کد خبر: ۱۶۰۲۴۱
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۵ - ۰۹ مرداد ۱۴۰۲

فروش دو مرکز درمانی کوار و طسوج به عنوان املاک مازاد وزارت بهداشت

طبق قانون شبکه بهداشت اقدام به معرفی مرکز محمد رسول‌الله(ص) کوار و خانه بهداشت قدیمی طسوج به عنوان املاک مازاد به قصد فروش نموده است که به دلیل کمبود مراکز درمانی در شهرستان کوار این اقدام باعث اعتراض برخی از شهروندان گردیده است.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، اخیراً متوجه شدیم که دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان قصد به فروش رساندن دو مرکز بهداشتی و درمانی را در شهرستان کوار دارد؛ این مراکز شامل مرکز سلامت محمد رسول‌الله (ص) کوار و خانه بهداشت قدیمی شهر طسوج است.

 باتوجه‌به نبود مراکز درمانی کافی در کوار این اقدام باعث نگرانی مردم شده است و در گفتگو با خبرنگاران بهار کوار خواستار پیگیری این مسئله از مسئول مربوطه شدند.

 یکی از شهروندان کواری ابراز کرد: شنیده‌ها حاکی از این است که مسئولین و مدیران علوم پزشکی استان طی اقدامی تعجب‌برانگیز و در سکوت خبری قصد به فروش رساندن مرکز درمانی محمد رسول‌الله شهرستان کوار را دارند، باتوجه‌به نیاز شهرستان به چنین مراکزی جهت واکسیناسیون و…. اولاً به فروش رساندن چنین مراکزی چه توجیهی می‌تواند داشته باشد؟

وی افزود: نکته مهم‌تر اینکه مسئولان با چه توجیهی کمبود بودجه مراکز استان را از محل فروش مراکز درمانی شهرستان‌ها تأمین می‌کنند؟! گویا قرار است درآمد حاصل از فروش این مرکز و ساختمانی دیگر در بخش طسوج جایی خارج از شهرستان کوار هزینه شود!!!!!

این شهروند درخواست نمود: لذا از عزیزان انتظار می‌رود با مطالبه جدی از مسئولین امر از این کار که به‌نوعی اجحاف در حق مردم و بهداشت و درمان شهرستان که امروز ازهرجهت نیازمند توجه روزافزون مسئولان استانی هست، جلوگیری به عمل آید.

در راستای پیگیری این مطالبه مردمی خبرنگار بهار کوار به سراغ رئیس شبکه بهداشت شهرستان کوار رفت تا ماجرا را از وی جویا شود.

حسین فرخ رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان کوار در گفتگو با خبرنگار این رسانه گفت: طبق قانونی که از سمت ریاست‌جمهوری ابلاغ شده است، دستگاه‌ها موظف شده‌اند املاک مازاد خودشان را جهت مولدسازی به دولت ارائه دهند.

وی افزود: تبصره‌ای به این قانون اضافه شد که هزینه ناشی از فروش املاک مازاد وزارت بهداشت و آموزش‌وپرورش به طور کامل به همان نهاد برگردد.

رئیس شبکه بهداشت کوار ادامه داد: باتوجه‌به این قانون هزینه‌های فروش دو ملک مرکز محمد رسول‌الله (ص) در کوار و خانه بهداشت طسوج اگر در مولدسازی به فروش برسند، هزینه آن به طور کامل به شبکه بهداشت بازمی‌گردد و ما می‌توانیم از طریق آن هزینه، کسری‌هایی که در کمبود تجهیزات یا بهسازی خانه‌های بهداشت شهرستان وجود دارد را رفع نماییم.

فرخ با بیان اینکه هزینه حاصل از فروش املاک در نهاد دیگری صرف نمی‌شود و فقط در شبکه بهداشت استفاده می‌گردد، گفت: از زمانی که بخشنامه صادر و به دستگاه‌ها ابلاغ شد، شبکه بهداشت شهرستان هم مانند بقیه شبکه‌های بهداشت ملک‌های مازاد خود را به فروش گذاشت.

وی افزود: باتوجه‌به شرطی که از سمت دانشگاه علوم پزشکی و به‌تبع آن از سمت خزانه دولت و سازمان برنامه بودجه وجود داشت که اگر دستگاهی املاک خود را ارائه ندهد و در سازمان اسناد به‌عنوان ملک مازاد شناسایی شود، هزینه فروش بازنمی‌گردد؛ لذا ما مجبور به استفاده از این مسئله بودیم.

رئیس شبکه بهداشت کوار ضمن پاسخ به این سوال که آیا این ملک‌ها هیچ‌گونه کاربردی در شبکه بهداشت ندارند، گفت: بهتر است خود مردم به خانه بهداشت طسوج بروند و وضعیت را مشاهده کنند. این خانه بهداشت مدت بسیار زیادی بدون استفاده مانده است و حتی این مرکز سال‌ها به‌صورت استیجاری به‌عنوان مهدکودک استفاده شده است.

فرخ ادامه داد: از طرفی این خانه بهداشت با مرکز شهر طسوج فاصله زیادی دارد و در این هفته متخصصین در خانه بهداشت جدید طسوج مستقر می‌شوند که دیگر مرکز قدیمی برای ما عملاً بدون استفاده است. درضمن حتی خود شورای شهر طسوج متقاضی خرید این ملک است.

وی در خصوص مرکز سلامت محمد رسول‌الله (ص) بیان کرد: فاضلاب مرکز محمد رسول‌الله (ص) به طور کامل بسته شده و در چرخه بهداشتی به دلیل شست‌وشو و ضدعفونی وجود فاضلاب بسیار مهم است. هزینه‌بربودن این مسئله خیلی بیشتر از این است که بخواهیم از آن نفعی ببریم.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان کوار عنوان کرد: تیم واکسیناسیون ما در مرکز امیرالمؤمنین (ع) کوار مستقر هستند و بهترین مکان همان جاست زیرا پزشک و ماما در آن مکان حضور دارند و اگر اتفاقی در صورت تزریق واکسن رخ دهد تیم احیا حضور دارند. اما اگر به مرکز محمد رسول‌الله (ص) منتقل شود، علاوه بر اینکه از نظر علمی صحیح نمی‌باشد، آن مرکز برای واکسیناسیون مناسب نیست و از نظر جانی مردم به مخاطره می‌افتند و قابل‌قبول برای ما نیست .

حسین فرخ افزود: ما درصدد بودیم که از این مرکز استفاده کنیم تا به‌عنوان ملک مازاد شناسایی نشود، حتی واحدهای ما مدتی در آنجا مستقر شدند؛ اما شرایط مناسبی نبود و فروش آن سود بسیار زیادی برای شهرستان دارد.

وی اظهار کرد: لیکن به دلیل مطالبه مردم و مسئولین شهرستان، با دانشگاه علوم پزشکی در خصوص توقف فروش صحبت‌هایی صورت گرفت؛ اما به دلیل اینکه این مراکز از قبل معرفی شده، خیلی از مراحل از جمله تایید توسط معاونت توسعه و حقوقی و شناسایی و قیمت‌گذاری توسط بازرس دولت انجام گردیده است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان کوار خاطرنشان کرد: بااین‌وجود ما در حال رایزنی هستیم تا بشود این فروش را متوقف نماییم؛ اما مطمئن نیستیم که بشود یا خیر ولی ما تمام تلاشمان را خواهیم کرد که فروش نرود.

فرخ با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی بودجه عمرانی ندارد که بخواهد به ما اختصاص دهد تا خانه‌های بهداشت را بهسازی نماییم، گفت: لذا بهترین کار همین فروش املاک‌های مازادی است که مدت بسیار زیادی از آنها استفاده نمی‌شود.

وی تأکید کرد: اما بااین‌وجود ما در حال پیگیری هستیم تا فروش این املاک متوقف شود چرا که خاص مردم و مسئولین شده است. البته در سال‌های آینده در این قضیه با مشکلاتی مواجه خواهیم شد؛ چراکه اگر بخواهیم املاکی را به فروش برسانیم باید بخشی از هزینه آن به خزانه رود و مابقی اگر بخواهند می‌توانند به شبکه بهداشت اختصاص دهند درغیر این صورت در جای دیگری صرف می‌شود.

باتوجه‌به اینکه قرار بر این است که مرکز سلامت محمد رسول‌الله کوار و خانه بهداشت قدیمی طسوج در قالب طرح فروش اموال مازاد فروخته شود، نکاتی پیش می‌آید که نیاز به پیگیری مسئولان شهرستان دارد.

نکته اول اینکه چه تضمینی وجود دارد که درآمد حاصل از فروش این مراکز در شهرستان کوار هزینه گردد؟ آیا نظارتی وجود دارد؟ اگر این درآمد در جایی غیر از کوار هزینه شد، چه کسی پاسخگوی کلاهی خواهد بود که بر سر مردم کوار می‌رود؟ 

نکته دوم اینکه اگر فاضلاب مرکز سلامت محمد رسول‌الله (ص) کوار بسته شده است آیا هزینه تعمیر آن بیشتر از فروش آن است؟ باتوجه‌به کمبود مراکز درمانی در کوار و اشباع مرکز امیرالمؤمنین (ع) و تقاضای زیاد مردم جهت راه‌اندازی مراکز درمانی دیگر در کوار نمی‌شود این مرکز را با کمک خیرین تجهیز و بازسازی نمود تا در کنار بیمارستان و مابقی درمانگاه‌ها فعال باشد؟

انتظار می‌رود مسئولان شهرستان با درنظرگرفتن مصلحت شهرستان و مردم بهترین تصمیم ممکن که منافع مردم شهرستان کوار را در برداشته باشد بگیرند و ذره‌ای از حق‌وحقوق مردم کوتاه نیایند.

انتهای پیام/

منبع بهار کوار
برچسب ها: شیرازه ، فارس ، شیراز
نظرات بینندگان