کد خبر: ۱۵۹۷۰۵
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۳:۲۱ - ۲۷ خرداد ۱۴۰۲

مدیریت شهری به دنبال مبارزه با سالک در شیراز است

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعلام کرد که محله سنگ سیاه به‌عنوان یکی از نقاط جذاب گردشگری منطقه تاریخی فرهنگی شیراز، بیشترین آمار مبتلایان به سالک در این کلان‌شهر و استان فارس را دارد.
به گزارش خبرنگار گروه سلامت پایگاه تحلیلی خبری شیرازه، به دنبال انعکاس اخبار و گزارش‌هایی پیرامون افزایش موارد ابتلا به بیماری سالک (لیشمانیوز) در شیراز و فارس،  عباس رضائیان‌زاده، معاون بهداشت علوم پزشکی شیراز صبح شنبه ٢٧ خرداد در یک کنفرانس خبری به تشریح وضعیت شیوع، بروز و.... این بیماری پرداخت.

 رضائیان‌زاده ضمن ارائه توضیحاتی در مورد عامل و نحوه انتقال سالک، گفت: سالک یک بیماری انگلی است که از طریق گزش انسان توسط پشه خاکی منتقل می‌شود و ارتباط مستقیم با زیرساخت‌ها و وضعیت بهداشت محیط دارد.

وی با یادآوری اینکه در مناطق فاقد زیرساخت و الزامات بهداشت محیط، سالک شیوع بیشتری دارد، افزود: معمولاً بیشترین موارد ابتلا، مربوط به فصل گرم سال است و ارتباط منطقی بین تعداد جمعیت پشه خاکی، در معرض گزش قرارگرفتن انسان و مشکلات زیست‌محیطی در مناطق مسکونی دارد.

 رضائیان‌زاده درعین‌حال گفت: باتوجه‌به اینکه زمان بروز علائم بیماری بین ۳ تا ۴ ماه بعد از گزش فرد توسط پشه خاکی طول می‌کشد، عمده موارد ابتلا در فصول پائیز و زمستان مشهود می‌شود.

 معاون دانشگاه علوم پزشکی شیرازگفت:استان‌های فارس و اصفهان همواره کانون سالک در کشور به شمار می‌رفته‌اند به‌طوری‌که در فارس سالانه بین ٢ تا ٤ هزار مورد ابتلا به سالک ثبت می‌شود.

 رضاییان‌زاده با بیان اینکه بیماری سالک همیشه وجود داشته و دارو یا واکسن برای پیشگیری از این بیماری نیست، گفت: سال گذشته یک کار تحقیقاتی توسط علوم پزشکی شیراز انجام و مشخص شد که عمده موارد سالک در فارس، از نوع شهری (زخم خشک) است، هم‌زمان کارآموزش پرسنل و بیماریابی شروع شده است.

 معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با اشاره به اینکه جوندگان و سگ‌ها از مخازن بیماری سالک محسوب می‌شوند، خاطرنشان کرد که مخزن سالک شهری یا خشک، سگ است و افزایش جمعیت سگ ولگرد، می‌تواند اثرگذار باشد.

 رضاییان‌زاده، استفاده از دستگاه کرایوتراپی و سوزن را درمان سالم ذکر و عنوان کرد: هزینه درمان هر بیمار مبتلا به سالک، اگر نیاز به بستری نداشته باشد، ٤٢٠ دلار است، اما بیماریابی و درمان کاملاً رایگان انجام می‌شود.

وی ادامه داد: با بیماریابی و ارجاع آنها به مراکز جامع خدمات سلامت، افرادی که نیاز به بستری و زخم گسترده داشتند با بیمارستان شهید فقیهی هماهنگ و بستری شدند.

 معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز البته اعتقاد دارد که یکی از دلایل افزایش تعداد مبتلایان سالک در فارس، اجرای طرح بیماریابی فعال بوده است، گفت: فرایند بیماریابی فعال در فارس تا پایان امسال متوقف نمی‌شود و اعتقاد داریم که با شناسایی بیماران، شاهد کاهش تعداد مبتلایان جدید خواهیم بود.

 رضائیان‌زاده با یادآوری اینکه محله سنگ سیاه واقع در بافت تاریخی شیراز، بیشترین موارد ابتلا به سالک در فارس را داشته، از شناسایی ۱۸۰۱ مورد ابتلا به سالک در زمستان سال گذشته خبر داد و گفت: در سه‌ماهه اول امسال افزایش ۵ درصدی موارد ابتلا را شاهد بودیم.

 انتهای پیام/
منبع: ایسنا
برچسب ها: شیرازه ، فارس ، شیراز
نظرات بینندگان
نظرات بینندگان
محمد
Iran (Islamic Republic of)
شنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۲
0
متاسفانه با وجود شیوع سالک در شیراز اقدامات بهداشتی شهرداری بیشتر که نشده هیچ کمتر هم شده
شهردار و شهرداران مناطق شیراز باید بخشی از وقتشان را به نظارت میدانی در شهر اختصاص دهند