کد خبر: ۱۵۹۴۱۲
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۹ - ۰۶ خرداد ۱۴۰۲
مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی خبر داد:

تولید اسانس صنعتی گل محمدی در کشور

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی از تولید اسانس صنعتی توسط دانشمندان و محققان کشور برای اولین بار در سال گذشته خبر داد.
به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، حسین زینلی در حاشیه یازدهمین جشنواره مردمی گل و گلاب داراب با بیان اینکه اختلاف قیمت زیادی بین اسانس نوع اول و اسانس خام وجود دارد، اظهار داشت: اسانس نوع اول تولیدی کاملا مشخصات و ویژگی‌های بین المللی را دارا است.

وی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته صادرات اسانس گل محمدی به صورت خام بوده است، عنوان کرد: با تولید و صادرات اسانس نوع اول خلأ موجود برطرف شود.

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه در سال گذشته 7 تن اسانس گل محمدی به صورت خام از ایران صادر شده است، به سطح زیر کشت 281 هزار هکتاری گیاهان دارویی کشور اشاره کرد و گفت: 30 هزار هکتار از این سطح متعلق به گل محمدی است.

زینلی با تصریح بر اینکه استان فارس با سطح زیر کشت 8500 هکتاری گل محمدی، رتبه اول در کشور را دارد، افزود: در کشور سالانه حدود 70 هزارتن گل محمدی و 340 غنچه گل محمدی تولید می‌شود.

وی بیان کرد: سالانه حدود 70 میلیون لیتر گلاب در کشور استحصال می‌شود که بیشتر آن در داخل مصرف و حدود سه تا پنج میلیون لیتر صادر می‌شود.

توسعه بیش از تعهد سطح زیرکشت گیاهان دارویی در فارس

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با تاکید بر اینکه فارس یکی از استان‌های بالقوه برای توسعه و کشت گیاهان دارویی است، گفت: در سال 1401 در این استان بالغ بر دو برابر تعهد سطح زیرکشت به وزارت جهاد کشاورزی، گیاهان دارویی کشت شد.

مجتبی دهقان پور‌ عنوان کرد: علاوه بر افزایش سطح زیر کشت، تنوع گیاهان دارویی کاشته شده در سال گذشته نیز بیش از تعداد تعهد ابلاغی بود.

 وی با بیان اینکه کشت گیاهان دارویی اقدامی موثر برای تولید حداکثری متناسب با شرایط اقلیمی هر منطقه است، بیان کرد: امروزه کاشت گیاهان دارویی به عنوان یکی از گزینه‌های جبران کمبود آب در اجرای الگوی کشت می‌تواند مدنظر باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به اینکه در توسعه گیاهان دارویی نگاه فنی و اقتصادی دنبال می‌شود، ابراز کرد: با توسعه پایدار گیاهان دارویی تامین معیشت بهره‌برداران، خلق ارزش افزوده و ایجاد زنجیره‌های ارزش تولید تحقق می‌یابد.

به گزارش تسنیم، شهرستان داراب از توابع استان فارس و بزرگترین گلستان دیم گل محمدی جهان در منطقه لایزنگان از توابع این شهرستان قرار دارد.

تولید اسانس صنعتی گل محمدی در کشور

انتهای پیام/
منبع: تسنیم
نظرات بینندگان