کد خبر: ۱۵۹۷۰۶
تاریخ انتشار: ۱۴:۰۰ - ۲۷ خرداد ۱۴۰۲
رئیس جهاددانشگاهی فارس:

بهره‌مندی از ظرفیت‌های جهاددانشگاهی مدنظر باشد

رئیس جهاددانشگاهی فارس گفت: برای توسعه نیاز است از تمام ظرفیت‌های جهاددانشگاهی در تمام نقاط کشور استفاده بهینه شود.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، امیرحسین استقلال، رئیس جهاددانشگاهی فارس،در نشست خبری با خبرنگاران در شیراز گفت: جهاددانشگاهی یکی از نهادهایی است که همواره در بحث توسعه و پیشرفت کشور در مباحث علمی پیشتاز بوده است.

وی با بیان اینکه جهاددانشگاهی با احصای نیازهای علمی جامعه پروژه‌های دانش‌بنیان برای خود تعریف کرده و آن‌ها را به سرانجام می‌رساند، گفت: این نهاد دارای ابعاد مختلف علمی، پژوهشی، فرهنگی، اجتماعی و... است که برای توسعه کشور نیاز است از تمام ظرفیت‌های جهاددانشگاهی در تمام نقاط کشور استفاده بهینه شود.

استقلال به فعالیت شرکت بن‌یاخته‌های رویان ذیل این نهاد اشاره کرد و گفت: امروز بیش از ١٥ سال است که شرکت بن یاخته‌های رویان کار جمع‌آوری نمونه‌های بندخون ناف را که خدمت ارزشمندی به مردم است، برعهده دارد.

رئیس جهاددانشگاهی فارس ادامه داد: وقتی نمونه‌ای از خون بندناف یکی از اعضای خانواده ذخیره می‌شود یک اطمینان و آرامش در خانواده ایجاد می‌شود که اگر روزی مشکلی برای یکی از اعضا به بحاظ سلامتی ایجاد شد، این امکان وجود داشته باشد که با تحقیقات انجام شده حوزه ژنتیک و سلول درمانی با فرایندهای بخش سلول درمانی، درمان انجام شود، لذا افتخاری است برای ما که بتوانیم این خدمت را تا دور دست ترین نقاط استان ارائه کنیم.

رئیس جهاددانشگاهی فارس گفت: از ابتدای راه‌اندازی بانک بندخون ناف در فارس تا پایان سال گذشته که بیش از ١٥ می‌گذرد، بیش از ۱۶ هزار نمونه را ذخیره کردیم و امید است امسال نیز نزدیک به ٢٠٠٠ نمونه برسد.

بهره‌مندی از ظرفیت‌های جهاددانشگاهی در تمام ابعاد مدنظر باشد
وی بیان کرد: جمع‌آوری خون بندناف خدمتی‌ است که بسیاری از کشورها از آن محروم هستند اما خوشبختانه این خدمت از همان ابتدا در فارس در دستور کار قرار گرفت و اکنون هم نیاز است رسانه‌ها با توجه به گسترش بیماری‌های سرطانی و اپیدمی، نسبت به ترویج و تبیین جمع‌آوری نمونه‌های خون بندناف نوزادان اقدام کنند.

انجام ۶۵ پیوند سلول‌های خون بندناف در کشور
معصومه نوری، مدیر تحقیقات شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان نیز در این نشست از انجام بیش از ۶۵ پیوند در زمینه استفاده از سلول‌های خون بندناف در کشور خبر داد و گفت: برای کسانی که در بستگان خود افراد دارای بیماری‌های خونی و نقص ایمنی دارند، خون بند ناف ذخیره می‌شود.

وی به همه والدین توصیه کرد که به عنوان بیمه‌ برای سلامتی در این خصوص اقدام کنند، چرا که با توجه به توسعه تحقیقات در حوزه سلول درمانی، در آینده می‌تواند بر کیفیت و درمان زندگی بیماران تأثیر قابل توجهی بگذارد.

مدیر تحقیقات شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان ادامه داد: بانک خدمت‌رسانی در حوزه ذخیره‌سازی خون بندناف یک خدمتی است که همگام با کشورهای پیشرفته، امروز در ایران و برای هموطنان فراهم شده که هم افتخار است و هم یک امنیت روانی به ویژه برای خانواده‌های دارای بیماران خونی ایجاد می‌کند.

نوری با اشاره به فعالیت بیش از ١٥ ساله شرکت بن یاخته‌های رویان در کشور بیان کرد: طی این بازه زمانی به عنوان اولین و بزرگترین بانک خون خاورمیانه بیش از ١٨٠ هزار نمونه خون بندناف تاکنون ذخیره شده است.

وی یادآور شد: در کنار بیماری‌های خونی و بیماری‌های نقص ایمنی که تقریبا پیوند خون بندناف به عنوان یکی از درمان‌های رایج و استاندارد ارائه می‌شود، با توجه به تحقیقات گسترده و سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در حوزه تحقیقات، استفاده از سلول درمانی در شاخه‌ای از پزشکی بازساختی شکل گرفته و می‌توانیم این نوید را بدهیم و این انتظار را داشته باشیم که در سال‌های پیش رو، خون بندناف به عنوان منبع غنی از سلول‌های موثر در درمان بیماری‌ها استفاده شود و در همین راستا بخش تحقیقات شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان با استراتژی افزایش خدمات و محصولاتی که اغلب آنها دانش بنیان است، رویکرد تحقیقاتی خود را تنظیم کرده است.

مدیر تحقیقات شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان همچنین فراهم کردن خدمات مرتبط با خون بندناف و ضمائم زایمانی را یکی از مهمترین بخش تحقیقات شرکت متبوع ذکر کرد و افزود: ماحصل یکی از تحقیقات چند ساله ما در آینده‌ای نه چندان دور احتمالا به سبد محصولاتمان اضافه خواهد شد که شامل ذخیره سازی بافت بندناف خواهد بود.

نوری ادامه داد: خون بندناف به عنوان منبع غنی از سلول‌های بنیادی خون ساز ذخیره می‌شود، علی‌رغم اینکه در آینده احتمالا به عنوان ماده اولیه سلول درمانی به ویژه در بیماری‌های اتوایمیون استفاده خواهد شد. بر اساس پروتکل‌هایی که در دیتاهای علمی وجود دارد ما هم تحقیقاتمان را جهت مند کرده‌ایم و برنامه پیش‌رو این است که در حوزه خدمات جدید مبتنی بر فعالیت‌های اصلی بانک خون بند ناف مثل ذخیره سازی خون بند ناف، خدمت رسانی در بخش ذخیره سازی بافت بند ناف را هم را آغاز کنیم.

وی یادآور شد: در سال‌های گذشته خون بندناف به عنوان منبع غنی از سلول‌های بنیادی خون ساز در درمان بیماری‌های خونی مورد استفاده قرار گرفته اما در بافت بند ناف هم با توجه به پیشرفت‌های اخیر سلول درمانی در سراسر دنیا، ذخیره سازی آن به عنوان یک خدمت جدید انجام می‌شود.

مدیر تحقیقات شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان گفت: بافت بندناف، سلول‌های مزانشیمی را در بر می‌گیرد که در شمار سلول‌هایی محسوب می‌شوند که سرمایه گذاری‌های تحقیقاتی بر روی آنها شکل گرفته و هم اینکه امیدواریم بخش اعظمی از سلول درمانی به واسطه این سلول‌ها در آینده رخ دهد.

نوری تصریح کرد: ما هم همانند کشورهای پیشرفته به دنبال این هدف هستیم که براساس تحقیقات، امکان ذخیره سازی خون بند ناف هم برای متقاضیان این خدمت فراهم کنیم. همچنین علاوه بر خدماتی که در راستای تحقیقات شرکت انجام می‌شود در تلاشیم تا اولین و بزرگترین پالایشگاه محصولات زایمانی در ایران راه‌اندازی کنیم.

وی ادامه داد: در این حوزه سرم خون بندناف را با سطح تحقیقات تهیه کردیم که بیشتر در آزمایشگاه‌های کشت سلول مورد استفاده قرار می‌گیرد.در کنار آن تحقیقات PRP خون بندناف را آغاز کرده‌ایم. همچنین عصاره‌های بافتی در حوزه‌های تحقیقاتی و بالینی نیز به زودی به سبد محصولاتمان اضافه خواهد شد.

مدیر تحقیقات شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان اضافه کرد: برای برخی از محصولات کارآزمایی‌های بالینی تعریف کرده‌ایم و در این حوزه تحقیقات را در مطالعات انسانی هم پیش گرفته‌ایم که بعضی از آنها از جمله مطالعه بررسی تاثیر سلول‌های مزانشیمی مشتق از بافت بندناف و هم سلول‌های بنیادی خون بندناف در درمان فلج مغزی کودکان در فاز یک و دو به اتمام رسیده است.این مطالعه با همکاری مرکز طبی کودکان و ستاد توسعه سلول‌های بنیادی انجام شده است.

ذخیره‌سازی خون محیطی
نوری اظهار کرد: خدمت دیگر بانک خون بندناف در حوزه ذخیره سازی خون محیطی است که امکان انجماد و انجمادزدایی و فراهم کردن نمونه‌های خون محیطی برای بیماران مبتلا به سرطان در بانک خون بندناف ایجاد شده است و در این حوزه همکاری نزدیکی با مرکز پیوند تهران، اصفهان و مشهد داریم.اگرچه شیراز جزو شهرهایی است که در حوزه پیوند سوابق چشمگیری دارد اما با توجه به بعد مسافت در بحث همکاری‌ها خیلی پیش نرفته‌ایم اما از همکاری با این کلانشهر هم استقبال می‌کنیم.

مدیر تحقیقات شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان افزود: با توجه به اهمیت و ویژگی‌های خاصی که سلول‌های بنیادی دارند، یکی از منابعی که در سال‌های اخیر مطرح شده، خدمات رسانی حوزه ذخیره سازی سلول‌های بنیادی پالپ دندان است که سلول‌های مزانشیمی از آن استخراج و ذخیره سازی می‌شود.

به گفته نوری، با توجه رویکرد علم پزشکی به حوزه سلولی درمانی، برای کسانی که فرصت ذخیره سازی خون و بافت بند ناف کودک خود را نداشته‌اند و در حال حاضر دندان شیری فرزندانشان در حال افتادن است، این فرصت فراهم شده که آن سلول‌ها در فرآیندهای پردازش استخراج و ذخیره سازی شود که البته کاربرد آن در فاز تحقیقات است.

آغاز مطالعات ذخیره سازی پالپ دندان
وی همچنین به دیگر فعالیت شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان اشاره کرد و گفت: بر اساس تقاضاهای مردم، مطالعات خود را در حوزه ذخیره سازی پالپ دندان آغاز کرده‌ایم.

مدیر تحقیقات شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه سلول درمانی بخشی از رشته پزشکی بازساختی است که خوشبختانه در ایران از همان سال‌های اولیه در این باره ورود شده است و دانشمندان برجسته‌ای در حوزه سلول‌های درمانی و تحقیقات داریم، گفت: همیشه ایران در سلول‌های بنیادی حرف برای گفتن داشته است.

نوری اظهار کرد: خوشبختانه هم نیروی انسانی متعهد و متخصص داریم و هم به لحاظ تجهیزات در مجموعه رویان ملزومات و امکانات اصلی تامین شده است. اگرچه نیاز همواره برای استفاده از امکانات به روز و مدرن وجود دارد.

وی گفت: ذخیره‌سازی خون بندناف ١٠٠ درصد برای فرد ذخیره شونده قابل استفاده است، اما وقتی پیوند خون بندناف اتفاق می‌افتد، باید بررسی مولکولی شاخص ‌ها در سطح سلول‌ها مورد ارزیابی قرار گیرد بنابراین با نسبت کمتری این خون می‌تواند برای خواهر و برادر، پدر و مادر و پدر بزرگ و مادربزرگ فرد استفاده شود اما شانس آنها نسبت به خود فرد کمتر است.اما استفاده از سلول‌های بافت بندناف برای تمام خانواده فراهم است.

مدیر تحقیقات شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان اضافه کرد: احتمال پیدا کردن نمونه‌هایی که به لحاظ ژنتیکی سازگاری دارند، هم برای هموطنان فراهم شده است.

جمع‌آوری ۱۸۰ هزار نمونه خون بندناف در کشور
هادی جوشقانی، مسئول نمایندگی‌های شرکت بن‌یاخته‌های رویان هم در این نشست خبری با اشاره به فعالیت این شرکت در بحث ذخیره سازی سلول‌های خون بند ناف از سال۸۴ تا پایان سال گذشته، گفت: بیش از ١٨٠ هزار نمونه خون بندناف در کشور جمع‌آوری و ذخیره شده است.

وی بیان کرد: تا قبل از سال ۸۴ بندناف و جفت به عنوان یک زباله بیولوژیکی دور ریخته می‌شد و از سال ٨٤ به همت زنده یاد دکتر کاظم آشتیانی کار ذخیره سازی سلول‌های خون بند ناف در شرکت بن یاخته‌ها آغاز شد.

جوشقانی با بیان اینکه دفتر بانک خون بندناف استان فارس ازجزو اولین دفاتری بود که سال ۸۷ در راستای ارائه این خدمت تاسیس شد و تاکنون نزدیک به ١٦ هزار نمونه ذخیزه شده است، افزود: مزیت فارس نسبت به دیگر استان‌ها این است که تعداد شعباتی که در شهرستان‌های این استان تاسیس شده بیش از استان‌های دیگر است و هم‌اینک در شهرستان‌های فسا، داراب، لامرد، کازرون، لار و جهرم این دفاتر فعال است.

مسئول نمایندگی‌های شرکت بن‌یاخته‌های رویان یادآور شد: دفتر نمایندگی بن یاخته‌های رویان به زودی در دو شهرستان‌های آباده و نی‌ریز نیز راه‌اندازی می‌شود.

جوشقانی از ورود شرکت بن یاخته‌های کشور در فاز اجرایی ذخیره بافت بندناف و جمع آوری پرده آمونیاکی خبر داد و گفت: کار اجرایی جمع آوری پالپ دندان شیری نیز امسال انجام خواهد شد.

وی همچنین گفت: امسال نخستین تانک ذخیره خون بندناف با توان داخلی توسط شرکت بن یاخته‌های رویان تولید شده و آمادگی ارائه این تانک به شرکت‌های متقاضی وجود دارد.

مسئول نمایندگی‌های شرکت بن‌یاخته‌های رویان اضافه کرد: در فرآیند ذخیره سازی از استانداردهای جهانی تبعیت می‌کنیم و توسط شرکت‌های ممیزی مورد بازدید و ارزیابی قرار می‌گیریم و مجوزهای لازم را نیز از آنها کسب کرده‌ایم و همچنان هم استانداردهای موجود به روز رسانی می‌شود.

جوشقانی افزود: بانک خون جهانی یک روز را تحت عنوان روز جهانی خون بندناف اعلام کرده که این نیز یک اتفاق جهانی است که ایران هم در آن هم حرف برای گفتن دارد.

شرایط پرداخت استفاده از خدمات شرکت بن یاخته‌ها
وی به شرایط پرداخت استفاده از خدمات شرکت بن یاخته‌های رویان اشاره و با بیان اینکه پرداخت به دو صورت نقد و اقساط فراهم شده است، گفت: با بانک رسالت نیز وارد مذاکره شده‌ایم و به متقاضیانی که امکان پرداخت هزینه عقد قرارداد به صورت نقدی ندارند، تسهیلات بدون سود و کارمزد اعطا می‌شود و بنابراین شرایط به گونه‌ای فراهم شده تا همه مشتریان بتوانند از خدمات ما استفاده کنند.

مسئول نمایندگی‌های شرکت بن‌یاخته‌های رویان، هزینه فعلی عقد قرارداد را ٨ میلیون و ١٠٠ هزار تومان و هزینه شارژ سالانه را ٤١٠ هزار تومان اعلام کرد و گفت: در حال حاضر بر اساس استاندارد بانک خون جهانی قرارداد برای ٢٥ سال با مشتریان منعقد می‌شود اما محققان و کارشناسان بر این باور هستند که نمونه خون بندناف با توجه به شرایطی که فریز می‌شود، تا مادام العمر قابل نگهداری است.

به گفته جوشقانی، نمونه‌ها در مقابل حوادث غیرمترقبه تحت پوشش بیمه قرار دارند و در عین حال برخی از شرکت‌ها و ادارات، هزینه قرارداد را هم به عنوان بیمه تکمیلی پوشش می‌دهند.

خوش اخلاق، کارشناس واحد کنترل کیفی شرکت بن‌یاخته‌های رویان نیز در این نشست بیان کرد: از خون بندناف به عنوان خون جفتی نام برده می‌شود و خونی است که در جفت باقی می‌ماند و هیچ خطری برای مادر و نوزاد ندارد و یک عمل غیرتهاجمی محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: سلول‌های بنیادی که در خون بند ناف باقی می‌ماند جمع آوری و از ٤٥ دفاتر نمایندگی سراسر کشور به دفتر تهران ارسال می‌شود.

به گفته خوش اخلاق، براساس استانداردها اعلام شده که جداسازی سلول‌های بنیادی از نمونه‌ها در ٧٢ ساعت اولیه زایمان باید انجام شود که خوشبختانه با افزایش شعب نمایندگی، در حال حاضر کار جداسازی سلول‌های بنیادی کمتر از ٤٨ ساعت انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه طبق آمارهای اعلامی این نمونه‌ها در آینده برای درمان ٨٠ نوع بیماری کارگشا هستند، گفت: سیاست شرکت بن یاخته‌های رویان علاوه بر ذخیره سازی خون بند ناف، ارائه بسته‌ای تحت عنوان پالایشگاه ضمائم زایمانی است که در آینده‌ای نه چندان دور در بحث جمع آوری بافت بندناف، پالپ دندان و مایع و پرده آمونیاتیک نیز ورود خواهیم کرد.

خوش اخلاق در پایان یادآور شد: نمونه‌های ذخیره شده سالیانه توسط شرکت EORS انگلستان مورد بازرسی و ممیزی قرار می‌گیرند.

انتهای پیام/
منبع: ایکنا
نظرات بینندگان