کد خبر: ۱۵۹۴۷۶
تاریخ انتشار: ۱۴:۴۳ - ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
یک مسئول در علوم پزشکی شیراز اعلام کرد:

فوت یک بیمار مبتلا به تب "کریمه کنگو" در فارس

معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: امسال دو مورد مشکوک ابتلا به تب کریمه کنگو در فارس شناسایی شده بود که یک مورد آن قطعی شد و متاسفانه جان خود را از دست داد.
به گزارش خبرنگار گروه سلامت پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، محمدرضا کریمی معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز اظهار کرد: تب کریمه کنگو، بیماری مشترک بین انسان و دام و در رسته بیماری‌های خون‌ریزی دهنده با عامل ویروسی است که متاسفانه درمان قطعی هم ندارد.

وی به راه‌های انتقال این بیماری به انسان از طریق حیوانات همانند دام‌ها اشاره و عنوان کرد: سر و کار داشتن با دام و محصولات دامی، شایع‌ترین راه انتقال این بیماری است.

فوت یک بیمار مبتلا به تب

کریمی همچنین با بیان اینکه دامداران و قصاب‌ها بیشترین تعداد مبتلایان به تب کریمه کنگو را به خود اختصاص داده‌اند، تصریح کرد: یکی از نگرانی‌های ما زمانی است که خانواده‌ها خود به سمت ذبح دام به صورت مستقیم می‌روند. در ایام عید قربان با شیوع بیشتر این بیماری مواجه می‌شویم.

معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز به شهروندان توصیه کرد که گوشت و دام قربانی را از مراکزی که مورد نظارت سازمان دامپزشکی است و یا مکان‌هایی که شهرداری با هماهنگی دامپزشکی راه‌اندازی کرده، تهیه کنند.

وی ادامه داد؛ متاسفانه برخی افراد از مکان‌هایی که معتبر نیستند، اقدام به خرید گوشت می‌کنند و این موجب خطر است. یکی از فرآیندهایی که می‌تواند از ابتلا به تب کریمه کنگر پیشگیری کند این است که گوشت پس از ذبح دام به مدت ٢٤ ساعت در یخچال نگهداری و سپس به بازار عرضه شود که مراکز و کشتارگاه‌های تحت نظارت دامپزشکی این مهم را عایت می‌کنند.

معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز خاطرنشان کرد: در اطراف شهر شیراز قصابی‌های غیرمعتبری فعالیت می‌کنند که خارج از نظارت دامپزشکی، گوشت عرضه می‌کنند که هم برای خود قصاب خطرناک است و هم برای شهروندان.

کریمی با بیان اینکه سالانه تعدادی از شهروندان استان فارس به بیماری تب کریمه کنگو مبتلا می‌شوند به گونه‌ای که در سال گذشته ٢٥ نفر پس از ارسال نمونه به تهران به طور قطعی ابتلای آنها ثابت شد، گفت: امسال نیز دو مورد محتمل داشتیم که یک مورد آن قطعی شد.این خانم در مناطق روستایی با دام سر و کار داشت و متاسفانه جان خود را از دست داد.

انتهای پیام/

نظرات بینندگان