کد خبر: ۱۶۰۲۳۷
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۱ - ۰۹ مرداد ۱۴۰۲

مسجد جامع عتیق شیراز بازسازی می‌شود

سخنگوی شورای شهر شیراز از تخصیص ۴ میلیارد تومان بودجه برای بهسازی و مرمت مسجد جامع عتیق شیراز به عنوان کهن‌ترین مسجد این دیار خبر داد.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، محمدرضا هاجری، عضو شورای اسلامی شهر شیراز عصر دیروز، ۸ مرداد در نطق پیش از دستور خود در صحن علنی شورای شهر، گفت: مردم ما عاشق قرآن هستند و ما ملت امام حسینیم که این فرموده‌های رهبر معظم انقلاب و شهید سلیمانی را در عمل و در همایش حماسه و عرفان شهر مقدس شیراز از نزدیک احساس کردیم.

وی افزود: همراهی با قرآن‌سوزی دشمنان و فراخوان مشکی نپوشیدن و عدم شرکت در مراسم عزاداری امام حسین(ع) با حضور پرشور و شوق مردم آنچنان رنگ باخت که چیزی جز روسیاهی برای دشمنان اسلام، شیعه و ایران‌ برجای نگذاشت از این رو مردم شریف با نذر خون و نذر رهایی، پیروزی خون بر شمشیر سیاسی را به نمایش گذاشتند.

هاجری با بیان اینکه بیشترین مراسم مذهبی محرم و عاشورا توسط مردم در مساجد، پایگاه‌های بسیج و هیئت‌های مذهبی در محلات شیراز برگزار شد، تأکید کرد: نمایش و همایش کاملاً مردمی در ابعاد جهانی، به مدیران و متولیان فرهنگی شهر درس می‌دهد، در مراکز و پاتوق‌های تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری فرهنگی ـ مذهبی شهر جایگاه ویژه‌ای را برای فعالان مردمی این عرصه باز کنند. به‌گونه‌ای عمل نکنند که مردم در میانه میدان کار کرده، مدیران فرهنگی گزارش کار را فقط به نام خود ثبت و ربط دهند که اینکار مردم‌گریزی است نه مردم‌داری.

حل و فصل اختلاف‌ها در جلسات همدلی و همراهی

این عضو شورای شهر شیراز تصریح کرد: در مدیریت شهری، نماد شورا در حفظ حرمت و جایگاه ریاست شورا و در شهرداری در حفظ حرمت و جایگاه شهردار تجمیع و متجلی می‌شود از این‌رو لازم و ضروری است که حرمت‌های متقابل از طرف همگان حفظ و صیانت شود و چنانچه اختلاف نظری وجود دارد باید در جلسات همدلی، همگرایی و همراهی مطرح و حل و فصل شود.

مسجد جامع عتیق شیراز بازسازی می‌شود

سخنگوی شورای شهر شیراز با اشاره به اینکه کشاندن اختلاف نظر‌ها به افکار عمومی، همچون سوهان روحی است که بار پُر بهای مدیریت شهری را که اینک در میانه میدان موفق و سربلند است را بر زمین می‌ریزد، تأکید کرد: جریان‌ها و باند‌های سیاسی خارج از شورا چنانچه منافع و مصلحت شهر برایشان اهمیت دارد، دست از تحمیل نظرات ناصواب و دوقطبی‌سازی سیاسی کاذبانه بردارند وگرنه بیشتر رسوا می‌شوند؛ شورا و شهرداری انقلابی پای کار در شهر فارغ از بازی‌های سیاسی با خلوص نیت و صفای دل، همدل و همراه فقط روی منافع و مصلحت شهر متمرکز شده تا ایمان و امید مردم را تقویت کرده، اجازه نخواهند داد منافع و مصلحت شهر قربانی القائات بازیگران سیاسی شود.

وی ادامه داد: از شورا و شهرداری شیراز در لحاظ کردن بودجه ۴ میلیارد تومانی برای مرمت، بهسازی و بازسازی مسجد جامع عتیق، پایگاه انقلاب اسلامی با نوای دلکش شهید محراب حضرت آیت‌الله سید عبدالحسین دستغیب به‌صورت ویژه تقدیر و تشکر می‌کنم و به زودی این مسجد تاریخی، میراثی و ارزشی از بن‌بست خارج شده و به جایگاه رفیع، پر جاذبه و معنوی خود باز می‌گردد.

هاجری با تأکید بر اینکه امیدواریم اوقاف و میراث فرهنگی هم به وظایف ذاتی خود نسبت به این مسجد عمل کنند، گفت: با نقش‌آفرینی دیگر دستگاه‌ها شاهد ترک فعل عزیزان نبوده، فضای معنوی و حال و هوای انقلابی با سرعت و سبقت به این بنای افتخارآمیز برگردد و جایگاهی همچون مسجد گوهرشاد در حرم رضوی را در سومین حرم پیدا کند.

آرامستان دارالسلام احیا و بازسازی شود

سخنگوی شورای شهر شیراز اضافه کرد: با دلی پر قصه و غصه از نماینده ولی فقیه در فارس، استاندار فارس و نمایندگان شیراز درخواست دارم با پیگیری برگزاری جلسه همدلی و هماهنگی میان شورا و شهرداری، میراث فرهنگی و اوقاف، سرنوشت آرامستان بزرگ دارالسلام را به سمت و سوی احیا و بازسازی پر جاذبه رقم زنند. این آرامستان، افتخار شهر بوده، بعد از وادی السلام نجف، میراث معنوی شهر است که می‌تواند پر رونق‌تر از تخت فولاد اصفهان باشد، اما صد حیف و هزار افسوس که امروز تبدیل به پاتوق و گورخوابی معتادین متجاهر شده است. ما را حسرت به دل ساخته، سال‌هاست طرح بازآفرینی آماده شده، اما ساکت و راکت با بی خیالی محض شاهد خاک خوری در بایگانی‌ها هستیم.

‏این عضو شورای شهر شیراز کمبود آب در شهر شیراز را مورد توجه قرار داد و افزود: ضرورت مدیریت آب، به ویژه مصرف بایذ نهادینه شود از این رو گسترش تصفیه‌خانه‌های محلی و استفاده از پساب‌ها در بوستان‌ها ‏و باغات سرسبز شیراز، ضرورت مضاعف دارد تا از آب شرب برای آبیاری استفاده نشود. 

وی یادآور شد: متأسفانه در گزارشات آمده است ‏خراسان رضوی، فارس و کرمان در طول چهاردهه، رکورددار استفاده از آب‌های زیر زمینی بوده‌اند همین استفاده بی‌رویه، ‏استان‌های اصفهان، تهران، یزد، فارس، خراسان رضوی، کرمان و همدان را با فرونشست زمین و فروچاله‌های متعدد مواجه ‏ساخته است مانند فرونشست بلوار صُفه اصفهان. فارس سال‌ها رتبه اول گندم و رتبه سوم برنج را داشته، حال که با کمبود آب‌‌های زیر زمینی و مشکل فرونشست زمین مواجه شده است، بایذ مورد توجه و حمایت ویژه قرار گیرد تا جبران مافات ‏شود. ‏

بنابه گفته هاجری، انتقال بخشی از آب خلیج فارس به فارس و شیراز، گوشه اندکی از این خسارت را جبران خواهد کرد، لذا مجمع نمایندگان ‏مجلس باید پیگیری کرده تا در این مرحله سرعت و سبقت در انتقال صورت گیرد. ‏ مبادا انتقال آب سد درودزن، ما را از پیگیری آب خلیج فارس به فارس و شیراز خسته کند.

‏سخنگوی شورای شهر شیراز در پایان با اشاره به بودجه حاصل از گردشگری، تأکید کرد: بر اساس آخرین آمارها، درآمد از طریق گردشگران خارجی به ۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار رسیده است. آمار ورود گردشگران ‏خارجی در ۳ ماهه نخست سال ۱۴۰۲ رکورد سال ۱۴۰۱ را شکست. سهم فارس و شیراز از این درآمد چقدر است؟ زیرساخت‌های این حوزه و وضعیت موجود، با بودجه‌های ملی باید تکمیل شود. چگونه وضع موجود اصلاح، تکمیل و به روز خواهد ‏شد؟ گزارش در این رابطه در شیراز امیدوار کننده نیست. باید به سوی امیدواری در عمل گام برداشت تا ترک فعل‌ها جبران ‏شود. ‏

انتهای پیام/
نظرات بینندگان