کد خبر: ۱۵۹۷۳۲
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۱ - ۲۹ خرداد ۱۴۰۲
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس خبر داد:

پایداری تولید را در استان فارس دنبال کنیم

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: مردمی‌سازی اقتصاد و جلب مشارکت مردمی نیازمند اعتمادسازی و امیدآفرینی است.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، مجتبی دهقان‌پور رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس با بیان اینکه در فرمایشات رهبر معظم انقلاب نیز بر مردمی‌سازی اقتصاد تاکید شده است، گفت: از این رو باید با تبیین اقدامات و فعالیت‌ها در جامعه امید آفرینی کرد. در حال حاضر انتظارات بالاتر رفته و قطعا تنگنا‌هایی وجود دارد و ما هم می‌پذیریم بنابراین در جامعه پیرامونی می‌بایست امیدآفرینی کرد.

وی یادآور شد: با همه ایراداتی که گرفته می‌شود در همه ابعاد پیشرفت‌هایی داریم که باید بازگو شود چراکه اگر مردم از اقدامات مؤثر آگاهی پیدا کنند اعتمادسازی نیز حاصل می‌شود.

پایداری تولید را در استان فارس دنبال کنیم

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با تاکید بر اینکه جامعه روحانیت در امید آفرینی و اعتمادسازی در فضای جامعه بسیار اثر گذارند، گفت: امروزه گرانی‌هایی وجود دارد که نیازمند روشنگری است، در دنیا افزایش تورم غذا نسبت به سال میلادی قبل افزایش ۳۳ درصدی داشته، این در صورتی هست که متوسط تورم در کشور‌های توسعه یافته نزدیک به ۹ درصد است.

دهقان پور با بیان اینکه بازار را به صورت دستوری نمی‌توان کنترل کرد، افزود: کنترل بازار باید با مشارکت مردم انجام شود و در این مسیر گام اول فراوانی کالاست و گام دوم دسترسی به آن که باید نگاه جامعی نیز در زمینه سلامت غذا داشته باشیم؛ در استان فارس به عنوان متولی تولید، پایداری تولید را دنبال می‌کنیم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه تولید باید به نحوی برنامه‌ریزی شود تا عرضه و تقاضا متناسب باهم باشد، گفت: بازار مثل ظروف مرتبط است، سیر صعودی قیمت‌ها در بازار تهران، افزایش قیمت در سایر شهرستان‌ها با بازه‌های زمانی متفاوت را به دنبال دارد.

وی با اشاره به اینکه در جامعه ما اسراف و تبذیر بالاست، گفت: باید به دنبال اصلاح الگوی مصرف باشیم، جامعه روحانیت در این خصوص کمک بسیار بزرگی می‌توانند داشته باشند.

دهقان پور با ابراز تاسف از اینکه در تصمیم گیری و تصمیم سازی‌ها بخش خصوصی کمتر دخالت داده می‌شود، گفت: به عبارت دیگر شاید این نقص وجود دارد که همه ذیربطان و ذی‌نفعان یک موضوع برای تصمیم گیری مشارکت ندارند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس به اجرای الگوی کشت نیز گریزی زد و یادآور شد: در بحث الگوی کشت عوامل بازدارنده به هیچ وجه نداریم.

دهقان پور افزود: در بحث الگوی کشت ۲ رویکرد ایجابی و سلبی دنبال می‌شود، رویکرد ایجابی در حال تبیین است و اقدامات خوبی صورت گرفته است، اما در بحث رویکرد سلبی ما دچار ضعف هستیم و ضعف ما هم نشأت گرفته از قوانین بالادستی است چرا که ابزار‌های قانونی تنبیهی و تشویقی در اختیار جهاد کشاورزی نیست.


به گفته وی، در الگوی کشت باید سیاست‌های جبرانی در نظر گرفته شود، به عنوان مثال وقتی کشاورز ما در کشت جایگزین با کشت معمول منطقه دچار ضرر و زیان می‌شود، خسارت وارده باید جبران شود.

انتهای پیام/
نظرات بینندگان