کد خبر: ۱۵۹۵۷۵
تاریخ انتشار: ۱۲:۲۱ - ۱۷ خرداد ۱۴۰۲
اطلاعیه استانداری فارس؛

استفاده از اماکن تاریخی در هیچ جای دنیا محل التقاط فرهنگی نمی‌شود

اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری فارس در اطلاعیه‌ای با اشاره به مباحث اخیر پیش آمده در حافظیه شیراز اعلام کرد: استفاده از محیط زیبای اماکن تاریخی و بهره‌مندی از آثار آن در همه جای دنیا اصول مشخصی دارد و هیچگاه این محل‌ها، محل التقاط فرهنگی نمی‌شود و وظیفه متولی و حاکمیت حفظ شرایط مناسب و عمل به مقررات کشور است.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری شیرازه،از پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری با توجه به مباحث پیش آمده در خصوص مسئله حافظیه شیراز در راستای تنویر افکار عمومی و رفع شبهات اطلاعیه‌ای منتشر کرد.

در این اطلاعیه آمده است:

شیراز دارالعلم فارس و مهد تمدن کهن ایرانی و پایتخت بزرگ ایران در دوره‌های مختلف تاریخی، دارای فرهنگی اصیل، مردمانی نجیب و سومین حرم اهل بیت علیهم‌السلام در ایران اسلامی است که ضرورت دارد وجوه مختلف تمدنی، تاریخی، مذهبی و فرهنگی این شهر و استان حفظ و مورد احترام میهمانان قرار گیرد و مسئولان در حفظ و تکریم شئون استان اهتمام داشته باشند.

در ادامه این اطلاعیه بیان شده است:

 فیلم منتشر شده نه منطبق با فرهنگ اصیل ایرانی ـ اسلامی ما بود و نه در شرایط کنونی جامعه امری عادی بود. تلاش هنجارشکنان برای تغییر فضای دل‌انگیز، عرفانی و آرام حافظیه که در مناسبت‌های ملی و مذهبی پذیرای اقشار مختلف مردم با هر فکر و عقیده‌ای در کنار هم است، بر کسی پوشیده نیست و تمرکز رسانه‌های بیگانه و حرکت‌های مختلف برخی افراد معلوم‌الحال؛ حوادث قبح شکنی و عفت‌زدایی جریان جشن‌های ۲هزار و ۵۰۰ ساله و تکرار جهت زمینه‌سازی آن را به ذهن متبادر می‌سازد.

روابط عمومی استانداری فارس در ادامه اعلام کرده است: همواره امنیت روحی ـ روانی و اخلاقی و توجه به شرایط فرهنگی هر منطقه و بوم گردشگری، عامل جذب توریست و گردشگر می‌باشد؛ لذا انتظار ایجاد فضایی منضبط، امن، آرام و فرهنگی ضرورتی است که مورد مطالبه اکثریت مراجعین به حافظیه و دیگر اماکن تاریخی است. استفاده از محیط زیبای اماکن تاریخی و بهره‌مندی از آثار آن در همه جای دنیا اصول مشخصی دارد و هیچ‌گاه این محل‌ها، محل التقاط فرهنگی نمی‌شود و وظیفه متولی و حاکمیت حفظ شرایط مناسب و عمل به مقررات کشور است.

استفاده از اماکن تاریخی در هیچ جای دنیا محل التقاط فرهنگی نمی‌شود

در بخش دیگری از این اطلاعیه آمده است:

در کشور جمهوری اسلامی دستگاه قضایی دارای استقلال در تصمیم و اجرای حکم است و بر همگان تمکین از احکام قضایی فرض است؛ در ماجرای حافظیه اصرار مدیریت ارشد استان عدم بازداشت مدیرکل محترم میراث فرهنگی و گردشگری فارس و حفظ حرمت ایشان بود که مورد قبول دستگاه محترم قضایی نیز قرار گرفت و هر صاحب کمترین اطلاعی از قوانین کشور می‌داند که اصولاً قوه مجریه و مدیریت اجرایی ارشد استان نمی‌تواند حکم بازداشت احدی یا ممنوع‌الکار شدن فردی را صادر کند.

در ادامه این اطلاعیه آورده شده، ساعاتی پس از آغاز تحقیقات در مورد حواشی موضوع حافظیه، برخی رسانه‌ها اخباری مبنی بر دستگیری مدیرکل میراث فرهنگی استان را منتشر ساختند که این برخلاف واقعیت بود. استاندار فارس در مصاحبه‌ای تنها خبر رسیدگی قضایی به پرونده و متن ابلاغیه قضایی را به عنوان روایت اول، اعلام نمود تا امکان سوءاستفاده و خبرسازی‌های دیگری که سناریوپردازان، آن را آغاز نموده بودند، فراهم نگردد.

روابط عمومی استانداری فارس در ادامه بیان کرده است: اگرچه عملکرد اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس و سایردستگاه‌ها همواره تحت نظارت و ارزیابی استانداری و دستگاه‌های حاکمیتی است و با هرگونه اختلال یا کم‌کاری و قصور و تقصیر به صورت قانونی برخورد می‌شود؛ اما شیوه عملکرد تیم مدیریتی استان، حفظ حرمت افراد، توجه به سوابق و عملکرد قبل و حاضر و حمایت از مدیران توانمند و کوشاست و در این گونه موارد، هیچ نوع رفتار خلاف شرع و اخلاق اسلامی انجام نمی‌گیرد.

در بخش دیگری از این اطلاعیه گفته شده است: لازم است علاقه‌مندان و اصحاب محترم رسانه که همواره آبادانی و آرامش استان، آرمان آنان است، با روایت دقیق و منصفانه حوادث و تحقیق در مورد مسائل مطرح شده؛ اطلاعات خود را از منابع اصلی و رسمی دریافت نمایند تا ضمن قرار گرفتن در جریان صحیح و دقیق اطلاعات، با نگاه منصفانه و نقادانه خود عامل پیشرفت استان باشند.

در بخش پایانی این اطلاعیه آمده است: همگان اطمینان داشته باشند مدیریت استان فارس به تأسی از فرمایش رهبر حکیم انقلاب اسلامی خود را متعهد به رفع مشکلات اقتصادی استان می‌داند و تلاش در جهت توسعه و آبادانی و اشتغال را اولویت اصلی خود قرار داده است. همچنین دفاع از امنیت اعتقادی و اخلاقی جامعه مسلمان ایرانی نیز از وظائف غیر قابل انکار خود قلمداد می‌نماید.

انتهای پیام/
برچسب ها: شیرازه ، فارس ، شیراز
نظرات بینندگان