کد خبر: ۱۶۰۲۵۶
تاریخ انتشار: ۲۲:۵۵ - ۰۹ مرداد ۱۴۰۲

تغییر رویکرد مدیریت سرخرطومی خرما در فارس

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: نیازمند تغییر و اتخاذ رویکرد مدیریت ریسک برای جلوگیری از بحران آفت سوسک سرخرطومی خرما هستیم.
به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، مجتبی دهقان‌پور، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس در چهارمین ستاد گیاه پزشکی این استان تصریح کرد: نیازمند اقدامات جدید در مدیریت آفت سوسک سرخرطومی حنایی خرما هستیم، تهیه نقشه پراکنش در باغات با استفاده از تصاویر ماهواره ای، مشخص نمودن مناطق حساس و اولویت بندی این مناطق باید در دستور کار قرار گیرد.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه به منظور ایجاد سازوکارهای لازم می‌بایست طرحی با کنشگری مجموعه‌های مختلف درون و برون سازمانی تهیه و ارائه شود، اظهار کرد: در قالب این طرح، برنامه عملیاتی برای مدیریت آفت سرخرطومی حنایی و وظایف هر مجموعه مشخص خواهد شد.

به گفته وی؛ کنشگران دخیل در این طرح عمدتا زیر مجموعه‌های سازمان جهاد کشاورزی، مراکز تحقیقاتی، تشکل‌های بخش خصوصی و شرکت‌های دانش بنیان را در بر می‌گیرد تا بتوان یک ارتباط و هماهنگی جامع و نظام مند را تشکیل داد.

وی با اذعان به اینکه نمی توان در هر شهرستان درگیر با آفت خطرناک سوسک سر خرطومی حنایی خرما یک نسخه و دستور العمل واحد داشت، ابراز کرد: می بایست متناسب با شرایط هر شهرستان اقدام کرد، بعضا در برخی مناطق با کمبود امکانات و نیروی انسانی متخصص مواجه ایم اما در مقابل می توان از دیگر ظرفیت ها مانند خیرین محلی بهره گرفت.

دهقان پور با اشاره به اینکه مخاطبین و ذی نفعان نیز باید آموزش های لازم برای مدیریت آفت را فرا بگیرند، اضافه کرد: رویکردمان علاوه بر اطلاع‌رسانی، اقناع سازی نیز باشد، زیرا در صورت متقاعد سازی بهره‌بردار به وجود خطر آفت، بی شک همکاری خواهد کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس به اثر بخشی اعتبارات تخصیص یافته در خصوص سوسک سرخرطومی نیز پرداخت و افزود: این اعتبارات در بین تمامی شهرستان‌های آلوده بر اساس سطح آلودگی توزیع شده است که با تدوین طرح مد نظر اثر گذارتر از گذشته خواهد بود.

تغییر رویکرد مدیریت سرخرطومی خرما در فارس

وی به لزوم تعمیم تجربه شهرستان‌های استان فارس در مبارزه و کنترل این آفت نیز اشاره کرد و گفت: مناطق ۴ و ۵ این استان در طرح افزایش نفوذ دانش در حال حاضر درگیر موضوع سوسک سرخرطومی حنایی خرما هستند که باید در این خصوص به تبادل دانش و تجربیات خود بپردازند.

انتهای پیام/
نظرات بینندگان