کد خبر: ۱۵۹۴۲۵
تاریخ انتشار: ۱۰:۰۸ - ۰۷ خرداد ۱۴۰۲
رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی خبر داد:

مشاورین املاک رتبه‌بندی می‌شوند

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ، گفت: هفته گذشته سامانه معاملات مسکن راه‌اندازی شد و در اولین فاز آن، ثبت اجاره نامه‌ها رایگان برای موجر و مستاجر شد تا قدری از نقش مشاوران املاک در بازار اجاره کاسته شود.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری «شیرازه»،آنگونه که محمدرضا رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفته، بر اساس طرح ساماندهی بازار اجاره‌بهای مسکن، مشاورین املاک رتبه‌بندی خواهد شد و حق‌الزحمه مشاورین املاک در هر منطقه‌ای بر اساس میزان معاملات و وضعیت منطقه تعیین خواهد شد. 

رضایی کوچی درباره اهداف طرح ساماندهی بازار اجاره‌ب‌های مسکن، با بیان اینکه یکی از اهداف این طرح ساماندهی مشاوران املاک است، بیان کرد: تاکنون مشاوران املاک هیچ‌گونه ساماندهی نشده‌اند و هیچ تعرفه معینی نیز برای آنها مشخص نیست. در این طرح ما دولت را مکلف کردیم تا آئین‌نامه‌ای تدوین کرده و در آن حق‌الزحمه مشاوران املاک را مشخص کند، این تعرفه بر اساس تعداد قراردادهایی که منعقد می‌شود و وضعیت منطقه به صورت پلکانی - نزولی تعیین خواهد شد.

به عبارت دیگر هرچه تعداد قرارداد بیشتر می‌شود، تعرفه کمتر خواهد شد.

وی اظهار کرد: با این طرح مشاوران املاک رتبه‌بندی خواهند شد و در سامانه قرار خواهند گرفت. هر املاکی بر اساس عملکرد و رضایتی که دستگاه‌های اجرایی از آن دارند رتبه‌بندی خواهد شد و این رتبه در اختیار عموم قرار خواهد گرفت. اکنون هرچه قیمت مسکن بالاتر می‌رود یک درصدی از آن در اختیار املاکی قرار می‌گیرد و خیلی‌ها تلاش می‌کنند تا قیمت مسکن بالاتر رفته تا تعرفه بیشتری بگیرند.

نماینده مردم جهرم تصریح کرد: از سوی دیگر بر اساس این طرح ما دستگاه‌های اجرایی را مکلف کردیم که هرگونه اطلاعاتی را راجع به املاک در آن سامانه ثبت املاک و مستغلات قرار دهند از جمله اینکه یک خانه با چه قیمتی معامله شده است.

مشاورین املاک رتبه‌بندی می‌شوند

این نماینده مجلس تصریح کرد: همه دستگاه‌های مرتبط از نیروی انتظامی گرفته تا دستگاه قضایی باید اطلاعات خود را در خصوص املاک در سامانه قرار دهند تا ما به اطلاعات جامعی در حوزه املاک دست پیدا کنیم. 

رئیس کمیسیون عمران مجلس تاکید کرد: در این طرح، بحث کشف قیمت نیز در نظر گرفته شده است؛ تعیین کردیم که یک کشف قیمتی بر اساس کیفیت بنا، ساخت بنا و دسترسی انجام شود تا در هر منطقه‌ای به یک قیمت معینی رسیده و بر اساس آن اجاره‌بها و قیمت مسکن را تعیین کنیم. اکنون چون فصل تابستان است و حوزه اجاره‌بها نیز قانون مشخصی ندارد، مجلس برای اولین‌بار این گام را برداشته تا در حوزه اجاره‌بها یک قانون بنویسد.رضایی افزود: تاکنون بانک‌ها در ارایه تسهیلات ودیعه مسکن همکاری لازم را نداشتند و این خلأ وجود داشت، بنابراین ما در این طرح بانک مرکزی را مکلف کردیم که بانک‌ها را مکلف کند تا تسهیلات ودیعه مسکن را در اختیار مردم قرار دهد و این یک تکلیف بر عهده بانک مرکزی است.

 
انتهای پیام/

نظرات بینندگان