کد خبر: ۱۵۹۴۱۱
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۹ - ۰۶ خرداد ۱۴۰۲
امام جمعه شیراز:

همه ابعاد امنیت باید ایجاد و تقویت شود

امام جمعه شیراز با قدردانی از رشادت نیروی دریای ارتش به واسطه پیمودن مسیر ۳۶۰ درجه‌ای آب‌های جهان، تامین امنیت مال‌التجاره را یکی از ابعاد امنیت برشمرد و تاکید کرد که ایران اسلامی باید امنیت را در همه ابعاد ایجاد و تقویت کند.
به گزارش خبرنگار گروه سیاسی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، آیت‌الله لطف‌الله دژکام امام جمعه شیرازبا قدردانی از رشادت نیروی دریای ارتش به واسطه پیمودن مسیر۳۶۰درجه‌ای آب‌های جهان، تامین امنیت مال‌التجاره را یکی ازابعاد امنیت برشمرد و تاکید کردکه ایران اسلامی باید امنیت رادرهمه ابعاد ایجاد و تقویت کند.

وی درخطبه‌های نماز جمعه ۵ خرداد شیراز، ضمن قدردانی از نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، گفت: ماموریت ارتش در بحث امنیت فراتر از مرزهای ایران است یعنی امنیت ایران و ایرانی را باید در دریاهای آزاد‌حفظ کند و دارد این کار را انجام می‌دهد،‌مال التجاره ایران امروز اگر از هر بندری حرکت می کند تا به آمریکای جنوبی برسد، با حمایت نیروی دریایی ارتش با امنیت به مقصد می‌رسد.

دژکام این موضوع را یکی ازابعاد امنیت برشمرد و خاطرنشان کرد: این‌افتخاری بزرگ برای ما که قصد ایجاد تمدن نوین اسلامی را داریم، به شمار می‌رود؛ در تمدن نوین اسلامی نباید برای امنیت کالای تجاری مسلمانان محتاج یا گدای فلان کشور اروپایی یا آمریکایی باشیم و این به حمدلله فراهم شد. اما عرصه های دیگری از امنیت هست که باید آنها را هم رشد دهیم و به این‌افق برسد.

امام جمعه شیراز بابیان اینکه اصل صحبت امروز وی،ناظر به ابعاد دیگر امنیت است؛گفت: غیر از امنیتی که نیروهای نظامی ایجاد می‌کنند باید امنیت اخلاقی هم در جامعه باشد. برای امنیت اخلاقی باید مسیر طولانی را بپیماییم، بعضا عزیزان تا اتفاقی پیش می آید ناراحت می‌شوند و خوب است که غیرت کنیم و ناراحت شویم ولی فقط ناراحت شدن کافی نیست.

وی خاطرنشان کرد: همین مسیری که برای تامین امنیت کالای تجاری طی شد، باید در امنیت اخلاقی طی شود؛ اینکه می‌بینیم شهیدی مانند الداغی خونش ریخته می‌شود، یعنی گوشه‌ای از کار امنیت هنور رشد نکرده اگرنه باید در هر قسمت از کشور، و در آینده همه پهنه امت اسلامی، از چین تا مکه، وقتی یک زن با همه زیورآلات حرکت می‌کند، کسی جرات نگاه چپ به او را نداشته باشد.

امام جمعه شیراز با اشاره به اینکه برای رسیدن به این بخش از امنیت هنوز کار زیادی نیاز داریم، گفت: ما باید اینگونه تحلیل کنیم، وقتی صحنه خیابان و این شهادت ها و مشکلات را می‌بینیم معلوم است یک چیزهایی کم داریم و باید به فکرش باشم.

وی با بیان اینکه امکان دارد یکی از کمبودها در این زمینه قانون باشد، به تنظیم لایحه عفاف حجاب از سوی قوه قضائیه و بررسی توسط دولت و ارائه به مجلس، گفت: این یعنی یک حرکت خوب انجام شده است.

امام جمعه شیراز، ناخشنودی برخی در خصوص بخشی از این لایحه را یادآور شد و گفت: این عیب ندارد ولی روال کار را در نظام اسلامی کسی بهم نزند، اظهار نظر، انتقاد و مطالبه خوب، اما روال کار قانونگذاری مشخص است.

وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر اینکه بعد از سه سال مجلس انقلابی هنوز انقلابی است، گفت: مردم روی این مسئله حساسند و انتظار دارند که قانون تصویب شده توسط مجلس انقلابی، تامین کننده توقعات دینی حزب‌اللهی‌ها باشد و ان‌شاءالله مجلس این کار را انجام می‌دهد، البته در نظام جمهوری اسلامی مرحله دیگری هم برای اطمینان از اسلامیت کار داریم که شورای نگهبان است.

آیت‌الله دژکام ضمن یادآوری اینکه وقتی ۶ فقیه شورای نگهبان می‌گویند اهداف اسلامی از یک قانون مجلس تامین می‌شود، باید قبول کرد، ابراز امیدواری کرد که این؛ قانون خوبی باشد.

امام جمعه شیراز همچنین با اشاره به درپیش بودن میلاد مسعود حضرت امام رضا(ع)، وجود قدمگاه‌های آن حضرت را در سراسر کشور، یک برکت دانست و خاطرنشان کرد: وجود امام رضا(ع)، یک برکت دیگری نصیب ایران کرد و آن اینکه سلسله مبارکه طالبیین؛ اولاد امیر المومنین آمدند و گوشه گوشه این کشور را روشن کردند و وجود ۳ یا چهار بردار آن امام معصوم در فارس و شیراز، افتخاری بزرگ از این افتخارات محسوب می‌شود که نصیب مردم این خطه شده است.

آیت‌الله دژکام در خطبه اول نماز جمعه امروز شیراز و در ادامه مباحث هفته‌های گذشته، به مبحث معاد، به عنوان یک اصل مهم و اساسی در پیشبرد اهداف و آرمان‌های انقلاب و نظام جمهوری اسلامی پرداخت.

امانت اولین گردنه روز قیامتست و خائن از آن عبور نمی‌کند

امام جمعه شیراز با بیان اینکه، وقتی می‌گوییم معاد یکی از اصول اسلام به شمار می‌رود، این یک بحث کاملا پذیرفته شده است، ادامه داد: وقتی می گوییم یکی از اصول انقلاب اسلامی معادباوریست این مطلب جدیدی در عرصه اقدام و عمل انقلابی، سیاسی و اجتماعی ایجاد می‌کند و همه هدف ما همین است.

وی‌خاطرنشان کرد: یک مدیر، یک تصمیم گیر، یک فعال اجتماعی، یک مسئول رسانه‌ای، یک امام جمعه، یک استاندار و هر کس وقتی در نظام اسلامی کار می کند یکی از پایه‌های تصمیم‌گیری او باید مسئله معاد باشد، زیرا در قبال این کاری که اینجا انجام می‌دهیم فردای قیامت باید در پیشگاه خدا، پاسخگو باشیم.

آیت الله دژکام با بیان اینکه گردنه اول معاد که خلائق به سختی از آن عبور می‌کنند، امانت است، گفت: هر کدام از ما ولو کمترین مسئولیت اجتماعی داشته باشیم بالاخره نسبت به بعضی‌ها درگیر این مسئله هستیم. شغل‌ها، پول‌ها، امکانات شهری و اجتماعی و دولتی و غیر دولتی امانت است.

امام جمعه شیراز تاکید کرد: در گردنه اول صراط می‌گویند امانت‌دار خوبی بودی یا خیر؟ خائن در امانت از این گردنه رد نمی‌شود؛ خیانت کار زشتی است؛ اینکه خود را ظاهرا امین نشان دهیم و بعد در امانت خیانت کنیم؛ این انسان را گرفتار می‌کند. خائن از این گردنه اول رد نمی‌شود؛ هرچه می‌خواهد ظاهر خود را درست کند.

آیت‌الله دژکام، گردنه دوم را نماز ذکر و خاطرنشان کرد: نسبت به نماز کم توجهی نکنیم‌. نماز پایه تامین سلامت اجتماعی و حل مشکلات است، کسی که نماز را ضایع کند از صراط رد نمی‌شود.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه در گردنه سوم انسان با خداوند مواجه می‌شود و قاضی روز قیامت خداست، یادآور شد این موارد باور امام به عنوان بنیانگذار انقلاب، شهدا و ایثارگران و جانبازان و رهبر معظم انقلاب و همه آنانی که با همه سختی‌ها و مشکلات و گرانی‌ها پای انقلاب و نظام اسلامی ایستاده‌اند، بوده است.

نماینده ولی فقیه در استان فارس خاطرنشان کرد: امام زمان(عج) سرباز بیخیال نمی‌خواهد، قیامت و معاد است و باورمان باشد و هر کاری می‌کنیم فکر کنیم باید جواب دهیم و ان شاالله در جواب روز قیامت نمانیم.

همه ابعاد امنیت باید ایجاد و تقویت شود

انتهای پیام/

 
 

منبع: ایسنا
برچسب ها: شیراز ، فارس ، دژکام
نظرات بینندگان