کد خبر: ۱۵۹۷۵۲
تاریخ انتشار: ۱۰:۳۱ - ۳۱ خرداد ۱۴۰۲
معاون وزیر بهداشت :

سرعت پیری جمعیت در کشور روند افزایشی دارد

معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گفت: سرعت پیری جمعیت در کشور در مقایسه با دیگر کشورها روند افزایشی دارد و ازدواج به عنوان راهکار اصلی جوانی جمعیت باید تبلیغ و ترویج شود.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، حسین فرشیدی معاون بهداشت وزیر بهداشت، در آئین اختتامیه رویداد جایزه استانی جوانی جمعیت در شیراز گفت: مسئله پیری جمعیت یک بحث بسیار جدی است که همه دنیا با آن مواجه هستند؛ اما در کشور ما این سرعت قدری افزایش پیدا کرده است.

وی، با اشاره به روند اجرای قوانین مرتبط با جوانی جمعیت در کشور ادامه داد: قانون‌گذار در بحث جوانی جمعیت کم نگذاشته و این وظیفه دستگاه‌ها و ادارات مختلف به‌عنوان مجریان است که این قوانین را عملیاتی کنند تا منویات رهبر معظم انقلاب در این حوزه به سمت تحقق پیش رود.

فرشیدی اظهار کرد: در بحث جوانی جمعیت مجموعه‌های مختلفی درگیر هستند؛ اما وزارت بهداشت بیشترین درگیری را دارد و دانشگاه‌های علوم پزشکی بسیار می‌توانند در این برنامه‌ها نقش پررنگی داشته باشند همان گونه که در ستاد جوانی جمعیت نقش محوری ایفا می‌کنند.

معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: آنچه که ما در اجرای قوانین جوانی جمعیت در استان فارس می‌بینیم اینکه اقدامات خوبی در این زمینه با درایت و حمایت استاندار و سایر مجموعه‌ها صورت‌گرفته است.

فرشیدی افزود: سه برنامه در سال ۱۴۰۲ در وزارت بهداشت محور قرار گرفته از جمله جوانی جمعیت که به‌عنوان یکی از برنامه‌های اصلی این وزارتخانه است و سپس سلامت خانواده در نظام ارجاع که این برنامه‌ها تمام برنامه‌های وزارت بهداشت را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

ازدواج راهکار اصلی جوانی جمعیت

معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: اما در بحث جوانی جمعیت ما ازدواج را مقدم می‌دانیم و معتقدیم که نقش ازدواج به‌ویژه ازدواج دانشجویی باید جدی گرفته شود.

وی، ضمن تأکید بر لزوم حل‌وفصل مباحث اقتصادی ازدواج‌ها گفت: البته در حوزه ازدواج و فرزندآوری فقط بحث اقتصادی مطرح نیست و سایر مسائل نیز نقش دارد و الان بحث فرهنگی مقدم بر بحث اقتصادی در زمینه ازدواج و فرزندآوری است.

سرعت پیری جمعیت در کشور روند افزایشی دارد، ازدواج راهکار اصلی جوانی جمعیت

لزوم جلوگیری از سقط‌جنین‌های عامدانه

معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در بحث کاهش سقط‌جنین عمدی هم اینک طرح نَفَس به‌خوبی در کشور حال اجرا است و انتظار داریم که تمام ادارات با این طرح که از سقط‌های عامدانه جلوگیری می‌کند. همکاری کنند.

فرشیدی افزود: افزایش خدمات در بخش ناباروری با تجهیز مراکز ناباروری و قرارگرفتن

سه میلیون زوجی نابارور کشور در برنامه‌های شناسایی و درمان دانشگاه‌ها جمله برنامه‌های این وزارتخانه در زمینه جوانی جمعیت است.

وی گفت: این برنامه‌ها می‌تواند از سطح بهورزان شروع شود و از دانشگاه‌های علوم پزشکی انتظار داریم که تقویت و تشویق بهورزان در حوزه جمعیت را جدی‌تر بگیرند.


انتهای پیام/
منبع: ایرنا
برچسب ها: شیراز ، فارس ، شیرازه
نظرات بینندگان