کد خبر: ۱۶۰۲۴۰
تاریخ انتشار: ۰۹:۱۷ - ۰۹ مرداد ۱۴۰۲

مهم‌ترین پیام و عبرت‌های عاشورا

مدیر حوزه علمیه خاتم‌الانبیا(ص) شیراز با بیان اینکه قیام امام حسین(ع) به تمامی انسان‌ها با هر فرهنگ و طرز تفکری درس جوانمردی، مبارزه با ظلم، نجات مظلومان و آزادی می‌دهد، برخی از درس‌ها و عبرت‌های عاشورا را تبیین کرد.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»،حجت‌الاسلام‌والمسلمین قاسم میرشکاری، مدیر حوزه علمیه خاتم‌الانبیا (ص) شیراز در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی بهار کوار، ضمن تسلیت به مناسبت فرارسیدن عاشورای حسینی گفت: قیام امام حسین (ع) به‌تمامی انسان‌ها با هر فرهنگ و طرز تفکری درس جوانمردی، مبارزه با ظلم، نجات مظلومان و آزادی می‌دهد.

 وی برخی از پیام‌ها و عبرت‌های عاشورا را برشمرد و اظهار کرد: دفاع از پیامبر گرامی اسلام (ص) و ترویج سبک زندگی سیره آخرین پیامبر الهی یکی از پیام‌ها و عبرت‌های نهضت عاشوراست.

 میرشکاری تدبر و عمل به قرآن کریم را یکی دیگر از پیام‌های نهضت عاشورا دانست و ضمن محکومیت اهانت به قرآن کریم در کشورهای اروپایی اظهار کرد: امروز به بهانه آزادی بیان با حمایت‌های دولت کشور سوئد و دانمارک به قرآن کریم اهانت می‌شود، اما باید گفت که مطابق آیات قرآن کریم کافران نمی‌توانند نور خدا را خاموش کنند، ازاین‌رو محبوبیت کلام الهی در میان مردم جهان چندبرابر خواهد شد و عکس‌العمل رهبر معظم انقلاب در پیام خود نسبت به این موضوع کاملاً قاطع و روشن بود.

مدیر مدرسه علمیه خاتم‌الانبیا (ص) شیراز با بیان اینکه مهلت خواستن امام حسین (ع) در شب عاشورا برای اقامه نماز و تلاوت قرآن نشان از اهمیت قرآن کریم در زندگی سیدالشهدا (ع) است، گفت: در سخنرانی‌های مختلف امام به آیات کلام الهی اشاره می‌کند، ازاین‌رو رفتار سیدالشهدا (ع) این پیام را برای مسلمانان به دنبال دارد که برای حفظ اسلام باید به قرآن کریم عمل شود.

درس مکتب عاشورا برای دوران ظهور

وی با اشاره به اینکه شیعیان باید از درس‌های قیام عاشورا در زندگی خود بهره ببرند، گفت: امام حسین (ع) خطاب به شیعیان می‌فرماید ما که امامان شما هستیم و برای امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر و اقامه حکومت الهی از جان خود نیز می‌گذریم و عزیزترین عزیزان خود را در این مسیر فدا می‌کنیم، ازاین‌رو این موضوع باید درسی برای ظهور امام‌زمان (عج) باشد. باید جان را برای حکومتی که توسط امام‌زمان (عج) ایجاد می‌شود تا عدالت و موازین اسلامی در اداره جامعه گسترش یابد، فدا کرد.

میرشکاری همچنین با یادآوری اینکه دهه اول محرم به نام دهه امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر نام‌گذاری شده است، چراکه امام حسین (ع) یکی از اهداف قیامش را احیای این فرایض الهی عنوان کرده است، گفت: امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر دو واجب مهم اسلام است. در برخی از روایات ائمه معصومین (ع) مقایسه امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر با دیگر واجبات مثل قیاس اقیانوس در مقابل قطره آب بوده و این واجب الهی از ولایت عمومی مؤمنان بر یکدیگر از سرچشمه ولایت خدا بر مؤمنان است.

مدیر حوزه علمیه خاتم‌الانبیا (ص) شیراز تصریح کرد: هر مؤمنی نسبت به سایر انسان‌ها حکم فرمانده در محدوده واجبات و محرمات الهی با زبان را دارد، بنابراین اگر انسان با فردی روبه‌رو شود که حکم الهی را نمی‌داند وظیفه او تعلیم دستورات خداوند خواهد بود، اما اگر با شخصی روبه‌رو شود که حکم الهی را می‌داند، ولی فراموش کرده است، باید یادآوری واجبات صورت گیرد و رویکرد در مقابل افرادی که وظیفه همگانی به او فرماندهی برای انجام دستورات الهی است.

این استاد حوزه علمیه با اشاره به دلایل قیام اباعبدالله (ع) ادامه داد: امام حسین (ع) با مشاهده زیرپا گذشته شدن حکومت صالحان به‌عنوان بزرگ‌ترین حکم الهی، اصلاح این انحراف را به‌وسیله امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر حتی با فداکردن جان خودشان انجام می‌دهند از این فلسفه قیام امام حسین (ع) در سخنان خود حضرت بیان شده است. سیدالشهدا (ع) فرمودند: «می‌خواهم امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر کنم و به روش پدرم و جدم رفتار کنم»، در زیارت اربعین از خداوند می‌خواهیم هدف امام حسین (ع) که حاضر شد آخرین قطره خون خود را در راه تو فدا کند، این بود که بندگان تو را از جهالت بیرون آورد.

میرشکاری ادامه داد: امام حسین (ع) معتقد بود که یزید نالایق‌ترین فرد برای حکومت است و در بخشی از سخنان خود فرمودند که این حرکت ما به‌خاطر هوس‌بازی و ظلم به دیگران نیست، بلکه می‌خواهیم پرچم‌های هدایت را برافراشته کنیم و دستورات خداوند را در جامعه جاری کنیم؛ چراکه بزرگ‌ترین معروف حکومت عادلانه مردان الهی و بزرگ‌ترین منکر حکومت ظالمانه ستمگران است.

منبر تأثیرگذار کدام است

مدیرحوزه علمیه خاتم‌الانبیا (ص) شیراز در بخش دیگری از سخنان خود مؤلفه‌های منبر أاثیرگذار و مؤثر را در سوگواری‌های حسینی موردتوجه قرارداد و گفت: نخستین شاخص برای داشتن یک منبر تأثیرگذار، اخلاص است و خطبا باید قصد رضایت خداوند داشته باشند و سایر انگیزه‌ها در قصد خود دخالت ندهد اگرچه وظیفه نهادها و مردم کمک مادی و تکریم مبلغ است، اما سخنران نیز باید ذهن خودش را از اهداف مادی در منبر خالی کند.

وی ادامه داد: صداقت نیز یکی دیگر از منبر مؤثر بوده و خطیب باید از گفتن سخنان بی‌مدرک و غیرمستند بپرهیزد و سخنان دروغ به خداوند و پیامبر گرامی اسلام (ص) نسبت ندهد. حتماً قبل از منبر جهت تطبیق و گزینش بهترین مطالب در ذهن خود در فرصت کم مستمعین را باتوجه‌به نیازها و اولویت‌های مخاطب و جامعه به معرفت برساند.

میرشکاری استفاده از هنر سخنوری و مداحی را دیگر مؤلفه یک منبر تأثیرگذار برشمرد و اظهار کرد: مبلغی که از صوت و لحن احسن در تلاوت قرآن کریم برخوردار باشد می‌تواند آن را در تبلیغ خود بکار بگیرد. در برنامه ویژه کودکان و نوجوانان بهره‌گیری از قصه‌گویی و بازی‌سازی می‌تواند مؤثر واقع شود.

وی با اشاره به اینکه مردم‌داری و تحمل‌داری سلیقه‌های مختلف توسط خطبا لازمه منبر تأثیرگذار است، افزود: ایجاد وحدت بین سلیقه‌هایی که ممکن است اختلاف داشته باشند می‌تواند در کار تبلیغی و منبر مؤثر واقع شود. سخنران باید در بیانات خود تفسیر دقیق آیات قرآن کریم و روایات را مدنظر داشته باشد.

دنبال امیدآفرینی در جامعه باشیم

مدیرحوزه علمیه خاتم‌الانبیا (ص) شیراز اضافه کرد: امروز امیدآفرینی و پرهیز از سیاه‌نمایی باید در منبرها موردتوجه واقع شود، ازاین‌رو باید تحلیل صحیح نسبت به اوضاع جامعه و حتی عرصه بین‌الملل داشت. همچنین حمایت از ولایت‌فقیه و مبانی انقلاب اسلامی به شیوه هنرمندانه با به‌کاربردن استدلال محکم و اعتقاد به اینکه انقلاب اسلامی تمدن‌ساز است، می‌تواند زمینه یک منبر تأثیرگذار را فراهم کند.

وی با بیان اینکه در کنار هتک حرمت قرآن کریم به تصویر مقام معظم رهبری نیز اهانت شد، تصریح کرد: دشمنان فهمیدند که قرآن کریم و ولایت‌فقیه هر دو در یک مسیر هستند، بنابراین در کنار هتک حرمت کلام الهی، رهبر معظم انقلاب را نیز مورد اهانت قرار می‌دهند؛ چراکه انقلاب اسلامی در مسیر دین اسلام ناب است.

میرشکاری دیگر شاخصه‌های یک منبر تأثیرگذار را موردتوجه قرارداد و گفت: برای یک منبر مؤثر، تبیین نقشه‌های فریبنده دشمن بسیار مهم است و آگاهی‌بخشی به مردم در جنگ رسانه‌ای و ترکیبی باید توسط سخنرانان مدنظر باشد همچنین روضه‌خوانی با بهره‌گیری از منابع معتبر در منبرها نباید فراموش شود.

انتهای پیام/

منبع: بهار کوار
برچسب ها: شیرازه ، فارس ، شیراز
نظرات بینندگان