کد خبر: ۱۶۱۳۶۸
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۴ - ۲۵ مهر ۱۴۰۲
سرپرست اداره کل منابع طبیعی فارس:

عملیات اجرایی ۲۵طرح آبخیزداری در فارس آغاز شد

سرپرست اداره کل منابع طبیعی فارس اجرای طرح‌های آبخیزداری را از مهمترین برنامه‌های پیشگیری از تخریب عرصه‌های مرتعی جنگلی و عوارض ناشی از جاری شدن سیل در مناطق شهری و روستای برشمرد و گفت: در این راستا عملیات اجرایی ۲۵طرح آبخیزداری در مناطق مختلف این استان آغاز شده است .
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»،حجت اله مرادی سرپرست اداره کل منابع طبیعی فارس افزود: این تعداد پروژه در سطح ۲۰۰ هزار هکتار از عرصه‌های طبیعی و بااعتبار یک میلیون و ۲۵۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی در نظر گرفته شده اجرایی شده است .

 وی به اقدامات انجام‌گرفته طی ۲ سال گذشته در حوزه آبخیزداری اشاره کرد و افزود: طی مدت یاد شده تاکنون با احداث ۵۵ پروژه آبخیزداری میزان پنج میلیون و ۵۰۰ هزار مترمکعب آب در حوزه‌های آبخیز مدیریت و استحصال شده است. هم اکنون طرح مطالعاتی بیش از یک میلیون هکتار آبخیزداری انجام شده است.عملیات اجرایی ۲۵طرح آبخیزداری در فارس آغاز شد

به گفته مرادی این پروژه‌ها افزون بر جلوگیری از فرسایش بی‌رویه خاک و تغذیه سفره‌های آب‌های زیرزمینی نقش مؤثری در هدررفت آب‌های روان، احیای قنوات، استخرهای ذخیره آب و انتقال آب کشاورزی دارند.

مرادی با اشاره به تغییرات و شرایط اقلیمی از جمله کاهش بارندگی‌ها در چند سال اخیر، یکی از بهترین فرصت‌ها برای جبران کم‌آبی و عبور از بحران خشکسالی را اجرای طرح‌های آبخیزداری برشمرد.

وی با بیان اینکه تاکنون در حدود ۳۰ درصد از حوضه‌های آبخیز استان معادل چهار میلیون هکتار عملیات آبخیزداری انجام شده است اظهار کرد: با افتتاح این طرح‌ها حجم طرح‌های آبخیزداری اجراشده در استان به چهار میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار افزایش می‌یابد.


انتهای پیام/
نظرات بینندگان