کد خبر: ۱۶۰۴۲۶
تاریخ انتشار: ۰۹:۱۲ - ۲۱ مرداد ۱۴۰۲

آغاز به کار نخستین جشنواره مردمی نذر کتاب

آئین افتتاح جشنواره مردمی نذر کتاب فارس با شعار «به کتاب هایت بال بده» با حضور مقامات ارشد استان برگزار و با اهدای ۲۰۰ جلد کتاب از سوی استاندار فارس نخستین چراغ این جشنواره روشن شد.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، نخستین جشنواره مردمی نذر کتاب فارس به همت اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس آغاز به کار کرد. 

آئین افتتاح این جشنواره با حضور،امام جمعه شیراز، استاندار فارس، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان؛ شهردارشیراز؛مدیرکل اوقاف فارس و  عبدالعلی شمس نماینده انجمن خیرین فارس  برگزار شد.

استاندار فارس در این آئین با بیان اینکه جشنواره نذر کتاب اقدامی اصیل و تاثیرگذار در ترویج فرهنگ کتابخوانی است، گفت: در شرایطی که پیشرفت تکنولوژی و تغییر سبک زندگی، کتاب خواندن را در جامعه دچار مشکل کرده است، استفاده از هر روشی برای ترویج کتابخوانی و توجه به آثار مکتوب ارزشمند است.

محمدهادی ایمانیه ضمن دعوت از عموم مردم برای مشارکت در جشنواره مردمی نذر کتاب، گفت: تمامی شهروندان در خانه‌های خود کتاب‌هایی دارند که از آنها استفاده نمی‌کنند، این کتاب‌ها را می‌توانند به کتابخانه‌های عمومی استان اهدا نمایند تا برای استفاده مجدد در اختیار مردم قرار گیرد.

رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی استان فارس، جشنواره مردمی نذر کتاب را اقدامی مثبت برشمرد و گفت: در این طرح با کمترین هزینه، بهره‌وری افزایش می‌یابد. برای اینکه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بخواهد تمامی این کتاب‌ها را برای همه کتابخانه‌ها خریداری کند اعتبارات بسیار زیادی لازم است که قابل انجام نیست اما مشارکت مردم در این طرح می‌تواند، بخش مهمی از نیاز کتابخوانان را در استان مرتفع سازد.

آغاز به کار نخستین جشنواره مردمی نذر کتاب

نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز نیز در این نشست برگزاری جشنواره مردمی نذر کتاب را اقدام تاثیرگذار در حوزه فرهنگی و کتابخوانی دانست و گفت: حبس کتاب حرام است چون کتمان علم است.

آیت الله لطف الله دژکام، با اشاره به اینکه امروز به سهولت کتاب در دسترس همه مردم است، گفت: با وجود این تعداد اندکی از مردم ما اهل مطالعه هستند. باید به موازات برگزاری جشنواره‌هایی همچون نذر کتاب، برای ترویج کتابخوانی و شناساندن گنجینه ها و مفاخر فرهنگی به مردم برنامه ریزی شود.

خطیب جمعه شیراز با تأکید بر ضرورت پیوند نسل جدید با فرهنگ و مفاخر کشور، گفت: ساخت کتابخانه مرکزی شیراز اقدامی ارزشمند و مایه افتخار است، اما کافی نیست و باید کاری کنیم کتابخوانی در مردم تقویت شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس نیز در ادامه با بیان اینکه جشنواره مردمی نذرکتاب با هدف تامین منابع کتابخانه‌های عمومی، کودک و نوجوان، سیار و روستایی و دیگر کتابخانه‌ها برنامه ریزی شده است، گفت: نخستین دوره این رویداد، از ۲۰ مرداد تا ۲۴ آبان ماه ۱۴۰۲ اجرا خواهد شد.

محمدحسین فیروزی با بیان اینکه ۲۵۶ کتابخانه عمومی در استان فعال است، افزود: پیش بینی بر این است که با اجرای نخستین دوره جشنواره نذر کتاب، بیش از ۳۰۰ هزار جلد کتاب معادل ۱۰ درصد منابع کتابخانه‌ها به مجموعه افزوده خواهد شد که قابل توجه است.

وی اضافه کرد: علاوه بر تامین منابع، از اهداف مهم این طرح، ایجاد ارتباط بین مخاطبان و کتابخانه های عمومی است که این به توسعه خدمات کتابخانه‌های عمومی منجر خواهد شد.

فیروزی با عنوان اینکه اهدای کتاب طرحی مستمر در کتابخانه‌های عمومی است، خاطرنشان کرد: در سال گذشته بیش از ۷۴ هزار جلد کتاب به کتابخانه‌های عمومی اهدا شده که از این میان ۶۲ هزار جلد کتاب آماده سازی شده و در دسترس مخاطبین و شهروندان است.

محمدحسن اسدی،شهردار شیراز گفت: جشنواره مردمی نذر کتاب در شرایط فعلی اقتصادی، از بهترین برنامه هایی است که به افزایش منابع کتابخانه‌ها و توسعه فرهنگی کمک می‌کند، شهرداری و شورای شهر شیراز آمادگی خود را برای تبلیغ و ترویج گسترده این جشنواره اعلام می‌کند. 

وی با عنوان اینکه توسعه کتابخانه‌ها هم از نظر سخت افزاری و هم نرم افزاری است، گفت:  توسعه سخت افزاری همان رشد زیربنای کتابخانه‌های عموم است که در شیراز سومین حرم اهل بیت (ع) و شهر تاریخی فرهنگی و کهن باید بیشتر از چیزی که امروز شاهد هستیم باشد، خوشبختانه کتابخانه مرکزی در شهر شیراز با مساحتتی بین ۱۵ تا ۲۰ هزا متر در مرحله طراحی است.

گفتنی در پایان این نشست از پوستر جشنواره مردمی نذر کتاب کتابخانه‌های عمومی استان فارس با شعار «به کتاب هایت بال بده» رونمایی شد. 

همچنین استاندار فارس در اولین اقدام ۲۰۰ جلد از منابع کتابخانه شخصی خود را به کتابخانه‌های عمومی اهدا کرد.

انتهای پیام/

نظرات بینندگان