کد خبر: ۱۵۹۶۷۵
تاریخ انتشار: ۱۱:۵۸ - ۲۴ خرداد ۱۴۰۲
معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استانداری فارس:

ساعت بازدید از آرامگاه حافظ افزایش یافت

معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استانداری فارس گفت: با رایزنی‌های انجام شده و موافقت استاندار، ساعت بازدید از حافظیه تا ساعت ۲۳ افزایش یافت.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، محمد فرخ‌زاده معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استانداری فارس، اظهارکرد: این افزایش ساعت بازدید از آرامگاه حافظ ساعتی پیش به اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس ابلاغ شده و از امشب اعمال می‌شود.

وی افزود: ساعت بازدید از حافظیه از نیمه خردادماه بر اساس اظهار اداره کل میراث‌فرهنگی درباره نداشتن امکانات لازم در تأمین دوربین‌های حفاظتی، روشنایی و نیروی انسانی برای تأمین امنیت این مکان فرهنگی، با مصوبه شورای تأمین شهرستان شیراز به ساعت ۱۹ محدود شده بود.

معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استانداری فارس بیان کرد: حافظیه از پربازدیدترین مکان گردشگری کشور است و روزانه بسیاری از افراد از جای‌جای ایران و از سه‌ هزار کیلومتر آن‌سوتر به شیراز سفر می‌کنند تا از این مکان و دیگر اماکن فرهنگی این شهر بازدید کنند.

فرخ زاده افزود: باتوجه‌به گرمای هوا در طول روز، بسیاری از گردشگران ترجیح می‌دهند برای بهره‌بردن از هوای خنک شبانه و نورپردازی و زیبایی‌های گردشگری شب، از این ساعات برای حضور در اماکن فرهنگی استفاده کنند.

وی ادامه داد: کاهش زمان بازدید و بسته‌شدن درب حافظیه در ساعت ۱۸:۳۰ سبب می‌شود تا گردشگران از این فرصت محروم شوند.

معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استانداری فارس گفت: علاوه بر این در اطراف حافظیه کسبه فراوانی مشغول فعالیت هستند که کاهش زمان بازدید گردشگران شغل و درآمد آن‌ها را با چالش مواجه می‌کند.

فرخ زاده افزود: همچنین در زمان حاضر ۱۵۰ نفر در حافظیه شاغل هستند که با محدود شدن ساعات بازدید فعالیت آن‌ها به یک نوبت کاهش می‌یابد و در عمل تنها ۷۵ نفر آن‌ها قادر به فعالیت هستند.

وی بیان کرد: اینکه امروز دستگاهی اعلام کند که در انجام مأموریت‌های ذاتی خود موفق نیست، نباید دلیلی برای کاهش زمان استفاده مردم از اماکن فرهنگی شود، بلکه این دستگاه باید با پیگیری نیازهای خود از وزارتخانه مربوطه این کمبودها را رفع کند و وجود اشکال در این ساختار نباید دلیلی برای پایان آوردن رنکینگ گردشگری شیراز شود.

فرخ زاده یادآور شد: حافظیه در نوروز میزبان ۱.۵ میلیون گردشگر در ایام نوروز بوده و از مجموعه‌های شاخص گردشگری فارس و کشور به شمار می‌رود، بنابراین رفع نیازهای آن مطالبه مردم فارس از وزارت میراث‌فرهنگی است و این وزارتخانه باید اهتمام ویژه‌ای به پربیننده‌ترین مرکز گردشگری کشور داشته باشد.

بازگشت حافظیه به شبانه‌های شیراز/ ساعت بازدید از آرامگاه حافظ افزایش یافت

معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استانداری فارس گفت: دید ما به دیگر اماکن فرهنگی شیراز مانند باغ‌های جهان‌نما، ارم و دلگشا هم همین است و باید تا زمان که گردشگر نیاز دارد این مکان‌ها برای غنابخشی به اوقات فراغت و آشنایی با دانش فرهنگ و تمدن کشور در اختیار آن‌ها گذاشته شود.

وی هشدار داد: عده‌ای به‌صورت سازمان‌یافته وارد این اماکن شده و دست به هنجارشکنی می‌زنند که سبب دریغ‌شدن خیری بزرگی از همه می‌شود و مردم باید در قبال این رفتارها هوشیار باشند.

فرخ زاده بیان کرد: امروز محیط حافظیه نیاز به برپایی رویدادهای مختلف دارد؛ مانند روایتگری زندگی حافظ، شعرخوانی، خوشنویسی و تفسیر غزلیات وی دارد تا بازدیدکنندگان تنها با آرامگاه مواجه نشوند؛ بلکه شاهد یک رویکرد فرهنگی متفاوت باشند.

وی گفت: این رویدادها می‌تواند به غنابخشی مسائل فرهنگی کمک کند و تجربه نشان داده هر جا که دانش و آگاهی ایجاد شده بسیاری از این ناآگاهی‌ها از محیط رخت بربسته است.


انتهای پیام/
برچسب ها: شیراز ، فارس ، فرخ زاده
نظرات بینندگان