کد خبر: ۱۶۰۲۹۲
تاریخ انتشار: ۱۲:۰۷ - ۱۱ مرداد ۱۴۰۲

خانه‌دار شدن در شیراز آرزو شد

نائب رئیس اتحادیه مشاورین املاک شیراز معتقد است در حال حاضر بازار مسکن شیراز در رکود به سر می‌برد و مدتی است که قیمت مسکن افت کرده اما این کاهش و افت قیمت رونقی در خرید و فروش خانه ایجاد نکرده است.
به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، خرید خانه و صاحب‌خانه شدن برای بسیاری از افراد جامعه تبدیل به آرزویی محال شده است؛ مردم به سختی می‌توانند پس‌انداز کنند و اغلب میزان درآمدشان آن‌قدری نیست که با پس‌انداز از حقوق کارمندی و کارگری بتوانند سرمایه قابل‌ توجهی برای خرید خانه جمع کنند.

زوج‌های جوان و خانواده‌هایی که سال‌هاست اجاره‌نشین هستند؛ مجردهایی که می‌خواهند برای آینده‌شان سرمایه‌گذاری کنند و… همه به نوعی در پی یافتن راهی برای خانه دار شدن هستند اما وقتی به تابلوی قیمت خانه‌ها بر دیوار مشاورین املاک نگاه می‌کنند؛ یاس و ناامیدی وجودشان را فرا می‌گیرد.

عبدالرضا رزم آهنگ نائب رئیس اتحادیه مشاورین املاک شیراز با اشاره به اینکه بازار مسکن در شیراز هنوز به وضعیتی نرسیده است که توانایی خانه دار کردن همه اقشار جامعه را داشته باشد، می‌افزاید: در شرایط فعلی تعداد فروشندگان مسکن در شیراز به مراتب بیشتر از خریداران است.

افزایش 80 الی 90 درصدی قیمت مسکن

نائب رئیس اتحادیه مشاورین املاک شیراز با اشاره به اینکه میزان معاملات مسکن در بازار شیراز نسبت به ماه‌ها و سال گذشته به شدت کاهش یافته است، ادامه می‌دهد: افزایش 80 الی 90 درصدی قیمت مسکن وضعیت را برای مردم دشوار کرده است.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت دلار به هیچ وجه نمی‌تواند رونقی را در بازار مسکن ایجاد کند، بیان می‌کند: متاسفانه در شرایط فعلی خانه دار شدن افراد در شهری مانند شیراز آرزویی دست نیافتنی است و منزل کمتر از یک میلیارد تومان در این شهر دیگر وجود ندارد.


معاملات بازار مسکن شیراز به 10 درصد رسیده است

رزم آهنگ در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر افرادی که دارای درآمد خاص هستند و جهت کاهش نیافتن ارزش پولی که دارند اقدام به خرید مسکن می‌کنند، یادآور می‌شود: مردم جهت تنزل نیافتن پول‌شان به خرید ملک و ارز رو می‌آورند.

وی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی تنها 10 درصد معاملات خرید و فروش در بازار مسکن شیراز انجام می‌شود، خاطر نشان می‌کند: شوربختانه گرانی‌ها و قیمت‌های بسیار بالای خانه در شیراز شرایط را برای قشر متوسط و کارگر دشوار کرده است.

نائب رئیس اتحادیه مشاورین املاک شیراز با بیان اینکه مشاوران املاک جرات نمی‌کنند به فروشندگان اعلام کنند که قیمت اعلامی آن‌ها گران و خارج از عرف است، ادامه می‌دهد: اگر چه فروشندگان جهت فروش خانه‌های خود به مشاوران املاک زیادی مراجعه می‌کنند اما مبالغ گران شرایط را برای تمام اقشار دشوار می‌کند.

هر متر زمین در قصردشت بیش از 100 میلیون تومان

رزم آهنگ در ادامه با بیان اینکه قیمت هر متر منزل در شیراز از متری حدود 20 میلیون شروع می‌شود و به بیش از متری 100 میلیون تومان می‌رسد، می‌گوید: قیمت هر متر منزل و آپارتمان با تجهیزات بسیار بالا در مناطقی مانند قصردشت به بیش از 100 میلیون تومان می‌رسد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر هزینه ساخت هر متر مربع منزل مسکونی حدود 10 میلیون تومان است، بیان می‌کند: خانوارهای پر جمعیت جهت رهن و اجاره خانه سه خوابه به مناطق متوسط و پایین شهر رو می‌آورند.

نائب رئیس اتحادیه مشاورین املاک شیراز با اشاره به اینکه قیمت خانه در حاشیه شهر شیراز هم به مراتب بالاست و به حدود یک میلیارد تومان رسیده است، ادامه می‌دهد: بیشتر اقشار کم درآمد جامعه تنها با هدف داشتن سر پناه به این نقاط مراجعه می‌کنند.

رزم آهنگ می‌گوید: پهناور بودن فارس و معتدل بودن آب و هوای استان باعث شده تا رکود واقعی بازار مسکن از بین برود اما این موضوع دلیلی برای بر تورمی بودن بازار مسکن نمی‌شود.


خانه دار شدن در شیراز آرزو شد

حباب قیمتی بازار مسکن در حال شکستن است

رئیس اتحادیه مشاوران املاک شیراز نیز با بیان اینکه بازار مسکن در شیراز در یک رکود کامل به سر می‌برد، می‌گوید: با توجه به اینکه افزایش قیمت‌ها در ماه‌های گذشته کاذب بوده است اما در شرایط فعلی شاهد شکسته شدن این حباب قیمتی در بازار مسکن هستیم.

شهرام نامداری در گفت و گو با ایلنا با اشاره به اینکه شکسته شدن حباب قیمت‌ها بر بازار رهن و اجاره خانه در شیراز هم تاثیر گذاشته است، می‌افزاید: طبیعتا افزایش قیمت اولیه مسکن بر گرانی نرخ اجاره بها تاثیر گذار است؛ طی چند روز گذشته اما شاهد افت قیمت‌های رهن و اجاره در شیراز نسبت به ماه‌های گذشته هستیم.

آپارتمان دو خوابه در شیراز حدود 6 الی 7 میلیارد تومان

رئیس اتحادیه مشاوران املاک شیراز افزود: در شرایط فعلی بازار مسکن شیراز خریداری ندارد و تنها فروشندگان در بازار مسکن حضور دارند؛ همچنین قشر متوسط در بازار مسکن شیراز وجود ندارد و تنها آنها که وسع مالی خوبی دارند از خرید ملک استقبال می‌کنند.

نامداری با اشاره به اینکه به طور متوسط قیمت یک آپارتمان دو خوابه در شیراز به حدود 6 الی 7 میلیارد تومان رسیده است، بیان می‌کند: شاهد افزایش قیمت مسکن در حاشیه شیراز هستیم که متاسفانه این غیر طبیعی است.

نفوذ دلالان به قیمت خانه‌های حاشیه شهر

وی با بیان اینکه ارزان بودن قیمت خانه در حاشیه شهر شیراز نسبت به دیگر نقاط باعث شده تا دلالان به این قسمت ورود کنند، می‌گوید: وجود زمین بدون مالک و مشاعی در اطراف شهر شیراز با قیمتی بالغ بر 300 الی 400 میلیون تومان در آینده‌ای نه چندان دور خریداران را با مشکل مواجه خواهد کرد که مردم باید از خرید و فروش این زمین‌ها بپرهیزند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک شیراز با بیان اینکه زوج‌های جوانی که درآمد مناسب ندارند به صورت ناخودآگاه جهت داشتن سرپناه به حاشیه شهر و مناطقی مانند شاپورجان، کرونی و .... نقل مکان می‌کنند، ادامه می‌دهد: نرخ‌های اعلامی از سوی مالکان غیرواقعی و براساس احساسات است.

انتهای پیام/
نظرات بینندگان