کد خبر: ۱۶۰۶۰۷
تاریخ انتشار: ۱۱:۱۳ - ۳۰ مرداد ۱۴۰۲
مدیرکل آموزش و پرورش استان فارس:

کلاس‌های فارس بدون معلم نمی‌ماند

مدیرکل آموزش و پرورش فارس گفت: به مردم قول می‌دهیم که در کنار مهری بانشاط، هیچ کلاس درسی در سال تحصیلی جدید بدون معلم نماند.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری «شیرازه»،محمد خلیل عسکری یکشنبه ٢٩ مرداد در یک نشست خبری، ضمن تسلیت حادثه تروریستی حرم مطهر شاه‌چراغ (ع)، با اشاره به وجود ۸ هزار و ٦٨٦ مدرسه، ٩٥٥ هزار و ٦٠٠ دانش‌آموز و ٤٣ هزار کلاس درس در فارس، عنوان کرد: ٦٢ هزار معلم کار تعلیم‌وتربیت در فارس را به عهده دارند.

 وی به رویکرد تحولی دولت سیزدهم مبنی بر تربیت‌معلم به‌جای تأمین معلم اشاره و عنوان کرد: یک آزمون برگزار و ٣ هزار و ٨٩٩ داوطلب در رشته آموزگاری انتخاب شدند. امسال تحصیل‌کردگان بیش از ٤٠ رشته اجازه شرکت در این آزمون داشتند.
 
 عسکری اضافه کرد: سه هزار و ٨٤٢ نفر در کانون‌های ارزیابی مورد مصاحبه قرار گرفتند و نهایتاً هزار و ٥٣٠ نفر انتخاب شده و امسال وارد مدارس استان می‌شوند.
 
وی به جذب تعدادی از دبیران و هنرآموزان جدید هم اشاره و بیان کرد: یکی از مشکلات مبتلا به آموزش‌وپرورش، مشکل کمبود نیروی انسانی است. در این راستا ١٢ مردادماه جاری این آزمون برگزار و پیش‌بینی می‌شود که ٤٥٠٠ نفر به مصاحبه دعوت و نهایتاً ١٦٥٠ نفر پذیرفته شوند.

مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس ادامه داد: ١٠ هزار و ٧ نفر امسال در نقل‌وانتقال درون‌استانی شرکت کرده‌اند که با جمعیت کل معلمان برخی از استان‌ها برابری می‌کند! نتایج این نقل‌وانتقالات چهارشنبه یکم شهریورماه اعلام می‌شود.

مشخص‌شدن نتایج نقل‌وانتقال معلمان

او با بیان اینکه ضمن تلاش بر حل مشکل مردم، قانون در نقل‌وانتقالات فصل‌الخطاب است و به‌صورت جد بر اجرای قانون تأکید داریم، گفت: ١٦٠٢ نفر نیز متقاضی حضور در فارس هستند.
 
 مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس به برگزاری امتحانات نهایی در استان هم اشاره و بیان کرد: با تغییر رویکرد پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها، ٤٠ درصد معدل در کنکور اثرگذار است که امسال امتحانات به‌صورت الکترونیکی تصحیح شدند. در بررسی‌های انجام شده در ٤ رشته موجود نیز ٤٩ صدم درصد رشد معدل داشتیم.
 
 عسکری همچنین با بیان اینکه امسال سه هم استانی به المپیادهای جهانی راه یافته‌اند و درعین‌حال شاهد درخشش سه دانش‌آموز در مسابقات رباتیک در کشور چین بودیم، خاطرنشان کرد: ٢٨ مدال طلا امسال توسط دانش‌آموزان فارس کسب شد.
 
وی یکی از اقدامات ارزشمند مجلس و دولت را نظام رتبه‌بندی ذیل سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش ذکر و خاطرنشان کرد: ٥٩ هزار نفر از همکاران ما در استان شامل نظام رتبه‌بندی شدند که البته بیش از ٣٣ هزار نفر نسبت به آن اعتراض داشتند که در شهریورماه احکام قطعی آنها صادر می‌شود.
 
 مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس همچنین اعلام کرد که ٧ هزار نفر امسال از آموزش‌وپرورش استان بازنشسته می‌شوند.
 
 عسکری همچنین با بیان اینکه نظارت جدی بر مدارس غیردولتی انجام می‌شود که در این راستا به دو مدرسه تذکر جدی داده شد، گفت: شهریه مدارس غیردولتی بر اساس تعرفه مصوب سالانه است و این تعرفه نیز بر اساس شاخص‌هایی، مشخص می‌شود.
 
 او اضافه کرد: در مدارس ابتدایی حداقل ٥ میلیون و ٤٠٠ هزار تومان و حداکثر ٢٣ میلیون تومان، در مقطع متوسطه اول ٦ میلیون و ٣٠٠ هزار تومان حداقل و ٢٨ میلیون تومان حداکثر و در مقطع متوسطه دوم نیز ٧ میلیون و ٧٠٠ هزار تومان حداقل و ٣٢ میلیون حداکثر شهریه پیش‌بینی شده است. البته تعرفه کلاس‌های فوق‌برنامه هم با موافقت والدین مشخص می‌شود.
 
 مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس همچنین با اشاره به افتتاح و بهره‌برداری از ١٠٢ پروژه در قالب ٥٩٩ کلاس درس در هفته دولت در این استان، عنوان کرد: بخشی از مدارس فرسوده استان با طرح مولدسازی بازسازی خواهند شد.
 
 عسکری با بیان اینکه هیچ ملک مازاد خیرساز مشمول طرح مولدسازی نمی‌شود، به موضوع ثبت‌نام به‌عنوان یکی از چالش‌های جدی خانواده‌ها نیز اشاره و بیان کرد: وظیفه ما فراهم‌کردن بستر تحصیل دانش‌آموزان است و در این راستا باتوجه‌به رویکرد عدالت‌محوری دولت، یک قرارگاه شکل گرفت که ١٤ دستگاه عضو این کارگروه هستند.
 
 او خطاب به خانواده‌ها گفت: والدین برای ثبت‌نام دانش‌آموزان خود در مدارس خاص اصرار نکنند.
 
 مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس همچنین با بیان اینکه تجهیزات و زیباسازی مدارس در دستور کار قرار گرفته است، افزود: ساخت فضاها در مناطق محروم و کم‌برخوردار نیز در دستور کار است.
 
 عسکری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه حوادث سال گذشته آموزش‌وپرورش، مدرسه و کلاس درس را مورد هدف قرارداد، گفت: ما درگیر جنگ ترکیبی هستیم که مخاطب آن هم نوجوانان است و ما الزاماً به دفاع ترکیبی نیاز داریم.
 
 او با بیان اینکه برای مقابله با این جنگ باید همه دستگاه‌ها از آموزش‌وپرورش پشتیبانی کنند، اعلام کرد که مرکز پاسخگویی به شبهات به‌زودی در آموزش‌وپرورش فارس راه‌اندازی می‌شود.
 
 مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس خاطرنشان کرد: به جهت ایجاد آرامش در مدارس، نخستین کسانی که پای جنگ شناختی در مدارس ایستادگی خواهند کرد، مدیران مدارس هستند که در این راستا دوره‌های آموزشی ویژه مدیران در شهریورماه برگزار می‌شود.
 
 عسکری اظهار کرد: امسال آموزش‌وپرورش مبتنی بر قوانین مصوب عالی انقلاب‌فرهنگی، شورای فرهنگ عمومی و آئین‌نامه حجاب و عفاف مدارس، قانون حجاب و عفاف با رویکرد ایجابی را تدوین کرده است.
 
 او تصریح کرد: برای سال تحصیلی جدید نظارت بر فرایند پوشش متعارف از منزل تا مدرسه با مشارکت دانش‌آموزان در دست اقدام است.
 
 مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس به پروژه مهر نیز اشاره و با بیان اینکه معلمان ما دائم در حال رویش و شرکت در کلاس‌های ضمن خدمت هستند، گفت: امسال مهری بانشاط، شاداب و با امید و انگیزه در فارس خواهیم داشت و به مردم قول می‌دهیم که در کنار مهری بانشاط، هیچ کلاس درسی در سال تحصیلی جدید بدون معلم نماند.
 
 عسکری همچنین اعلام کرد که به‌زودی آموزش‌وپرورش شهر صدرا به افتتاح می‌رسد.
 
 او در بخش پایانی سخنان خود به برگزاری سی و هفتمین اجلاسیه سه‌روزه رؤسای آموزش‌وپرورش سراسر کشور اشاره و بیان کرد: این اجلاسیه با شعار «معلم تمدن‌ساز، مدرسه اثربخش و ایران قوی» برگزار شد. استان فارس نیز یکی از محورهای این اجلاسیه را تحت عنوان ارتقای جایگاه معلم مدیریت کرد.
 
 مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس به برگزاری همایش مدیران آموزش‌وپرورش پس از انقلاب هم اشاره و دراین‌خصوص گفت: انقلاب متعلق به همه مردم است و در یک فضای صمیمی مدیران به گفتگو پرداختند.


انتهای پیام/

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان