کد خبر: ۱۶۰۵۰۴
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۵ - ۲۴ مرداد ۱۴۰۲
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس:

فارس ۸۷۰ هکتار گلخانه کشاورزی دارد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: طرح توسعه گلخانه‌های این استان، سال گذشته با تحقق ۱۵۴ درصدی سهمیه ابلاغی و توسعه ۳۰۱ هکتاری به بیش از ۸۷۰ هکتار رسیده است.
به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی پایگاه تحلیلی خبری شیرازه، مجتبی دهقان‌پور رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس، سه‌شنبه ۲۳ مرداد در آئین تجلیل از خبرنگاران و عکاسان خبری فعال در بخش کشاورزی فارس، با اشاره به محدودیت‌های مالی در این بخش‌عنوان کرد: بعضاً با یک سری محدودیت‌هایی مواجه هستیم، به طور مثال در بحث محدودیت های مالی و بودجه امسال حدود سه هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان نیاز تسهیلاتی تبصره ۱۸ داریم اما با تمام حمایت هایی که می شود، سهمی که به استان اختصاص می یابد جوابگوی بسیاری از متقاضیان نیست.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس با بیان اینکه در سال جاری تاکنون ۹۹۸ هزار تن گندم از کشاورزان این استان خریداری شده است، گفت: این میزان بیش از دو برابر گندم خریداری شده از کشاورزان استان فارس در سال گذشته است که باید از کشاورزان سخت‌کوش تشکر ویژه داشته باشم و امیدوارم در سال زراعی آینده دوباره شاهد این اتفاق مبارک باشیم.

دهقان پور با اشاره به اینکه طرح جهش تولید در دیمزارهای استان فارس برای اولین سال در این استان در سطح ۲۴۳ هزار هکتار اجرایی شد و حائز رتبه نخست سطح کشت در کشور شد، افزود: استان فارس به خوبی توانست از ظرفیت دیمزارها استفاده کند به نحوی که میزان تولید گندم در اراضی دیم از ۳۰۰ به یک هزار و ۳۰۰ کیلوگرم در هکتار افزایش یافت. 

وی با بیان اینکه قسمتی از افزایش عملکرد مزارع دیم استان فارس ناشی از بارندگی‌های خوب با پراکنش مناسب در برخی از نقاط استان بوده است که از این بابت خداوند را شاکریم، اضافه کرد: بخش قابل توجهی از این بهبود تولید نیز ناشی از بحث‌های بهزراعی، آموزش‌های ترویجی، استفاده از کودهای بذرمال و دیگر مسائل انجام شده بوده که توانسته به افزایش عملکرد کمک کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس با بیان اینکه در موضوع توسعه گلخانه ها در سال گذشته موفقیت های خوبی نصیب استان فارس شده است، افزود: طرح توسعه گلخانه‌های این استان در سال گذشته با تحقق ۱۵۴ درصدی سهمیه ابلاغی و توسعه ۳۰۱ هکتاری به بیش از ۸۷۰ هکتار رسیده که موفق به کسب رتبه نخست در تحقق برنامه ابلاغی توسعه کشت‌های متراکم و کنترل‌ شده گلخانه‌ای کشور شده است که به نوبه خود انقلاب خوبی در این بخش است. 

رفع تداخلات ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی فارس 

دهقان پور با اعلام اینکه تاکنون بیش از ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی استان فارس رفع تداخل شده، بیان کرد: حدود ۱۲ درصد از این اراضی از سال ۱۳۹۴ تا سال ۱۴۰۰، حدود ۵۷ درصد در سال ۱۴۰۱ و ۳۱ درصد مابقی در چند ماه نخست سال جاری رفع تداخل شده است که نشان دهنده رُشد شتابان این طرح در دو سال اخیر در استان فارس دارد. 

وی با اشاره به اینکه استان فارس در موضوع رفع تداخل از جایگاه ۳۱ به رتبه هجدهم ارتقاء یافته و به لحاظ تعداد پلاک بررسی شده در رتبه سوم کشور است، گفت: اجرای این قانون می‌تواند به صدور سند و تثبیت مالکیت اراضی کمک کند و گامی مؤثر برای هویت بخشی به املاک و مالکیت تولیدکنندگان باشد. 

دهقان‌پور به موضوعات دیگری مانند تامین نهاده های دامی برای تولید کنندگان این بخش به ویژه مرغدارارن، پیگیری راه اندازی مجدد دو واحد پرورش مرغ مادر تخمگذار، پیش بینی تولید ۳ میلیون قطعه جوجه یک روزه از اواخر شهریور ماه آتی، افزایش حدود ۶۰ درصدی سهم اعتبارات طرح‌های زیر بنایی آب و خاک نسبت به سال‌های گذشته و تامین تسهیلات مورد نیاز بخش نیز پرداخت. 

انتهای پیام/
نظرات بینندگان