایت مقام معظم رهبری، در این حیطه بسیج شده و در دولت جدید شاهد عملیاتی شدن اهداف آن بوده‌ایم که مجموعه وزارت بهداشت نیز از سازمان‌های دخیل در این زمینه است.

پیری جمعیت تهدیدی برای سلامت، اقتصاد، فرهنگ، امنیت و تمامی ابعاد حیات یک جامعه 

مسئول ارشد حوزه سلامت فارس پیری جمعیت را تهدیدی برای سلامت، اقتصاد، فرهنگ، امنیت و تمامی ابعاد حیات یک جامعه خواند که باید از وقوع آن پیشگیری کنیم.

به گفته حسینی مجموعه سلامت فارس در سال گذشته با برگزاری ۲۶ نشست قرارگاهی کوشیده است تا مبانی این اولویت ملی را در تمامی ارکان دانشگاه پیاده‌سازی کرده و از اصحاب رسانه استان نیز خواست تا با توجه به قدرت رسانه در سطح جامعه، در آگاه‌سازی افکار عمومی نسبت به اهمیت این موضوع و فرهنگ‌سازی و تغییر نگرش‌ها بکوشند.

وی در ادامه به تبیین اقدامات انجام شده در حوزه‌های مختلف دانشگاه پرداخت و گفت: با وجود بحران‌هایی که کرونا به نظام سلامت تحمیل کرد، تلاش و عزم جدی مجموعه دانشگاه بر این بوده که این وقفه جبران شده و بتوانیم مسیر پیشرفت دانشگاه را با تلاش مضاعفی بپیماییم که به ویژه از جمله مهم‌ترین عرصه‌هایی که در برابر این پاندمی آسیب دید، عرصه آموزش بود.

 حسینی همچنین از کسب رتبه سوم فناوری در میان دانشگاه‌های علوم پزشکی تیپ یک کشور خبر داد و گفت: در سال گذشته با برگزاری منظم نشست‌های هفتگی دانش بنیان در دانشگاه تلاش شد تا از دست‌اندرکاران این حوزه در استان حمایت شود؛ همچنین موفق به راه‌اندازی پارک فناوری سلامت در دانشگاه شدیم که زیرساختی مهم در این زمینه محسوب می‌شود.

۲۸ درصد از مراجعه کنندگان به مراکز درمانی استان را ساکنان استان‌های دیگر کشور و استان‌های همجوار تشکیل می‌دهند

جوانی جمعیت نیاز اساسی و واقعی جامعه امروز کشور است

مسئول ارشد حوزه سلامت فارس در ادامه به توانمندی‌های مجموعه درمان دانشگاه پرداخت و با بیان اینکه بر اساس آمارها، حدود ۲۸ درصد از مراجعه کنندگان به مراکز درمانی استان را ساکنان استان‌های دیگر کشور و به ویژه استان‌های همجوار تشکیل می‌دهند، این اعتماد عمومی به مجموعه سلامت فارس را مایه افتخار این قطب پزشکی کشور عنوان کرد و افزود: از سویی دیگر با رایزنی‌ها و پیگیری‌های انجام شده در تلاش هستیم که نگاه وزارت بهداشت به دانشگاه علوم پزشکی شیراز در زمینه تخصیص اعتبار و امتیاز، فراتر از شاخص‌های سرانه جمعیتی باشد.

وی در ادامه این نشست به اقدامات بنیانی حوزه سلامت در مجموعه بهداشت استان اشاره کرد و افزود: با توسعه خدمات غربالگری، اقداماتی نظیر تامین آب آشامیدنی سالم و کسب گواهی سلامت آب آشامیدنی برای کلان شهر شیراز، همچنین ارائه بسته‌های مراقبتی به گروه‌های مختلف جامعه نظیر مادران و کودکان، در حال پیاده‌سازی است.

حسینی همچنین به فعالیت‌های مجموعه غذا و دارو در دانشگاه علوم پزشکی شیراز اشاره کرد که از جمله دستاوردهای مهم این مجموعه در سال گذشته، در کنار تلاش برای تامین دارو و مصرف بهینه آن، ایجاد زمینه‌های توزیع نان کامل در برخی نانوایی‌ها بود و می‌تواند آثار درازمدت مثبتی برای سلامت جامعه به همراه داشته باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز به موضوع اخلاق و فرهنگ، به عنوان دیگر محور فعالیت‌های دانشگاه اشاره کرد و گفت: با برنامه‌ریزی و تلاش برای اشاعه فرهنگ ایرانی_اسلامی، بر مبنای علمی در حال انجام است تا رسالت دانشگاه در برابر نسل نخبگان و آینده سازان جامعه به خوبی ایفا شود.

وی همچنین تلاش برای تامین مطالبات و مدیریت مالی مجموعه سلامت استان، در کنار توسعه زیرساخت‌های موردنیاز و پیشبرد پروژه‌های عمرانی در دانشگاه را نیز از دیگر ماموریت‌های مجموعه سلامت استان برشمرد که با جدیت در حال پیگیری و انجام است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به برگزاری ۲۱ نشست خبری اعضای هیات رئیسه و مدیران ارشد دانشگاه طی سال گذشته، همدلی و همراهی اصحاب رسانه و دغدغه‌مندی آنان را موجب تقویت خدمات این حوزه دانست و گفت: اصحاب رسانه با دریافت نیازها و مسایل جامعه و انعکاس آن به مسوولان، زمینه توسعه خدمات را فراهم می‌کنند.

انتهای پیام/224224
نظرات بینندگان