کد خبر: ۱۵۹۶۵۶
تاریخ انتشار: ۱۱:۴۰ - ۲۳ خرداد ۱۴۰۲

جزئیات آزاد‌سازی پول‌های بلوکه شده ایران

رئیس اتاق مشترک ایران و عراق گفت: با آزاد‌سازی پول‌های بلوکه شده و تسهیلات صندوق بین‌المللی پول، پیش‌بینی می‌شود عرضه ارز در مقابل تقاضا بیشتر شود و با رویکرد دیپلماسی اقتصادی که ایران در پیش گرفته است، آتیه خوبی در حوزه اقتصاد و درآمدهای ارزی خواهیم داشت.
به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی پایگاه تحلیلی خبری شیرازه،یحیی آل اسحاق رئیس اتاق مشترک ایران و عراق درباره آخرین وضعیت آزادسازی پول‌های بلوکه شده کشورمان، اظهار داشت: حدود 10 میلیارد تومان از پول‌های بلوکه‌شده ما در کشور عراق بلوکه بود که از این مقدار 2.7 میلیارد دلار آزاد شد.

 وی اظهار کرد: باتوجه‌به صادرات گاز و برق ایران به عراق، معمولاً میزان پول‌های بلوکه شده ایران نزد عراق تغییر می‌کند؛ اما به طور متوسط معمولاً همان مقدار 10 میلیارد دلار نزد این کشور بلوکه است.

آل اسحاق افزود: دررابطه‌با آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران از کره جنوبی نیز مذاکراتی انجام شده است و به‌زودی بخشی از این پول‌ها نیز آزاد می‌شود.

 رئیس اتاق مشترک ایران و عراق بیان کرد: به‌غیراز مقادیر عنوان شده، 4 میلیارد دلار از پول‌های ایران نزد سایر کشورها بلوکه است.

 وی با اشاره به انجام توافقاتی برای برداشت 6.7 تسهیلات از صندوق بین‌المللی پول، اظهار داشت: با آزادسازی پول‌های بلوکه شده و تسهیلات صندوق بین‌المللی پول، پیش‌بینی می‌شود عرضه ارز در مقابل تقاضا بیشتر شود.

 رئیس اتاق مشترک ایران و عراق افزود: در مجموع با اتفاقات صورت‌گرفته و رویکرد دیپلماسی اقتصادی که ایران در پیش گرفته است، پیش‌بینی می‌شود آتیه خوبی در حوزه اقتصاد و درآمدهای ارزی داشته باشیم.

 وی افزود: با اقدامات انجام شده در حوزه تجارت خارجی نیز درآمدهای کشور افزایش خواهد یافت و درآمدهای غیرنفتی بیشتر می‌شود و با شرایط بهتری نفت کشورمان به فروش رود.

 آل اسحاق گفت: بنابراین در مجموع اتفاقات صورت‌گرفته پیش‌بینی می‌شود آتیه خوبی در حوزه اقتصاد و درآمدهای ارزی داشته باشیم.

 * ایران به‌زودی عضو بریکس می‌شود.

 رئیس اتاق مشترک ایران و عراق با بیان اینکه به‌زودی ایران عضو بریکس می‌شود، گفت: آثار مثبت دیپلماسی همه‌جانبه‌ای که جمهوری اسلامی ایران در حوزه اقتصادی شروع کرده در حال نمایان‌شدن است.

 وی اظهار کرد: ایران و عربستان مذاکراتی را انجام دادند که در نتیجه آن سفارتخانه‌ها و کنسولگری دو کشور باز شد و با کشورهای همسایه نیز تعاملاتی آغاز شده است.

 آل اسحاق افزود: باتوجه‌به سیاست‌های وزارت اقتصاد، سیاست‌های پولی و ارزی و مجموعه همدلی که بین تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران در کشور وجود دارد، فضای امید در کشور ایجاد شده و لذا آن فضای روانی که در انتظار افزایش نرخ ارز و دلار بود در حال فروکش‌کردن است.

 بعد از خروج آمریکا از برجام بخشی از پول‌های صادرات گاز و نفت ایران که حدود 21 میلیارد دلار است در کشورهای مختلف از جمله عراق بلوکه شد که با روی کار آمدن دولت سیزدهم، وصول مطالبات نفتی و گازی در کنار افزایش صادرات نفت و گاز موردتوجه قرار گرفته است.

انتهای پیام/
برچسب ها: شیرازه ، فارس ، شیراز
نظرات بینندگان