کد خبر: ۱۵۹۴۶۰
تاریخ انتشار: ۱۷:۳۵ - ۰۹ خرداد ۱۴۰۲

نی‌ریز قطب تولید آنغوزه تلخ کشور

مدیر جهاد کشاورزی نی‌ریز، گفت: این شهرستان با سطح ۱۰۰ هزار هکتاری آنغوزه در عرصه‌های منابع طبیعی از دیرباز قطب تولید آنغوزه تلخ کشور و رویشگاه این گیاه به صورت خودرو بوده است.
به گزارش خبرنگار گروه شهرستان‌ها پایگاه تحلیلی خبری «شیرازه»، علیرضا بصیری مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نی‌ریز گفت:در حال حاضر افزون بر یک‌هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی این شهرستان به کشت آنغوزه دیم اختصاص یافته که نزدیک به ۳۰۰ هکتار آن مثمر است.

 بصیری تصریح کرد: هر غده آنغوزه در طول برداشت به‌طور متوسط ۱۸ مرتبه به‌صورت عرضی برش می‌خورد و در مجموع ۸۰ تا ۱۵۰ گرم شیرابه از آن به‌دست می‌آید و پیش‌بینی می‌شود امسال حدود ۱۲۰ تن صمغ آنغوزه برداشت شود که علاوه بر مصارف داخلی به کشور‌هایی همچون چین و هندوستان صادر می‌شود.

وی بیان کرد: دوره باردهی این گیاه هر ۵ تا ۷ سال یک‌بار است؛ از این‌رو برای افزایش بهره‎وری و کاهش هزینه‌ها، می‌توان اقدام به کاشت نشاء آنغوزه کرد که با این روش دوره باردهی ۲ سال کاهش یافته و سودآوری بیشتری را در پی خواهد داشت.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نی‌ریز اضافه کرد: برداشت آنغوزه تلخ از اوایل خردادماه در این شهرستان آغاز شده‌است و تا اواخر شهریورماه ادامه دارد.

نی‌ریز قطب تولید آنغوزه تلخ کشور

این گونه نادر گیاهی بوته‌ای بزرگ، علفی و چند ساله است که ساقه نسبتاً محکم و ضخیم با سطحی خشن دارد؛ ارتفاع آن گاهی به ۲.۵ متر و طول برگ‌های بزرگ و ضخیم آن تا ۶۰ سانتی‌متر می‌رسد.

رویشگاه این گیاه در ایران، افغانستان، تاجیکستان، قزاقستان و ازبکستان است؛ شیرابه آن مصارف دارویی، صنعتی و خانگی دارد. گل‌های این گیاه زرد رنگ و به صورت گل آذین چتری در انتهای ساقه قرار می‌گیرند.

رنگ میوه‌های این گیاه، قهوه‌ای تیره است، از ریشه یا قاعده ساقه این گیاه بر اثر تیغ زدن ماده‌ای به نام اولئوگم رزین به دست می‌آید که به آنغوزه مشهور و شیرابه آن به عنوان ماده‌ای خلط آور، ضدنفخ و اسپاسم روده‌ای مورد توجه بوده است.

انتهای پیام/

نظرات بینندگان